2019. 07. 23. kedd - Lenke 20°C | 31°C Még több cikk.

Vb 2010: múltidéző - 2006

A legutóbbi, 2006-os világbajnokságra 198 csapat próbált kijutni, s akkor először a címvédőnek, azaz Brazíliának is részt kellett vennie a selejtezőkön, így egyedül a házigazda németek nem szorultak kvalifikációra.

A magyar együttes folytatva 1986 óta tartó rossz szériáját ezúttal sem jutott a 32-es elitmezőnybe: a selejtezők során 4-4 győzelmet és vereséget ért el, kétszer pedig döntetlent játszott, így Horvátország, Svédország és Bulgária mögött, valamint Izland és a sereghajtó Málta előtt a negyedik helyet szerezte meg csoportjában.

A négy közé csupa esélyes gárda jutott Portugália, a címvédő brazilokat a negyeddöntőben búcsúztató Franciaország, a házigazda Németország és a végül győztes Olaszország révén. Igaz, utóbbi kiváló szereplése annyiban meglepetés volt, hogy sokan a Serie A bundabotránya miatt nem hitték, hogy Marcello Lippi együttese képes lesz ilyen kiemelkedő teljesítményre, ugyanis a vb előtti edzőtáborból számos játékos járt a rendőrségre különböző kihallgatásokra. Ennek ellenére az olaszok nemcsak a tőlük megszokott elsőrangú védekezésben - a hét meccsen mindössze egy öngól és egy értékesített büntető után rezdült meg Gianluigi Buffon hálója -, hanem attraktív támadójátékban is jeleskedett.

Maga a finálé elsősorban nem az izgalmas, de nem túl látványos csatáról marad emlékezetes, hanem Zinedine Zidane-ról. A torna legjobbjának választott játékmester pályafutásának utolsó meccse volt a finálé, amelyen ő szerezte büntetőből a franciák vezető gólját, azonban a hosszabbításban összeszólalkozott az egyenlítő találatot szerző Marco Materazzival, akit nagy erővel mellkason fejelt, s ezért kiállították.
Olaszország negyedik vb-diadalát aratta, ezzel a legeredményesebb európai gárda lett.

Cannavaro emelhette magasba a trófeát.

XVIII. világbajnokság, Németország (2006.06.09.-07.09.):
Negyeddöntők:
Németország-Argentína 1-1, 11-esekkel: 4-2, Olaszország-Ukrajna 3-0, Portugália-Anglia 0-0, 11-esekkel: 3-1, Franciaország-Brazília 1-0.

Elődöntők:
Olaszország-Németország 2-0 (0-0, 0-0, 0-0)
Gól: Grosso (119.), Del Piero (121.)

Franciaország-Portugália 1-0 (1-0)
Gól: Zidane (33., 11-esből)

Döntő (2006.07.09.):
Olaszország-Franciaország 1-1 (1-1, 1-1, 1-1) - 11-esekkel: 5-3
Berlin, Olimpiai stadion, 72 ezer néző. Vezette: Horacio Elizondo (argentin).
Olaszország: Buffon - Zambrotta, Materazzi, Cannavaro, Grosso - Perrotta (Iaquinta, 61.), Pirlo, Gattuso, Camoranesi (Del Piero, 86.) - Totti (De Rossi, 61.) - Toni.
Franciaország: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Vieira (Diarra, 56.), Makelele - Ribery (Trezeguet, 100.), Zidane, Malouda - Henry (Wiltord, 107.).
Gól: Materazzi (19.), illetve Zidane (7., 11-esből)
Piros lap: Zidane (110.)
A 11-eseket értékesítette: Pirlo, Materazzi, De Rossi, Del Piero, Grosso, illetve Wiltord, Abidal, Sagnol. A 11-est kihagyta: Trezeguet.

A döntő összefoglalóját itt találja.

A 3. helyért: Németország-Portugália 3-1.

Érdekességek:
- Gólkirály: Klose (Németország) 5 találattal.
- A brazil Ronaldo a Ghána elleni 3-0-ra megnyert nyolcaddöntőn szerzett találata a 15. gólja volt a világbajnokságokon, így a nyugatnémet Gerd Müllert megelőzve ő lett minden idők legeredményesebb játékosa a vb-ken.
- Másodszor fordult elő, hogy a vb-döntő 11-esekkel dőlt el: 1994-ben az olaszok így bukták el a finálét, ezúttal viszont megnyerték a büntetőpárbajt.
- Az olaszok első ízben nyertek büntetőpárbajt a vb-ken: 1990-ben az argentinok elleni elődöntőben, 1994-ben a brazilok elleni fináléban, 1998-ban a franciák elleni negyeddöntőben maradtak alul 11-esekkel.
- Svájc úgy esett ki a nyolcaddöntőben Ukrajnával szemben, hogy négy vb-mérkőzésén egyetlen gólt sem kapott.
- A vb mérkőzéseit összesen 12 stadionban rendezték. A helyszínek: Stuttgart, Nürnberg, Lipcse, Köln, Frankfurt, München, Gelsenkirchen, Hamburg, Hannover, Dortmund, Kaiserslautern, Berlin.
- A 64 mérkőzésen 147 gól született, ez 2,30-as átlagot jelent, ami a második legalacsonyabb a vb-k történetében.