Kvíz az egészségért

2022.04.29. 06:25

10 kérdés az egészségről: az elhízás és a testmozgás

A Győri Járási Egészségfejlesztési Iroda és Lelki Egészség Központ kérdéssora ezúttal a testmozgással foglalkozik.

kisalfold.hu

Illusztráció: pixabay.com

A dohányzás és az alkoholizmus után az elhízás a harmadik legfontosabb ok, mely számos betegség kialakulásában, így például a keringési betegségek és cukorbetegség kialakulásában játszik szerepet. A fizikai aktivitás mennyisége és minősége, annak egészségmegtartó és egészségfejlesztő hatása tekintetében hazánk kedvezőtlen helyzetben van.

Játsszon velünk, kvíz kérdéseink elérhetősége >>

Az ember mozgásra termett lény, a civilizáció, urbanizáció kényelmes vívmányai azonban kiszorítják a fizikai aktivitást mindennapi életünkből. Hazánkban a felnőttek 59%-a szabadidejében egyáltalán nem sportol. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásának megfelelő heti 150 perc aerob mozgást tízből hárman, a heti kétszeri izomerősítést pedig ketten gyakorolják. A felnőttek egyharmada ugyan nem sportol, de munkája során teljesíti a megfelelő mennyiségű mozgást.

Tízből kilencen rendszeresen gyalogolnak. Többségük mindennap, ötödük többnyire hétköznapokon jár gyalog.

A WHO becslése szerint világszerte évente 4 millió és 5 millió közé tehető azon halálesetek száma, amelyek aktív életmóddal elkerülhetőek lennének. A rendszeres fizikai aktivitás kulcsfontosságú a leggyakoribb betegségek, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a 2-es típusú cukorbetegség és a rák megelőzésében, illetve sikeres kezelésében. A testmozgás a mentális egészségre is pozitív hatással van, mérsékeli a depresszió és a szorongás tüneteit, javítja a gondolkodási képességet, megelőzi az agyi funkciók leépülését.

A technológia fejlődésével azonban szűkülnek az aktív életmód terei, a közlekedés és a munka mellett a szabadidőt is egyre inkább a fizikai inaktivitás, ezzel párhuzamosan pedig a világ népességének mind nagyobb arányát a mozgásszegény, ülő életforma jellemzi.

Tudatosan kell tehát sportolnunk, fizikai munkát végeznünk egészségünk megőrzése érdekében. A passzív életmód csökkenti a munkavégző képességet, ami nem gazdasági szempontból jelentős, hanem azért, mert tovább csökkenti a testmozgást, aktivitást.

A jól megválasztott, szakszerűen végzett, rendszeres sporttevékenységnek életünk részéve kell válnia, növelnie kell egészségérzetünket, javítani a közérzetet. Ezáltal több betegséget, ártalmat tudunk megelőzni, sőt bizonyos betegségek esetén a terápia része lehet.

Játsszon velünk, kvíz kérdéseink elérhetősége >>

Forrás: Egészségtudomány, LIX. évfolyam, 2015.2. szám Prof. Pavlik Gábor, KSH Testmozgás, 2019, Ihász Ferenc – Rikk János; Egészségfejlesztés; 2010

Összeállította: Fias Eszter, egészségfejlesztő

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában