2022.01.13. 19:45
A vallási turizmus fejlesztése megyénkben új távlatokat nyithat
A Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia egyik kiemelt célja, hogy a vallásturizmus 2030-ra a turisztikai ágazat kiemelten hangsúlyos elemévé váljon. Ez Győr-Moson-Sopron megyében is új távlatokat nyithat, főként, hogy itt már eddig is hangsúlyos volt ez a szempont az ide érkező vendégek körében. A SacraVelo kerékpárút pedig egyre népszerűbb a bringások körében.
Augusztus 20-án sokan látogattak el Pannonhalmára s tekintették meg a főapátság tárlatait a Szent István-napi ünnepi programok keretében. Fotó: Kisalföld-Archívum, Huszár Gábor
December elsején alakult meg a Nemzeti Vallásturizmus Tanács, amely együttműködésre hívja a turizmus, valamint az egyházak képviselőit azért, hogy hazánk szakrális értékkincseit minél szélesebb körben megismerjék. Figyelemre méltó, hogy a világ utazásainak egyharmadában felfedezhető a vallási motiváció. Győr-Moson- Sopron megye frekventált és kevésbé ismert szakrális hely- színeit is érintik a stratégia célzott kampányai és fejlesztései.
Németh Zoltán, a Győr-Moson-Sopron megyei közgyűlés elnöke szerint élénkül a belföldi és a régiós turizmus is, amibe a vallási desztinációk keresése is nagyon jól beleilleszkedik.
– A Covid-járvány átszabja a turizmust is: aki eddig Thaiföldre ment, most keresi a Bakonyban a vendégházat. A tömegeket vonzó, népszerű helyek átértékelődnek, és az elcsendesedést, elmélyülést támogató célpontok kerülnek inkább előtérbe. A SacraVelo biciklis zarándokút-hálózat célja is az, hogy segítsünk felfedezni azokat az értékeket, amelyek mellett egyébként elszáguldunk. Rengeteg ilyen kincsünk van a megyében, és ezek látogatása nem igényel olyan nagy szervezést, és járványügyi szempontból is kockázatmentes.

A SacraVelo esetében az aktivitás kapcsolódik össze az egyházi nevezetességek megismertetésével, így az is pluszélményt kap, aki sportolási vagy rekreációs motivációval ül biciklire, és az is, aki inkább az egyházi célpontok felkereséséhez keres egy jól kidolgozott tervet. Nemzetközi összefogás részeként alakul a Szent Márton-zarándokút tervezése, ami Szombathelytől Pozsonyig ér majd el.
Ugyanakkor Németh Zoltán szerint a Covid utáni időkre is most érdemes készülni, aki ebben az ínséges időszakban fejleszt, az az újrainduláskor helyzeti előnyben találhatja magát. A Csornai Premontrei Apátság élménykínálat-bővítését támogatta például a közelmúltban a megye látogatóközponttal, vendéglátási egység alakításával. Csorna eddig nem volt jelentős szereplője a turisztikai palettának, de megvalósult és a jövőbeli terveknek hála, felkerül a térképre.
– Pannonhalmán a főapátsághoz és a világörökségi részhez további értékeket kapcsoltunk, hogy marasztaljuk az utazót a térségben. Az önkormányzatot támogattuk a Pannon Porta létrehozásában, hogy amíg a szülő végignézi a kincstárat, addig a gyerek virtuális valóság segítségével vívhasson meg egy török kori csatajelenetet. Győrben a legjelentősebb vallási turisztikai fejlesztés jelenleg a Káptalandombon indult. Nemcsak a jövőnek készül, de egy ékszerdoboz lesz, szálláshely-szolgáltatással, interaktív kiállítási elemekkel, látnivalókkal. Most a bazilika felújítása folyik és a látogatótérnek, a kincstárnak a megnyitása. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úrral egyeztettünk arról, hogy lehetőség szerint a Káptalandomb burkolata is megújulhasson a székesegyház felújítási munkálatainak végére.
– Az egyház kezelésében hihetetlen értékkincs van, és segíteni kell a magyar és külföldi turistát találkozni ezzel, ezen keresztül pedig az élő vallási közösségekkel, végső soron Istennel – mondja Szontágh Szabolcs, a Nemzeti Vallásturizmus Tanács főtitkára. – A turizmusnak addig tart a felelőssége, amíg elkíséri az utazót a templomajtóig és ott átadja a kezét azoknak az egyházi embereknek, akik a helyi értékek ismerői. Az a cél, hogy aki turistaként érkezik, zarándokként menjen tovább.

A Pannonhalmi Főapátság megnyitotta Magyarország első illatmúzeumát. Felvételünkön Szabó Márton bencés szerzetes. Fotó: Huszár Gábor
Az első Nemzeti Vallásturizmus Fórum tapasztalatai és párbeszédei fogják megalapozni a helyi cselekvési és fejlesztési terveket vagy a készülő honlap struktúráját. Szontágh Szabolcs elmondta, szeretnék a nagyobb és ismertebb attrakcióktól a kisebb és ismeretlenebb értékek felé vezetni az utazók figyelmét.
– Fontos, hogy ne csak a rengeteg élményt kínáló Sopronra szánjon időt a turista, de a sopronbánfalvi karmelita kolostorra is, vagy épp jusson el az ezer fő lakost számláló Nagylózsra is, és nézze meg a Szent István-kápolnát. A nagyobb rá kell mutasson a kisebbre, a kisebbet pedig segíteni kell, hogy befogadóképes legyen. Ugyanakkor nem az a célunk, hogy egy napba minél többet belesűrítsen az utazó, hanem hogy az adott tájegységen több időt eltöltsön.
Szontágh Szabolcs reméli, hogy a mostani hálózatépítéssel és a működési struktúra kialakításával nemcsak turisztikai célpontokat hoznak helyzetbe, de erősítik a keresztény identitást, megmutatják a zsidó-keresztény kultúra színeit és nyitják a turizmust a szakralitás felé.