Gyűjtse össze az érdekes cikekket a címek mellett lévő később elolvasom ikonokkal!

Győr-Moson-Sopron - kisalfold.hu

2014. 04. 18. péntek - Andrea, Ilma

Még több

Itt vagyok: Nyitólap > Sport - labdarúgás, kézilabda, kosárlabda > Spanyol Nagydíj: Maldonado az első venezuelai győztes, újra élen a Williams

Spanyol Nagydíj: Maldonado az első venezuelai győztes, újra élen a Williams

A Forma-1 ötödik, Spanyol Nagydíján az ötödik versenyző és ötödik csapat nyert. A Williams 2004 után újra a dobogó tetején, a Lotusok megint hozták a formájukat.

Kis Réka - 2012.05.13. 13:18
Megosztás: Facebook Twitter Iwiw E-mail
Hamilton ugyan megnyerte a szombati időmérőt, azért büntették meg, mert a kvalifikáció után kiderült, hogy nem volt a szabályoknak megfelelő mennyiségű üzemanyag a versenyautójában. Így a Williams venezuelai versenyzője, Pastor Maldonado rajtolhat az élről, míg a második helyről a hazai pályán szereplő Fernando Alonso (Ferrari). A második sor a Lotusoké, Grosjean és Raikkönen a 3-4. helyen.

A PÁLYÁRÓL

Kanyarok száma
: 16 (7 balos, 9 jobbos)
Vezetési irány: óramutató járásának megfelelően
Aszfalt minősége: kielégítő
Leszorító erő: magas (kb. 80 %)
Leghosszabb teljes gázzal teljesíthető szakasz: 1140 m (kb. 16 sec)
Legmagasabb mért sebesség: 308 km/h
Üzemanyag-fogyasztás: 2.44 kg/kör
Hétvégére szánt gumikeverék: Lágy/Kemény

A címvédő, s egyben a pontversenyben élen álló német Sebastian Vettel (Red Bull) a nyolcadik, a brit Jenson Button (McLaren) csak a 11., az ausztrál Mark Webber (Red Bull) pedig a 12. helyről vághat neki a barcelonai futamnak.

A Ferrarinak felcsillant a reménysugár Alonso személyében, aki kiváló helyről rajtol.

Elindult a mezőny a felvezetőkörre, rövidesen rajt.

Maldonado szorította ki Alonsót a szélre, a Ferrari azonban gyorsabb volt. Raikkönen megelőzte Grosjeant, aki az ötödik helyet csatázott, Perez látogatta meg a pálya szélét.

Alonso, Maldonado, Raikkönen, Rosberg, Grosjean, Schumacher, Vettel, Button, Kobajasi a sor eleje a 2. körben.

Alonso szépen kapta el a rajtot, de Maldonado és a Williams taktikája jobb lett. MTI/EPA/Valdrin Xhemaj
Fotó:  MTI/EPA/Valdrin Xhemaj

Pérez a kicsúszás után már meglátogatta a boxot is. Hamilton a 17. helyig jött előre. Jól is sikerült a mexikói kerékcseréje, a kemény keverékű gumikkal 1 másodpercet vert a mezőnyre.

A Vettel-Schumacher-Grosjean illetve a Verne-Massa-Webber hármas küzdött egymással, a mezőny eleje gond nélkül körözgetett.

A 7. körben Webber jött ki kemény gumikért. Egy körrel később Vettelt is kihozta a csapat.

Alonso folyamatosan lép el Maldonadótól, tartja a bő egy másodperces előnyt. Raikkönen már 4 másodpercre az élen álló spanyoltól. A 9. körben Kobajasi is kint járt a boxban, Webber elé ért vissza.

10. körben Hamilton már a 11. helyen, Button és Rosberg is megkezdte a kerécserét.

Alonso a 3., Grosjean a 7. helyre jött vissza. Maldonado állt az élen a 11. körben. Ő is rövidesen kijött a boxba Raikkönennel, a finn lágy gumikat kapott.

Senna és Grosjean autója ér össze, a francia el tud menni a brazil mellett. Bruno Senna és Schumacher a kavicságyban, Senna bal hátsó defekttel még visszajön a pályára. Schumacher szállt bele a brazilba, aki megpróbált eljutni a boxig, de pár kanyarral fentebb  a 15. körben félretette a Williamset.

Schumacher és Senna előbb a kavicságyat látogatta meg, majd a világbajnok a brazilba szállt hátulról. Fotó: Daily Mail
Fotó: Daily Mail

Hamiltonnak nem tudnak idén normális kerékcserét produkálni, most az emelő maradt ott, a McLaren egy nagy ugrással indult el. Ezzel mondjuk annyit nem vesztett, mint a korábbi versenyeken, de a rossz sorozat így se szakadt meg. Webbe a 18. körben állt ki, orrkúpot cseréltek a Red Bullon. A 17. helyre jön vissza.

Schumacher balesetét a versenybíróság után vizsgáják.

Hamilton és Massa a 11-12. helyen csatáztak, a brazil szép kacsázással védte a pizícióját a 25. körben. Ekkor jött be Maldonado is a boxba, kemény gumit kapott.

A 26. körben Button, egy körrel később Alonso is kiállt. Maldonado elmegy Alonso mellett, nagy húzás volt ez a Williamstől. Grosjean Massa elé, az 5. helyre jött vissza.

Vettel és Massa kap áthajtásos büntetést, ugyanis túl gyorsan haladtak a sárga zászló alatt. Massa ki is jött a 29. körben.

Maldonado, Alonso, Räikkönen, Grosjean, Hamilton, Vettel, Rosberg, Button, Kobajasi, Hülkenber volt a sorrend, Maldonado előnye 7 másodperc volt a 33. körben.

Forma-1 Spanyol Nagydíj: Maldonado meglepetésgyőzelme, a Williams újra az élen. Fotó: MTI/EPA/Valdrin Xhemaj (galéria)

A 38. körben Pic állt ki a versenyből. Hamilton a két Toro Rossóval volt elfoglalva, aztán szépen lenyomta őket. Di Resta-Massa-Button hármas is szépen elvolt egymással, majd Massa és Button maradt a 42. körben, utóbbi végül a célegyenes végén állva hagyta a Ferrarit.

Vettel a 11. helyre jön vissza, Massa mögé. Maldonado is boxban, nem volt tökéletes kerékcsere, de még belefért egy kis hiba is.

A 45. körben az élről Alonso is kijött, Maldonado mögé. Négy körrel később Raikkönen is kijött, az élen Maldonado és Alonso haladt. A spanyol sokkal gyorsabb a Williamsnél, közben rámondják Raikkönen fülére, hogy a számolások szerint az élen haladók még egyszer kijönnek a boxba.

1:26.9-cel Raikkönené a leggyorsabb kör. Az 54. körben 1:26.2-vel Grosjean is leggyorsabb kört futott, bár messze voltak az élmezőnytől.

Tíz körrel a vége előtt Maldonado, Alonso, Räikkönen, Grosjean, Rosberg, Kobajasi, Hamilton, Button, Vettel, Hülkenberg volt az első tíz sorrendje.

A 61. körben Kobajasi jött fel az 5. helyre, Rosberget nyomta maga mögé. Raikkönen tovább repesztett, de jócskán le volt maradva. Hülkenberg és Webber is összeragadt a végére. Vettel megtáltosodott a végére, Rosberget is legyűrte, a 6. helyen autózott a 65. körben. Maldonado és Alonso gumijai nem fogytak el, Raikkönen hiába nyomta tövig a gázt, Alonsót nem tudta megcsípni.

Az ötödik versenyen az ötödik versenyző és ötödik csapat nyert. Montoya 2004-es brazíliai győzelme után újra az élre állt a Williams. Maldonado saját maga és Venezuela első győzelmét aratta.

Maldonado, Alonso, Rosberg, Grosjean, Kobajasi, Vettel, Rosberg, Hamilton, Button, Hülkenberg lett az első 10 sorrendje.

Pastor Maldonado: Ragyogó nap ez, nemcsak nekem, hanem az egész csapatnak. Tavaly óta próbáltunk fejlődni, most meglett az eredménye. Nagyon elégedett voltam az autóval és a versennyel, akkor sem szakadtam le, amikor Fernando vezetett. Nagyon kellett figyelnem a gumikra, a versenytempónk nagyon jó volt, bár az utolsó kiállásnál volt egy hibánk, de szerencsére nem okozott gondott a versenyben.

Fernando Alonso: Újra sikerült elkapni jól a rajtot, a csapat nagyon figyelt a kuplungomra, amikor megelőztem Pastort csak lendületből mentem előre. A Williams a kerékcserét nagyon jól időzítették, utána már nem tudtam megelőzni. Nagyon örülök, hogy hazai pályán meg tudtam tartani a második helyet mert Kimi nagyon jól jött végig.

Kimi Raikkönen: Csalódott vagyok, azt vártam, hogy jobban fogok teljesíteni, főleg az elején, a végén tudtuk megmutatni, hogy megvan a sebességünk. Az első kiállásnál lehet rossz döntést hoztunk. A versennyel utána elégedett vagyok, 20 másodpercet dolgoztam le, örültem volna, ha pár körrel tovább tart a verseny, mert akkor előrébb végezhettünk volna.