Árhullám

2023.12.26. 13:26

Nem nő tovább a Rába vízszintje Győrnél, tetőzött a Duna Nagybajcsnál, már csak a Lajta tetőzésére várnak Mosonmagyaróváron

Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője ismertette: a csapadékos időjárás miatt a Dunán és mellékfolyóin árhullámok vonulnak le.

Bella Violetta

Árhullám a Dunán

Fotó: Krizsán Csaba

A Duna Nagybajcsnál hétfőn 18 óra körül tetőzött 612 centiméteres vízállással, Gönyűnél pedig 19-22 óra körül 558 centiméterrel. Az árhullám tetőzése Komárom közelében jár.

A legfrissebb előrejelzések szerint a Vág folyó, amely Komáromnál folyik bele a Dunába, a vártnál több vizet hoz, ezért a Komárom alatti szakaszokon magasabb tetőzések és lassabb apadás várható.Esztergomnál kedden 10 órakor 570 centiméter volt a vízállás, szerdán várható a tetőzés 580 centiméter körüli szinten.

Budapestnél kedden 10 órakor 636 centiméteres vízszintet mértek, a tetőzés 680 centiméter körül várható csütörtök hajnalban, reggel. A rakpart magasságát (645 centiméter) kedden napközben, délután éri el a folyó. A számítások szerint a rakpart szintje alá pénteken kerülhet a vízállás.
Baján a tetőzés 810 centiméter körül várható pénteken-szombaton.

Szintén árhullám vonul le a Lajtán, Mosonmagyaróvárnál kedd hajnalban elsőfokú készültség volt érvényben. Itt is további áradás várható szerdai, a másodfokú szinthez közeli tetőzéssel - jelezte az OVF.

A Rába Körmendnél vasárnap, december 24-én este tetőzött 365 centiméterrel, Sárváron előreláthatólag kedden napközben tetőzik a folyó, készültségi fokozat alatti szinten.

Győrnél jelenleg első fok feletti, 552 centiméteres vízállást mérnek, további jelentős emelkedés itt már nem valószínű.

Az Ipolyon hétfőn újabb árhullám érkezett, amely jelenleg Nógrádszakálnál tetőzik 279 centiméteres vízállással. Az Ipoly Ipolytölgyesnél előreláthatólag szerdán, kevéssel a másodfok felett tetőzik.

A Tiszán folytatódik az árhullám levonulása, a tetőzés már elhagyta a folyó hazai szakaszát. Jelenleg még első fok feletti vízállásokat mérnek Kiskörénél és Szolnoknál. A továbbiakban a lassú apadást vízszintemelkedések törik meg, döntően a Szamoson érkező kisebb árhullám hatására. Így a Közép-Tiszán újra első fok fölötti vízállások várhatóak. A Tisza több mellékfolyóján is vízszintemelkedések indultak meg a lehullott csapadék és a hóolvadás hatására. Ezért a következő napokban újra árvédelmi fokozatot megközelítő vagy azt meghaladó vízállás fordulhat elő a Krasznán, a Túron, a Bodrogon, illetve a Zagyva-Tarna és a Körösök vízrendszerén - közölte az OVF.

Siklós Gabriella szóvivő lapunk kérdésére elmondta: az elmúlt 24 órában ár és- belvízvédekezés keretében 229 vízügyi szakember dolgozott. A Győr környéki árvizes fotók láttán rendre felmerült az emberekben, a kérdés, a környékbeli műtárgyakkal miért nem szabályozható megfelelő módon a víz szint.

-  A Mosoni-Duna torkolati műtárgy alapvető feladata a referencia vízszintek tartása kisvizes időszakban, azonban a létesítmény alkalmas árvíz részleges kizárására, azaz a tetőző árvízszintek csökkentésére is a Mosoni-Duna és a Rába alsó szakaszán. A műtárgy akkor képes hatékonyan működni árvízkapuként - mondta a véneki létesítményre gondolva  a szóvivő- , ha a Dunán érkező árhullám meghaladja a másodfokú készültségi szintet. Ekkor már a visszaduzzasztással érintett folyószakaszokon (Mosoni-Duna és Rábca) is jelentősebb elöntések keletkeznek a hullámtéren, így a fentről érkező vizek nagyobb területen terülnek szét, és lassabban emelkedik a vízszint a torkolati műtárgy felvizén (így Győrben is), mint a létesítmény másik, áradó dunai oldalán. Kisebb, első fokú készültségi szinten levonuló dunai árhullámok esetén nem érdemes zárni a torkolati műtárgyat, hiszen ekkor a – jellemzően még a középvízi mederben lévő – vízszint az érkező háttérvizek hatására gyorsan emelkedik.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában