A Fidesz alelnöke szerint a kormányoldal nyugdíjmentő törvénycsomagja nélkül nem lehetne megfékezni a magyar állam külső adósságállományának a robbanásszerű növekedését, ami rövid távon is ellehetetlenítené az országot és az embereket.
Kósa Lajos hétfői parlamenti sajtótájékoztatóján közölte: nem Magyarország az egyetlen olyan ország, amely nyugdíjügyben ilyen lépésekkel kísérletezik.
Példaként említette Írországot, ahol - mint mondta - a bankrendszer válsága miatt az ír magán-nyugdíjpénztári befizetéseket a bankrendszer konszolidációjára lehetett fordítani. Őket ezért megdicsérték, a hitelminősítők pedig az ír pozíciót a legjobbak közé sorolják - emelte ki, rámutatva, hogy ezzel ellentétben "minket letoltak, leminősítettek". Az már a rómaiaktól ismert, hogy "amit szabad Jupiternek, nem szabad a kisökörnek", vagyis "az európai politika a Római Birodalom óta nem sokat mozdult előre ezen a téren" - vélekedett.
A Fidesz alelnöke kifejtette: a magyar külső adósságállomány jelentős mértékben azért duplázódott meg, mert a felosztó-kirovó nyugdíjrendszerből hiányoztak azok a befizetések, amelyeket a magánnyugdíjrendszerbe fizettek be az ottani tagok. A hiányzó befizetéseket pedig hitelfelvételből pótolta az állam. Ez mindenki számára rossz - jelentette ki, hozzátéve, hogy emellett a magán-nyugdíjpénztári tagok is rosszul jártak, hiszen csak 2008-ban 463 milliárd forint veszteség érte őket.
A Fidesz úgy gondolta, hogy ezt az általánosan rossz rendszert fel kell számolni, és olyan szisztémára van szükség, amellyel mindenki jól jár - mondta Kósa Lajos.
Közölte: "biztosítottuk a nyugdíjak kifizetését hosszú távra az állami felosztó-kirovó rendszerben". Hozzátette azt is, olyan átlépési lehetőséget teremtettek a magán-nyugdíjpénztári tagok számára, hogy a korábban őket ért veszteséget kompenzálja az állam. Visszaadták az embereknek a döntés szabadságát is - jegyezte meg.
Azzal kapcsolatban, hogy a lengyel pénzügyminisztérium közleménye szerint sikerült megállapodniuk az Európai Bizottsággal abban, hogy figyelembe veszik a nyugdíjreform költségét az államháztartási hiány kiszámításakor, Kósa Lajos úgy fogalmazott: az Európai Unió álláspontjának elvi vezérvonala nehezen kitapintható ebben az ügyben.
Az Országgyűlés hétfőn dönt a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról, valamint a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő törvényjavaslatról.
hirdetés
Kövessen minket, kommentelje híreinket a Kisalfold.hu Facebook oldalán!
Lájkolom és követem a Kisalfold.hu-t
Megosztom a cikket a Facebookon
Olvasóink írták
...akkor közvetlenül a családok fizették volna meg azt, amit most a bankok fizetnek meg a családokkal.
Ühüm.”
"Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy ember, akit csak a Kárpátok Géniuszának becézgettek. Ott lakott, ahová Orbán Viktor haza szokott járni, vagyis Romániában. Igaz, nem Erdélyben, de vadászgatni csak odajárt ez a Géniusz. Lehet, hogy eccer beleköpött valami forrásba - csak úgy véletlenségből -, és valami rossznyavalya kórság telepedett arra a vízre. A Viktor meg arra járt - hja! sokszor jár arrafelé -, és ivott belőle.
No, de mi történt ezzel a Géniusszal? Hát azt vette a fejébe, hogy visszafizeti Románia minden adósságát. Nem jó dolog ezeknek a büdös bankoknál eladósodva lenni. Tehát a szót tett követte. Vissza is fizettek mindent, az utolsó fillérig.
Nem is maradt Romániában egyetlen fillér sem.
Aztán meg agyonlőtték ezt a Géniuszt.
De az átka megfogant, és a Viktorka, aki ivott abból a kórságos erdélyi vízből, most azt akarja, hogy Magyarország is fizesse vissza minden adósságát. Ha sikerül neki ez a terv, akkor itt sem marad egyetlen fillér sem.
A többi meg már mészárosmunka lesz.
A történelem sokszor ismétli önmagát! "
Az utolsó előtti mondattal nem tudok egyetérteni , de a többi .........”
Tehát már most nincs annyi járulék, amennyi kifizetés!
Ez egyébbként az a tétel, amit gazdagék adócsökkentésével kidobtunk az ablakon, miközben gazdaság élénkitő hatásai nincsenek, ugyanis gazdag eddig is mindent megvett, főként drága külföldi terméket....!
(Ha ez okozta az ország eladósodását....akkor miért a Gyurcsányt, Bajnait tetszettek bántani eddig?)
Mi lesz 15-20 év múlva, ha a most 5-9 éves korosztályból ,akik 900 000 vannak, elkezdenek dolgozni, amikor 1,6 millióan kerülnének nyugdijba!
Akkor miből lesz járulék a nyugdijakra?
A tőke fedezeti rendszer mindenütt létezik! Az állami mellett egy önkéntes nyugdij pénztár!
Csak az a különbség, hogy nyugaton a magasabb jövedelemből tud önkéntes pénztári tagdijat fizetni a honpolgár, nálunk az átlag fizetést felélő dolgozónak egyszerüen nem jut erre a célra! Tehát megint csak gazdagék tudnak csak ezzel a lehetőséggel élni!
Az átlagbéresnek ez a lehetőség a nyugdijas korú biztonságát teszi tönkre, tekintettel a fennt emlitett demográfiai okokból bekövetkező állami nyugdij fenntarthatatlanság miatt és az önkéntes lehetőségének fizetésképtelensége mellett!”
Félreértetted Kósát.
Itt már nem a nyugdíjrendszer, hanem az egész gazdaság fenntarthatóságáról van szó.”
Ahhoz képest, hogy fél évvel ezelőtt a költségvetési hiány megszüntetését és a további eladósodás megakadályozását még a gazdaság felpörgetésével hirdették elérni, elég nagy visszalépés.
Adjuk el a családi ezüstöt, legfeljebb majd kézzel eszünk!
Ha lesz mit.”
Bla-bla-bla...
Ezzel a visszaállamosítással csak ideig-óráig tudják a felosztó-kirovó rendszert fenntartani.
De a birkáik minden elhisznek.”