Ország-világ

2018.12.13. 22:42

Strasbourg, a dzsihadisták célpontja, egyszersmind melegágya

Innen származik a kedden a karácsonyi vásár közelében merényletet elkövető Chérif Chekatt, valamint Khamzat Azimov, a májusi párizsi halálos kimenetelű késelés tettese.

MTI

Strasbourg, a német határ mentén fekvő elzászi főváros egyike a franciaországi dzsihadista gócoknak az AFP francia hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint.


Innen származik a kedden a karácsonyi vásár közelében merényletet elkövető Chérif Chekatt, valamint Khamzat Azimov, a májusi párizsi halálos kimenetelű késelés tettese.


"Strasbourg franciaországi dzsihadista góc. Több száz, Bas-Rhin megyei (ennek a székhelye Strasbourg) illetőségű személy szerepel a terrorista jellegű radikalizálódást jelző, illetve annak megelőzését célzó aktában (francia rövidítéssel FSPRT), és több, dzsihadistákat külföldre küldő hálózatot felszámoltak már itt" - mondta Jean-Charles Brisard, a Terrorelemző Központ (CAT) párizsi kutatóintézet elnöke, aki szerint a város a dzsihadista tevékenység egyik melegágya.


A strasbourgi születésű Chérif Chekatt, aki három embert ölt meg és másik tizenhármat megsebesített kedden, az elzászi fővárosban nőtt fel, akárcsak a 20 éves csecsen Khamzat Azimov, aki egy embert ölt meg és öt másikat sebesített meg késsel májusban Párizs belvárosában. Néhány nappal később az egyik barátját, a merényletekre készülő Abdoul Malik Anaievet Strasbourgban vették őrizetbe.


Már az 1980-1990-es években az algériai Iszlám Fegyveres Csoportnak (GIA) voltak helyi aktivistái a kelet-franciaországi nagyvárosban - emlékeztetett Farhad Khosrokhavar szociológus, a Társadalomtudományi Főiskola (EHESS) igazgatója.


Brisard szerint a dzsihadista központok kezdetben néhány személyből álló kemény magból alakulnak ki, amelynek a tagjai másokat is befolyásolnak és a közvetlen környezetükben toboroznak. Ezek a magok fokozatosan valóságos hálózattá alakulnak.


Az elzászi főváros közelsége Németországhoz - ahol régóta működnek radikalizálódási gócok,-, elősegíti a különböző sejtek közötti kommunikációt. Például Hamburgban, ahol a 2011. szeptember 11-i egyesült államokbeli merényleteket kitervelték.


Júniusban a Strasbourgtól északra fekvő Wissembourg településről származó három férfit ítéltek 5-től 9 évig terjedő börtönbüntetésre, amiért megpróbáltak Szíriába utazni, hogy a dzsihadisták oldalán harcoljanak a háborúban, egyebek mellett 2015-ben. A három férfi egyike 2013-ban tervezett Szíriába utazni gyerekkori barátjával, a 2015. november 13-án Párizsban a Bataclan koncertterem ellen támadást elkövető egyik öngyilkos merénylővel, Foued Mohamed-Aggaddal.


Egy évvel korábban hét fiatal strasbourgi férfit ítéltek börtönre terrorcselekményekkel kapcsolatos bűnszövetkezetben való részvétel vádjával, ők is Szíriába utaztak "nyaralni" egy csoporttal.


2000-ben már meghiúsítottak egy merényletet, amelyet az úgynevezett "frankfurti csoport" tervezett végrehajtani a strasbourgi karácsonyi vásár és a székesegyház ellen.


Anne Giudicelli, a Terrorisc tanácsadó cég igazgatója szerint a turisták által kedvelt francia és európai város, a terroristák számára pedig kedvelt célpont.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában