2017. 10. 17. kedd - Hedvig 9°C | 22°C Még több cikk.

Vizes vb: Gyurta Dániel világbajnok!

Verrasztó Evelyn nyolcadik női 100 m gyorson. Női 50 m pillangón, férfi 200 m háton és 100 m pillangón is új világcsúcs született.

Gyurta Dániel világbajnok 200 m mellen

Gyurta Dániel aranyérmet nyert pénteken a 200 méteres mellúszásban a római  vizes világbajnokságon.

2004-es athéni olimpián ebben a számban ezüstérmes magyar versenyző 2:07.64 perces Európa-csúccsal végzett az élen, egyetlen  századdal megelőzve az amerikai Eric Shanteau-t. Az első százon a  hatodik-hetedik-nyolcadik helyen tempózott, de egy testhossznál  többel nem maradt le az élen haladóktól, így reális esély volt arra,  hogy erős hajrával dobogós helyen végez. Még ötvennel a cél előtt is  a mezőny második felében haladt, de egyre csökkent a különbség. A  vége felé lényegesen nagyobb tempóban úszott riválisainál, s az  utolsó métereken - Shanteau kivételével - mindenkit lehagyott,  kiváló benyúlással pedig az amerikai vetélytársát is megelőzte.

Gyurta 2:08.08 perces Európa-rekorddal került a döntőbe, s még  ezen az időn is jelentősen faragott, olyannyira, hogy az ausztrál  Christian Sprenger 2:07.31-es világcsúcsától sem járt messze.

Sprenger ezúttal - a litván Giedrius Titenisszel holtversenyben  - harmadik lett 2:07.80-nal.

"A római vb előtt a japán Kitadzsima távollétében csakis ez  lehetett a célom, még ha Európa-csúccsal és nem világrekorddal  nyertem is" - mondta győzelme után a magyar úszó. "Akkor azt  gondoltam, hogy az aranyért világcsúcsot kell úszni. Az hogy  egyetlen századdal előztem meg az amerikait, lényegtelen, a lényeg  az, hogy elsőként én érintettem meg a falat. Mondhatnám, hogy itt is  az nevet, aki a végén nevet. Amúgy nagyon szoros volt a verseny, de  nagyon jól sikerült az utolsó ötven méterem."

Ezt megelőzően legutóbb négy éve, Montrealban volt magyar  világbajnok úszásban, akkor Cheh László győzött 400 m vegyesen.

Cavic világcsúccsal döntős férfi 100 m pillangón

Milorad Cavic 50.01 mp-es világcsúccsal jutott a szombati fináléba 100 m pillangón a római vizes világbajnokságon.

A pénteki elődöntőben a szerb versenyző legnagyobb ellenfele, az amerikai Michael Phelps július 9-én, Indianapolisban úszott, 50.22-es rekordját javította meg.

Phelps a második idővel, 50.48-cal került a döntőbe.

Két világrekord női 50 m pillangón

Két világcsúcsdöntés is volt a női 50 méteres pillangóúszás elődöntős futamaiban pénteken a római vizes világbajnokságon.

Előbb a holland Marleen Veldhuis javította 25.28 mp-re saját, április 19-én, Amszterdamban elért 25.33-as idejét, majd pár perccel később a svéd Therese Alshammar faragott ezen jelentősen, 25.07-tel célba érve.

Peirsol világcsúccsal nyerte a 200 m hátúszást

Aaron Peirsol 1:51.92 perces világcsúccsal nyerte a férfi 200 méteres hátúszást pénteken a római vizes világbajnokságon.

Az amerikai versenyző saját, 1:53.08-as rekordját adta át a múltnak, melyet idén július 11-én, Indianapolisban ért el.

Peirsol 100-on még a döntőbe sem jutott be, a hosszabb távon viszont egyértelműen ő volt a legjobb.

Verrasztó Evelyn nyolcadik női 100 m gyorson

Verrasztó Evelyn nyolcadik helyen végzett pénteken a 100 méteres gyorsúszásban a római vizes világbajnokságon.

A csütörtök esti elődöntőből 53.74 mp-es országos csúccsal jutott a fináléba, ahol 53.92-vel csapott a célba.

Verrasztó szereplése a legjobb nyolc között már önmagában bravúr volt, ezt megelőzően ugyanis legutóbb - Patoh Magda személyében - 1972-ben, a müncheni olimpián úszott világversenyen a női 100 m gyors fináléjában magyar versenyző.

"Kár, hogy nem tudtam tovább javítani a magyar csúcson, de így is nagy dolognak tartom, hogy döntős tudtam lenni 100 gyorson" - értékelt Verrasztó. "Eléggé elfáradtam, összességében nem volt rossz ez a vb, de azért teljesen elégedett sem vagyok, mert titokban közelebb vártam magam a dobogóhoz. Az azért jó dolog, hogy három számban is világbajnoki döntős tudtam lenni, de lesz ez még ennél jobb is."

A számot az olimpiai bajnok német Britta Steffen nyerte 52.07-es világcsúccsal. A korábbi rekordot is ő tartotta: vasárnap 52.22-t ért el a német váltó első úszójaként.

• 6. Truder 2009. augusztus 01. 12:27