2018. 07. 21. szombat - Dániel, Daniella 17°C | 30°C Még több cikk.

Sosem fogy el az erejük: Horvátország-Anglia 2-1

Három hosszabbítást is megnyer a horvát válogatott, amely fordítani tudott Anglia ellen, így készülhet a franciák elleni vasárnapi döntőre. Anglia 45 percnyi jó focija kevés volt.
Horvátország - Anglia 2-1 (0-1, 1-1)
Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 20 óra. Vezette:Cüneyt Cakir (török)
Horvátország: Subasic – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic (Pivaric, 94.) – Rakitic, Brozovic – Rebic (Kramaric, 101.), Modric (Badelj, 118.), Perisic – Mandzukic (Corluka, 115.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
Anglia: Pickford – Walker (Vardy, 112.), Stones, Maguire – Trippier, Alli, Henderson (Dier, 97.), Lingard, A. Young (Rose, 91.) – Kane, Sterling (Rashford, 74.). Szövetségi kapitány: Gareth Southgate
Gól: Perisic (68.), Mandzukic (109.) ill. Trippier (5.)
Sárga lap: Mandzukic (48.), Rebic (96.) ill. Walker (54.)

120+5.perc - VÉGE! A HORVÁTOK A DÖNTŐBEN! HONNAN VAN ENNYI ENERGIÁJUK, ELKÉPESZTŐ! FORDÍTANAK MODRICÉK, ÉS DÖNTŐT JÁTSZHATNAK VASÁRNAP! Az angolok a földön, hiába voltak jobbak az első félidőben, nem tudták rárúgni a másodikat, ezt pedig meg is büntették a horvátok!

120+4.perc - Még egy sansz Anglia előtt, szabadrúgás a horvát térfél közepéről.

120.perc - Kramaric lép ki két ember között, a túloldalon teljesen üresen van Perisic, de Kramaric inkább ellövi - nincs belőle kontra, de talán szebb lett volna, ha leadja. Négy percet hosszabbít a török.

A döntő a tét az angol-horvát meccsen - Fotó: MTI - Galéria

118.perc - Maguire reklamál egy tizenegyest, de Cakir nem ítél semmit. Jön az utolsó horvát csere, Modric helyett Badelj.

116.perc - Trippier nem bír ráállni a lábára, emberhátrányba kerül Anglia, hiszen nincs több cseréjük. Közben egy távoli lövéssel gyűlik meg Pickford baja, de végül fogja a labdát.

115.perc - Mandzukic ismét a földön, megint fájdalmai vannak. Most viszont már lecserélik, Corluka jön be. Ezen túl is cserélhet még egyet Dalic.

112.perc - Az utolsó angol csere: Walker helyett Vardy. A szándék egyértelmű, minden áron ki kell egyenlíteni.

109.perc - GÓÓÓÓÓL! VEZET HORVÁTORSZÁG!!! MANDZUKIC! Egy rossz felszabadítás után fejjel csúsztat Perisic Mandzukic elé, aki kapásból kilövi a bal alsót! 1-2! Van-e még annyi az angolokban, hogy innen felálljanak?

108.perc - Egy rövidre passzolt szögletre robban Brozovic, de elmegy a rövid felső sarok felett a lövése.

106.perc - Negyed órányira a tizenegyesektől.

Hosszabbítás, II. félidő

105.+4.perc -
Csak egy pici szünet, és folytatódik is a meccs.

105+2.perc - Pickford! Egy bal oldali beadásra érkezik Mandzukic, akinek kapáslövését bravúrral fogja Pickford, ez nagy és nagyon fontos védés volt. Közben Mandzukic lent maradt, ápolni kell.

105+1.perc - Modric pazar indításával lép ki Perisic, majd visszateszi Kramaric elé, de a blokkról levágódik a lövése.

105.perc - Két perc a hosszabbítás hosszabbítása.

101. perc - Rebic helyett Kramaric a második horvát változtatás.

99.perc - Mi maradt ki! Egy angol szöglet után Stones fejelhet, majd Vrsaljko a gólvonalról fejeli ki a labdát, marad az 1-1!

97.perc - Angol csere, Henderson helyett Dier. Így is marad még egy cseréje Southgate-nek, hiszen a hosszabbításban van még egy plusz opció.

96.perc - Rebic csúszik oda hátulról Rosenak, ez sárga.

94.perc - Strinic lent marad, úgy tűnik, nem is tudja folytatni. Kényszerű az első változtatás a horvátoknál tehát, Pivaric jön Strinic helyett, aki végül a saját lábán el tudja hagyni a pályát.

91.perc - Elindult a kétszer 15 perc, a horvátok zsinórban harmadjára túlóráznak - érdekesség, hogy egyelőre csere nélkül. Az angolok viszont változtatnak, Young helyett Rose a pályán.

Hosszabbítás, I. félidő

Jöhet a ráadás -
A 90 perc nem hozott döntést. A horvátoké volt a második félidő, de nem tudták megfordítani a meccset - következhet a hosszabbítás!

90+2.perc - Trippier szabadrúgását csúsztatja meg Kane, de nem tudja kapu felé fejelni.

90.perc - Lovren vállalja el jó 30 méterről, de nem fog kaput. Három perc a hosszabbítás a rendes játékidő végén.

84.perc - Pickford nagyon rossz helyre üti, de az érkező Perisic nem tudja az üresen maradt kapuba emelni.

83.perc - Mandzukic vesz át egy felívelést, majd védője szorításában is lőni tud, de nem megy eléggé a sarok felé.

80.perc - Trippier majdnem Perisicet szökteti a saját kapuja előtt, végül Pickford tisztázni tud.

77.perc - Lingard lép ki a jobbösszekötő helyén, majd laposan lő - inkább beadás volt ez végül, mert az oldalvonalon ment ki.

76.perc - Ezek viszont most abszolút a horvátok percei, beszorítják az angolokat.

74.perc - Először Southgate nyúl bele a meccsbe, Sterling helyett Rashford a pályán.

73.perc - Nem figyelnek az angolok a kisszögletnél, de végül kifejelik - az érkező Brozovic kapáslövése pedig elmegy a kapu fölött.

72.perc - Majdnem ott a fordítás is! Egy eladott labdára csapnak le a horvátok, Perisic a cselek után ballal lő, de a jobb kapufa tövéről jön vissza, majd Rakitic lövése Pickford kezeiben köt ki.

68.perc - GÓÓÓÓÓÓL! EGYENLÍTENEK A HORVÁTOK! Jobbról jön a labda középre, Perisic pedig megelőzi a védőjét, és kiegyenlít!

67.perc - Trippier magas labdáját Kane veszi át Vida mellett, majd lő az oldalhálóba az ötös sarkáról.

64.perc - Fokozódó horvát nyomás, most Modric beadását fejelik ki pont középre, ahol az érkező Perisic bombájába Walker dobja bele magát.

60.perc - Eltelik negyed óra a második félidőből is, Horvátország talán lendületesebb, de ziccert még nem tudtak kialakítani Modricék. Most Rakitic küldi jóval a kapu fölé.

57.perc - A második félidő legnagyobb lehetősége, egy kifejelt szöglet után újra középre tudják tekerni az angolok, ahol Kane centikkel marad le arról, hogy öt méterről fejelhessen.

54.perc - Walker kap lapot, mert nem adja oda a horvátoknak a labdát, hogy elvégezzenek egy szabadrúgását.

48.perc - Mandzukicé az első sárga, aki eldobja a labdát Rebic faultja után.

46.perc - A horvátok kezdték a második félidőt, nem cserélt egyik csapat sem.

Szünet - Modric beadása után tisztáznak az angolok, akik már nem vezethetnek kontrát: Trippier szabadrúgásgóljával vezet Anglia 45 perc után.

45.perc - Némi könnyelműség az angol védelemtől, Maguire életveszélyesen teszi középre a labdát, majd Walker is kényelmetlen helyzetbe hozza Pickfordot, de Rakitic hiába csinálja meg szépen az esernyőcselt, nem tud végül lőni a tizenhatoson belülről. Egy perc a ráadás.

40.perc - A sokadik kemény horvát fault, a török játékvezető azonban eddig sárga lap nélkül vezeti a meccset - most Rebic ugyan megállítja Youngot, de ő sem kap lapot ezért.

35.perc - Lingard ezt jobban is helyezhette volna! Sterling okos visszapasszát Lingard a kapuval szemben lőhette el, csavarása azonban elment a bal kapufa mellett!

32.perc - Most már Pickfordra is szükség volt, Rebic ballábas tekerését kell védenie az angol kapusnak.

30.perc - Kane, majdnem ott a második angol gól! Sterling passzával léphet ki, elsőre Subasicba lövi, majd a kipattanót szinte lehetetlen szögből újra rálövi, de ez sincs bent!

27.perc - Kissé ártalmatlan szituáció, egy előrevágott labdára Sterling próbál lecsapni, végül megint Lovren a szabálytalan. A beívelést Subasic üti ki.

21.perc - Lovren lép oda keményen Kane-nek a felezőnél, mintha feszültebbek is lennének a horvátok ma. Lovren megússza sárga nélkül. Eladja Vida a saját tizenhatosa előtt, de Kane lesen áll a kiugratásnál, ezt is túlélik.

19.perc - Perisic vállalja el kintről, de hiába ér hozzá Walker, Cakir kirúgást ítél.

17.perc - Változatlan a játék képe, Anglia mezőnyben dominál, és persze higgadtabban is játszhat korai előnyének köszönhetően.

12.perc - Az angol kornerek igen veszélyesek ezen a vébén, ez most nem ezek közé tartozik: Maguire fejese elmegy a kapu fölött. Horvátország egyelőre keresi a játékát.

8.perc - Egy kiugratás Sterling felé, de végül Subasic odaér, és felszedi a labdát. A horvátok szöglete veszélytelen.

5.perc - GÓÓÓÓÓL! Trippier! Ezt mesterien eltalálta az angol, egy pokolian pontos lövéssel megszerzi a vezetést Angliának, Subasicnak nem sok esélye volt arra, hogy visszaérjen a jobb felső sarokra, a sorfal fölött jött a labda - vezet Anglia!

4.perc - Kiváló helyről jár a szabadrúgás az angoloknak, miután Allit buktatta hátulról Modric - nagyjából húsz méterről, a kapuval szemben végezhetik el ezt a pontrúgást az angolok.

1.perc - Az angolok kezdték a meccset.

Korábban írtuk:

Horvátország-Anglia

Elődöntő, Moszkva (Luzsnyiki Stadion), játékvezető: Cuneyt Cakir (török)

A várható kezdőcsapatok:

Horvátország: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic - Ante Rebic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Dele Alli, Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young - Raheem Sterling, Harry Kane

Korábban

Zlatko Dalic, az oroszországi világbajnokságon elődöntős horvát labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya szerint csapatának problémát jelenthet majd az Anglia elleni szerdai találkozón a fáradtság.

A szakember kiemelte: hat nap alatt két hosszabbításos mérkőzést játszottak - a nyolcaddöntőben a dán, a negyeddöntőben a házigazda orosz együttest búcsúztatták tizenegyespárbajban -, ami összesen 240 percnyi játékidőt jelent. "Mindent megteszünk annak érdekében, hogy szerda estére frissek legyünk, biztos vagyok abban, hogy az Anglia elleni mérkőzésre találunk energiát" - nyilatkozta Dalic.

A csapat támadója, Mario Mandzukic viszont nem tart attól, hogy fáradtak lesznek a moszkvai találkozón. "Már jó néhány éve várunk hasonló horvát lehetőségre, amihez most nagyon közel jutottunk. Az utolsó izzadtságcseppjeinket is a pályán hagyjuk, hogy elérjük a célunkat" - közölte a horvátok egyik kulcsembere.

Az ellenfél csapatát erősíti Harry Kane, aki gólerős formáját a vb-re is megőrizte, jelenleg vezeti a góllövőlistát. A horvátok azonban nem aggódnak, hogy ezúttal a Tottenham Hotspur klasszisát kell semlegesíteniük. "Minden tiszteletünk Kane-é, aki már hat gólt szerzett a vb-n, de mi már megállítottuk Lionel Messit és Christian Eriksent is, remélem, őt is sikerül" - mondta Dalic, aki bízhat abban, hogy a horvát védelem oszlopa, a Liverpoolban légióskodó Dejan Lovren már szerzett ehhez elég személyes tapasztalatot is.

horvátok erős középpályájukra is alapozhatnak, amelyben Luka Modric és Ivan Rakitic kap főszerepet. A Real Madridot erősítő Modric "nagyon nehéz, szoros és színvonalas" mérkőzésre számít az elődöntőben, bár szerinte ezen a vb-n minden meccs hasonló. Felhívta övéi figyelmét, hogy az angolok milyen veszélyesek a beadásokból, szögletekből és szabadrúgásokból kapu elé ívelt labdák után - a Svédország ellen 2-0-ra megnyert negyeddöntőben mindkét angol gól hasonló szituációból született -, azok semlegesítésére pedig az eddigieknél is jobban kell koncentrálniuk.

Az FC Barcelona játékosa, Rakitic szerint megvan a kellő lelkierejük, az egységük. "Egy szív, egy lélek" - utalt a horvát válogatott játékosainak összetartására. Ashley Young, az angolok védője elárulta: egyetlen játékostársának sincs kétsége afelől, hogy bejutnak a döntőbe. "A saját történetünket mi magunk írjuk" - mondta a Manchester United játékosa.

Hozzátette: a csapat és a szakmai stáb tagjai is hisznek a győzelemben, amelyhez megfelelő akaraterővel és magabiztossággal rendelkeznek. Eric Dier, a Tottenham középpályása szerint a siker fogalmát nehéz meghatározni, ő viszont csapattársai nevében is nyilatkozva kijelentette: az elődöntőbe jutást önmagában még nem tekintik annak.

"Mi még éhesek vagyunk, és ennél is többre vágyunk. Remélhetőleg ezt szerdán a pályán is meg tudjuk mutatni" - nyilatkozta az angol labdarúgó. Hangsúlyozta: a siker reményében minden angol játékos kész alárendelni egyéni ambícióit a csapat érdekeinek, mert előbbivel ellentétben csak utóbbi segítheti őket a diadalhoz.

A Horvátország-Anglia összecsapást a moszkvai Luzsnyiki Stadionban rendezik szerdán 20 órától, a találkozó játékvezetője a török Cuneyt Cakir lesz. A vesztes szombaton a bronzmérkőzésen, a győztes vasárnap a döntőben játszhat, a másik ágon Franciaország és Belgium mérkőzik egymással kedden (ma) este, Szentpéterváron.

Érdekességek

- A két válogatott eddig hét alkalommal találkozott egymással (hatszor szerdán), az angolok négyszer, a horvátok kétszer győztek, egy összecsapás - az első, még 1996 áprilisában - gól nélküli döntetlennel zárult.

- A legutóbbi két mérkőzésen angol siker született, az utóbbi haton pedig négy. A mindeddig utolsó horvát  győzelem (3-2) 2007 novemberében volt, Európa-bajnoki selejtezőn. Világeseményen eddig egyszer ütköztek meg, az angolok a 2004-es Európa-bajnokság csoportkörében 4-2-re győztek.

- Az angolok harmadszor és 28 év után először játszhatnak vb-elődöntőt, a mostani keret 23 játékosa közül 17 még meg sem született 1990-ben. Anglia egyaránt vesztesen hagyta el a pályát, amikor a legutóbbi három alkalommal világverseny elődöntőjében szerepelt: az 1996-os Eb-n és az 1990-es vb-n a németektől, az 1968-as Eb-n Jugoszláviától kapott ki. Eddig egyszer, 1966-ban nyert vb-elődöntőben, otthon Portugália ellen (2-1), akkor a világbajnoki címet is sikerült elhódítania.

- A horvátoknak ez a második vb-elődöntője, 1998-as debütálásukkor végül bronzérmesek lettek. Azóta - mostanáig - a csoportból sem sikerült továbbjutniuk.

- A horvát a második csapat, amely egymás utáni két mérkőzésén is 11-es párbajt nyert, a nyolcaddöntőben a dánok, majd a negyeddöntőben a házigazda oroszok ellen. Ez a bravúr korábban csak az argentinoknak sikerült 1990-ben.

- Az utóbbi kilenc tétmérkőzésén és utóbbi öt vb-találkozóján veretlen Horvátország az előző hat egyenes  kieséses szakaszbeli meccse közül csak egyet vesztett el, 1998-ban a franciáktól kapott ki az elődöntőben.

- A tízgólos horvátok találatait nyolc játékos szerezte a tornán, csak Belgiumnak (9) jobb a mutatója ebben a tekintetben. A tíz gólból csak három született rögzített játékhelyzet után, a többi akcióból esett.

- A 11 góljukkal 1966-os tornacsúcsukat beállító angolok az utóbbi 30 tétmeccsük közül csak kettőt vesztettek el (22 győzelem, hat döntetlen). A 11 találat közül nyolc pontrúgás után született.

- A vb góllövőlistáját vezető Harry Kane eddig a hét napjai közül már haton szerzett gólt a válogatott színeiben, egyedül szerdán nem sikerült még betalálnia. Elődei közül csak Wayne Rooney és Frank Lampard lőtt gólt a hét minden napján.

- Kane hat góllal áll az élen, az előző kilenc vb-t tekintve csak a brazil Ronaldo szerzett ennél többet, 2002-ben nyolcat.

Európai játékos 1974 óta nem volt eredményesebb, akkor a lengyel Grzegorz Lato hét találatig jutott, míg 1970-ben a nyugatnémet Gerd Müller tízzel lett gólkirály.