2016. 09. 28. szerda - Vencel 10°C | 22°C

Aranyeső a hétvégén

Szenzációsan szerepeltek versenyzőink a Szegeden megrendezett 5. síkvízi kajak-kenu Európa-bajnokságon: tíz számban állhattak a dobogó legfelső fokára.
Már szombaton ámulatba ejtették a magyar versenyzők a nagyszámú szurkolótábort, valamint a sportág hazai és külföldi kedvelőit, mivel az 1000 méteres távon valamennyi női versenyszámot megnyerték, s a férfiak versenyében a kenusok négyese is a dobogó legmagasabb fokára állhatott az ünnepélyes eredményhirdetésen. Vasárnap aztán a délelőtti
500 méteres, majd a délutáni 200 méteres döntők során folytatódott a magyar csoda. Összességében tízszer hangzott el a magyar himnusz, de nyugodtan felcsendülhetett volna tizenegyedszer is, mert az önzetlenül buzdító nagyszámú közönség, valamint a rendezők is megérdemeltek volna egy kitüntető aranyérmet.

Jánosi György gyermek-, ifjúsági és sportminiszter így értékelt:
– Fantasztikusak voltak a versenyek, fantasztikus a rendezés és fantasztikus a közönség is. Jó időszakát éli a magyar sport, hiszen a vívás és az öttusa után íme, most jönnek a kajak-kenus sikerek. Egyáltalán nem túlzás aranyesőhöz hasonlítani mindazt, amit a magyar csapat
produkált a szegedi V. Kajak-kenu Európa-bajnokságon, hiszen alig akadt versenyszám, amelynek díjkiosztásánál hiányoztak volna versenyzőink. Szombaton négy első hely jutott nekik, valamint egy ezüstérem, s vasárnap újabb tizenöt dobogós helyezésben volt részük. Kell ennél ragyogóbb sorozat egy kontinentális bajnokságon?

Az 1000 méteres távon főleg a női számok hozták a sikert. Kovács Katalin ellenállhatatlan volt, személyében a sokszoros német származású olasz bajnok, Josefa Idem hosszú idő óta most talált először legyőzőre. Kategorikus győzelmet aratott a női kajak 2-es is, Szabó Szilvia és Bóta Kinga, valamint a négyes, Paksy Tímea, Móni Katalin, Viski Erzsébet és Keresztesi Alexandra összeállításban. Izgalmas csata után győzött a magyar kenukvartett, Novák Ferenc, Iván Gábor, Belicza Béla, Kozmann
György, s nagyon értékes a Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Kökény Roland, Horváth Gábor összeállítású K–4-es ezüstérme.
Kammerer és Storcz vasárnap K–2-ben 500 méteren még egy ezüstöt szerzett. A vasárnapi rövidebb távokon még a minden várakozást felülmúlóan sikeres szombatot is lehetett „feledtetni": az 500 méteres
távon 4 arany- és 3 ezüstéremmel, a 200-as távon pedig újabb 2 arannyal, 3 ezüsttel és 2 bronzzal.

Ötszázon megvédte címét a Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga kajak négyes, Vereckei Ákos pedig kajak egyesben, s szintén első lett a már harmadik szegedi aranyát begyűjtő Kovács Katalin (K–1), valamint a Malomsoki, Kozmann, Belicza, Iván kenu négyes. Minderre
délután a 200 méteres távon tették fel a koronát versenyzőink, akik közül előbb a viszonylag esélytelennek ítélt Buzál Miklós, Végh Attila kenupáros végzett az első helyen, igazolva, hogy ők valójában ennek a villámszámnak a specialistái, majd a második magyar sprintaranyat a Fehérvári Vince, Hegedüs Róbert kajakos duó szerezte, mivel hatalmas csatában hódította vissza a tavaly elveszített elsőséget. Nem sokkal a
cél előtt érték be az addig vezető németeket, s a végén szinte milliméterekkel előzték meg őket.