2016. 09. 27. kedd - Adalbert 10°C | 21°C

Vb 2010: múltidéző - 1954

Az 1954-es - a magyarok számára szomorú emlékű - svájci labdarúgó-világbajnokságra már 38 ország jelezte részvételi szándékát, a legjobbak közül csak az argentinok maradtak távol.
A selejtezők után 16 csapatos volt a mezőny, a résztvevő válogatottakat négy csoportba osztották.

A magyarok a második csoportba kerültek, s remekül kezdtek: előbb a dél-koreaiakat verték 9-0-ra, majd az NSZK-t győzték le fölényesen, 8-3-ra. Mint később kiderült, ez a találkozó alaposan megtévesztette a vb egyértelmű esélyesének tartott Aranycsapat tagjait, mivel a nyugatnémetek tartalékos összeállításban szerepeltek.

A negyeddöntőben Puskásék 4-2-re verték a brazilokat, majd a döntőbe jutásért hosszabbításban diadalmaskodtak az uruguayiak ellen ugyanilyen arányban. Azután következett a berni finálé, ahol a magyarok a 8. percben már 2-0-ra vezettek, mégis 2-3 lett a vége.

V. világbajnokság, Svájc (1954.06.16.-07.04.):

A magyarok mérkőzései:

2. csoport:
1. forduló (1954.06.17.):
Magyarország-Koreai Köztársaság 9-0 (4-0)
Zürich, gólszerzők: Puskás (12., 89.), Lantos (18.), Kocsis (24., 36., 50.), Czibor (59.), Palotás (75., 83.)

2. forduló (1954.06.20.) Magyarország-NSZK 8-3 (3-1)
Bázel, gólszerzők: Kocsis (3., 21., 67., 78.), Puskás (17.), Hidegkuti (50., 54.), Tóth II (73.) illetve Pfaff (25.), Rahn (78.), Hermann (81.)

NEGYEDDÖNTŐ (1954.06.27.):

Magyarország-Brazília 4-2 (2-1)
Bern, gólszerzők: Hidegkuti (4.), Kocsis (7., 88.), Lantos (60., 11-esből), illetve D. Santos (18., 11-esből), Julinho (65.) piros lap: Bozsik (71.), illetve N. Santos (71.), Humberto (88.)

A többi negyeddöntő: Ausztria-Svájc 7-5 Uruguay-Anglia 4-2 NSZK-Jugoszlávia 2-0

ELŐDÖNTŐ (1954.06.30.):
Magyarország-Uruguay 4-2 (1-0, 2-2, 2-2)
Bern, gólszerzők: Czibor (13.), Hidegkuti (46.), Kocsis (111., 116.), illetve Hohberg (75., 86.)

A másik elődöntő:
NSZK-Ausztria 6-1 (1-0)
Schaffer (31.), Morlock (47.) F. Walter (54., 64., mindkettőt 11-esből), O. Walter (61., 89.), illetve Probst (51.)

DÖNTŐ (1954.07.04.):
NSZK-Magyarország 3-2 (2-2)
Bern, 65 ezer néző, vezette: Ling (angol) gólszerzők: Morlock (10.), Rahn (18., 84.), illetve Puskás (6.), Czibor (8.)

NSZK: Turek - Posipal, Kohlmeyer, Liebrich - Eckel, Mai - Rahn, Morlock, O. Walter, F. Walter, Schafer

Magyarország: Grosics - Buzánszky, Lóránt, Lantos - Bozsik, Zakariás - Czibor, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Tóth M.

A 3. helyért: Ausztria-Uruguay 3-1

Érdekességek:
- Gólkirály: Kocsis Sándor 11 találattal
- Ez volt az első olyan vb, amelyet - a fejlettebb országokban - a televízió is közvetített.
- Magyarország kilencgólos győzelme a dél-koreaiak ellen ma is rekordnak számít.
- Az Ausztria-Svájc (7-5) negyeddöntőn esett 12 gól máig rekord.
- Az NSZK-Ausztria elődöntőben mindkét Walter-fivér, Ottmar és Fritz is a hálóba talált. A mérkőzést 6-1-re nyerték a nyugatnémetek.
- 26 mérkőzésen 140 gól született, ez 5,38-as átlagnak felel meg, amely máig rekord.