Kisalföld logö

2017. 02. 26. vasárnap - Edina -1°C | 9°C Még több cikk.

Nagyházi-árverés csemegékkel

Csaknem ezer tétellel, köztük számos gyűjtői darabbal jelentkezik a Nagyházi Galéria május 25. és 27. közötti háromnapos tavaszi aukcióján.
Az árverés első napján nagy méretű, több évszázados festményeket, korai faszobrokat, alabástrom és márvány munkákat kínálnak. Ezek főleg szenteket, apostolokat ábrázolnak, nagy részük templomok, oltárok része lehetett egykor. Ilyen egy 15. századi németalföldi, Keresztelő Szent Jánost ábrázoló faragott, festett mészkő szobor 4,5 millió forintért. Ismeretlen 16-17. századi európai mesterek alkotásait több százezer és 1-2 millió forint közötti összegekért kínálják.

Ezek között vannak Raffaello, Rubens, Dürer után, valamint a mesterek műhelyében készült művek vagy későbbi másolatok, valamint nemesi arcképek, női portrék, táj- és életképek. A nevesített darabok közül a 17. század eleji védett,Federico Barocci-alkotás, a monumentális Sírbatétel 1,5 millió forinton kezd. Az antwerpeni Lucas van Uden köréből származó, 1500-as évekbeli tájkép 2,2 millióról indul.

A skót Hamilton festőcsalád egyik leszármazottja, a Habsburg-ház szolgálatában állt Philipp Ferdinand vadászkutyás képpára 3,8 millió forint. A régi magyar anyagban idős Markó Károly, Skuteczky Döme, Kiss Bálint, Lozt Károly, Balló Ede, Bruck Lajos, Bihari Sándor, Koszkol Jenő képei szerepelnek. A tíz Mednyánszky-alkotás közül a legdrágább 1,2 millióról, míg a Munkácsy-rajzok 200-400 ezer forint között indulnak. A második árverési nap legdrágább képe Gulácsy Lajos sötét tónusú, kis méretű városrészlete 12 millió forintért.

Kiemelkedik egy eddig ismeretlen akt Rippl-Rónai József korai éveiből 5,5 millió forintért. A kubista-expresszionista Kiscserkész, A. Tóth Sándor 1935-ös festménye 2,6 millió forintról indul. Bálint Endre többször kiállított, 1947-es Cannes-i halászát 2,4 millióért kínálják. Bár nem érik el az egymilliós kikiáltási árat, az aukció jeles darabjainak számítanak Márffy Ödön, Aba Novák Vilmos, Berény Róbert, Kassák Lajos, Grúber Béla, Kondor Béla, a kortárs vonulatból Péli Tamás, Schéner Mihály, Deim Pál és Bak Imre művei. A harmadik nap legérdekesebb tárgya Kozma Lajos ötdarabos ülőgarnitúrája az 1930-as évekből, némi sérüléssel 1 millió forintos kikiáltási áron.

Egy másik különlegesség az a homlokdísz, amelyet Feszty Árpád lova viselt az ezredéves ünnepségen - ezért 60 ezer forintot kérnek. Egy 17-18. századi német intarziás szekrény 4,6 millióért, egy 18. századi osztrák házioltár 1,9 millióért, míg egy hasonló korú, nagyon dekoratív, osztrák etager 2 millió forintért licitálható, de szerepel 1600-as évekbeli kínai fametszet és 18. századi japán használati tárgy is a kínálatban.

Szecessziós Zsolnay-edények, herendi, meisseni, bécsi porcelánok, Loetz- és Tiffany-üvegek vásárolhatók néhány tíz-, illetve néhány százezer forintért. A pesti, bécsi, prágai antik ezüst használati és dísztárgyak közül említésre méltó egy 1891-es évszámmal és mesterjeggyel ellátott kandeláber pár, amely 1,8 millió forintról indul.

Az 1. évszázadból származó római gyűrűk, valamint magyar honfoglalás kori és Anjou-kori fémgyűrűk 10 és 200 ezer forint között érhetők el. Az aukció végén pedig briliáns ékszereket, fülbevalókat, gyűrűket is árvereznek, néhány száz és 1,6 millió forint között.
Kövessen minket, kommentelje híreinket a Kisalfold.hu Facebook oldalán!

hirdetés

hirdetés

hirdetés

A címoldal témái

Önnek ajánljuk

OKF: normalizálódik a helyzet

Tovább olvasom