2018.12.07. 07:00
A mohácsi vésztől Trianonig
Jankovics Marcell bármit csinált eddigi pályafutása során, abból mindig erős bizonyosság áradt, hogy mégiscsak vannak az embertől elvehetetlen dolgok: identitás, hagyomány, szakralitás.
Trianon címmel nyílt kiállítás Jankovics Marcell munkáiból szerdán Székesfehérváron, a Csók István Képtárban: a grafikusművész közel kétszáz alkotásból álló, grandiózus tárlata 1526-tól 2016 végéig jeleníti meg a magyar történelem eseményeit a trianoni békediktátummal való összefüggéseiket megragadva.
Érdeklődők Jankovics Marcell, a Nemzet Művésze díjjal kitüntetett Kossuth- és Balázs Béla-díjas grafikusművész, filmrendező Trianon című kiállításán a megnyitón Székesfehérváron, a Szent István Király Múzeum Csók István Képtárában 2018. december 5-én. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Jankovics Marcell a megnyitón közölte, hogy a Méry Ratio könyvkiadó tulajdonosának unszolására a könyvhétre könyv alakban is megjelennek trianoni rajzai, méghozzá megjegyzésekkel, aláírásokkal.
Baán László, a Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója hangsúlyozta, hogy Jankovics Marcell fantáziája, mesélőkedve és az általa használt vizuális nyelv minden korban a közösségről, a közösségnek szól – tette hozzá.
A főigazgató rámutatott: a művész régóta keresi „Trianon el nem múló sebének okait és következményeit". Mostani kiállításához meghökkentő műfajt választott, a politikai karikatúráét, amely a töröktől máig ívelve idézi meg a magyar történelem tragikus időit, annak szereplőit.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke kiemelte, hogy Jankovics Marcell kézen fogja a látogatót és végigvezeti a mohácsi vésztől Trianonig, és közben rámutat, hogy szembe kell nézni önmagunkkal. Alkotásai segítenek abban is, hogy „megértsük és újraértelmezzük nemzeti jövőképünket, s képesek legyünk a nemzet határokon átívelő egyesítésével végérvényesen meghaladni Trianont" – hangsúlyozta Szász Jenő.
„Az lenne a legjobb, ha ezt a kiállítást soha nem kellett volna megtartani, azonban a történelem ezt máshogy akarta" - fogalmazott Cser-Palkovics András polgármester.
Jankovics Marcell. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Megjegyezte, hogy Székesfehérvárnak egykori koronázó városként történelmi felelőssége van, és az önkormányzat érzi ezt a felelősséget. Bejelentette, hogy emlékbizottságot állítottak fel, amelynek segítségével, kiállításon szeretnék bemutatni, miként hatott a trianoni békeszerződés Fejér megyére, azon belül Székesfehérvárra.