Ország-világ

2016.02.25. 22:12

Völner Pál: az MSZP nem akart egyeztetni a népszavazási törvényről

A kormány az ősszel felajánlotta az érdemi tárgyalás lehetőségét a népszavazási törvény módosításáról, de az MSZP akkor nem akart egyeztetni - közölte az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön az MTI-vel.

Völner Pál csütörtökön az MTI-nek telefonon adott nyilatkozatában arra reagált, hogy Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese közleményében egyebek mellett azt írta: fél évvel ezelőtt még a választási szervek is hivatalosan jelezték, hogy a népszavazást szabályozó törvények a jelenlegi formájukban alkalmatlanok, jelentős módosításra szorulnak. A szocialista politikus szerint mivel Trócsányi László miniszter ennek ellenére semmit sem tett, személyes felelőssége van a Nemzeti Választási Irodánál (NVI) kedden történtekért, és le kellene mondania hivataláról.


A minisztérium államtitkára ezzel kapcsolatban ugyanakkor arra emlékeztetett: az ősszel személyesen hívta meg az MSZP-t arra az ötpárti egyeztetésre, ahol többi között a népszavazási törvények módosítása is terítéken volt, és ahol ismertethették volna törvénymódosító javaslataikat.


Völner Pál elmondta azt is, hogy Tóbiás József frakcióvezető válaszlevelében a kormányzat számára teljesíthetetlen feltételekhez kötötte a részvételüket az egyeztetésen. 


Az államtitkár ezért "aljas politikai támadásként" értékelte a szocialista kritikát és a megállapítást, hogy a miniszternek le kellene mondania. 


Emlékeztetett arra is, hogy 1998 óta létezik a párhuzamos kérdésbenyújtás tilalma, így azt még a Horn-kormány idején - baloldali többségű parlamentben - fogadták el. A szocialisták a saját házuk táján is keresgélhetnének ebben a szabályozási ügyben - tette hozzá.


A vita hátterében az áll, hogy kedd délelőtt kisebb tömeg jelent meg az NVI Alkotmány utcai épületének kapujánál, arra várva, hogy a Kúria honlapján megjelenjen az a végzés, amely megnyitja az utat egy újabb népszavazási kérdés benyújtása előtt a vasárnapi boltzár ügyében. 


A kérdést végül elsőként egy magánszemély tudta leadni, megelőzve az MSZP-s képviselőt; a szocialisták szerint mindez úgy fordulhatott elő, hogy több "kopasz férfi" akadályozta politikusukat. A Fidesz elhatárolódott a történtektől, míg az ellenzéki pártok szerint diktatúrákba illő bűncselekmény történt.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában