Ország-világ

2016.02.19. 15:18

Többtucatnyi feltételezett iszlamista halt meg amerikai légicsapásban Líbiában

Az Iszlám Állam dzsihadista szervezet több mint negyven feltételezett tagja halt meg péntek hajnalban egy északnyugat-líbiai városban végrehajtott amerikai légicsapásban - közölte egy amerikai katonai szóvivő.

A tájékoztatás szerint a támadás célpontja Núreddin Csocsán befolyásos tunéziai iszlamista volt, két tavaly végrehajtott tunéziai merénylet értelmi szerzője. A tuniszi Bardo Múzeum és a szúszai strand elleni, számos külföldi áldozatot követelő támadásokat az Iszlám Állam vállalta magára.


A pénteki légicsapást az Iszlám Állam (IÁ) egyik búvóhelye ellen, a fővárostól, Tripolitól 70 kilométerrel nyugatra található Szabrátában követték el. A város a tunéziai határhoz közel fekszik.


A település polgármestere korábban a Reuters brit hírügynökségnek azt mondta, hogy a támadás helyi idő szerint hajnali fél négykor történt a Kaszr Talil nevű kerületben. A polgármester először azt mondta, hogy tudomása szerint a célba vett épületben tunéziai vendégmunkások laktak. Közölte, hogy az incidensben 41-en haltak meg, és hatan megsebesültek. A városi vezető később közölte azt is, hogy a hatóságok felkeresték a támadás helyszínét, és fegyvereket találtak az épületben. Az áldozatok között néhány tunéziai és egy jordániai állampolgár, valamint két nő is van.


Tunéziai biztonsági források szerint a tunéziai határhoz közeli Szabráta mellett az Iszlám Állam több kiképzőtábort is működtet.


Líbiában Moammer Kadhafi diktátor 2011-es bukása óta politikai káosz és bizonytalanság uralkodik, amelyet igyekszik kihasználni az Iszlám Állam és több más szélsőséges csoport is. Az észak-afrikai országnak jelenleg két kormánya van: a nemzetközileg is elismert vezetés az ország keleti részén található Tobrukban működik, míg a milíciák szövetségéből létrejött ellenkormány a fővárosból, Tripoliból irányítja az országot. Múlt vasárnap ugyanakkor megalakult a nemzeti egységkormány, de egyelőre kérdéses, hogy elfogadja-e azt a nemzetközileg is elismert parlament.


Ludovic Carlino, az IHS nemzetközi kockázatelemző cég munkatársa februári jelentésében rámutatott: az IÁ szerint valószínűleg Líbia a legideálisabb hely, ahonnan kiindulva megszilárdíthatja befolyását a térségben.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában