2024.05.16. 07:00
Az ország legkreatívabb tűzoltói a Győr-Moson-Sopron vármegyeiek
Vármegyénk tűzoltói ismét remekeltek egy szakmai versenyen. Ezúttal az Országos Műszaki-mentőversenyen tettek tanúbizonyságot tudásukról. Szoros küzdelemben összesítettben a második helyet szerezték meg, és a legkreatívabb csapat különdíját is nekik ítélték. A diadal kapcsán a hétköznapi mentések kihívásairól és az új technológiákra való felkészülésről is kérdeztük a lánglovagokat.
Fotó: Szoke Peter [email protected]
A műszaki mentések száma évről évre növekszik, 2023-ban 2240 ilyen riasztásuk volt a Győr-Moson-Sopron vármegyei tűzoltóknak. Nem csak a növekvő esetszám okoz nehézséget, hanem az is, hogy a folyamatosan megjelenő új gépjármű technológiák bizony nem csak a tervezésnél, de a baleseteknél is új kihívásokat jelent.
Legkreatívabb tűzoltók
A mindennapok gyakorlata mellett versenykörülmények közt is összemérték tudásukat az ország tűzoltói. Mind a 19 megyéből és a fővárosból egy-egy csapat vett részt a Országos Műszaki-mentőversenyen.
– A versenyen minden csapatot egy beállított, közúti balesetet szimuláló szituáció várt, amely során a roncsok közé szorult súlyos sérültet kellett szakszerűen kiemelni – mondta el Pirka Gergő tűzoltó törzsőrmester, a vármegyei csapat irányítója. – A csapat 6 főből áll, ebből 1 irányító, 1 medic, 4-en pedig a szakfelszerelésekkel dolgoznak. A verseny célja többek között, hogy a kárhelyszíni elsősegélynyújtást a tűzoltók minél szakszerűbben tudják végrehajtani a mentősök megérkezéséig.
A verseny szorosnak bizonyult, a Győr-Moson-Sopron megyei csapat mindössze pár ponttal maradt le az első helyezett Borsod megyeiektől. Ugyanakkor megszerezték a legkreatívabb osztagnak járó elismerést.
Az ország legkreatívabb tűzoltói
Fotók: Szőke Péter a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság munkatársaLegemlékezetesebb mentés
A műszaki mentési feladatokat a tűzoltók a jogszabályokban előírtaknak megfelelően végzik, azonban minden szituáció más. Az irányelvek mellett a kreativitás minden esetben elengedhetetlen.
– A legemlékezetesebb műszaki mentésük tavaly július 23-án volt a győri állatkertben, ahol egy 4-5 tonnás elefántbikát kellett lábra állítani, ott valóban szükség volt a fiúk kreativitására, mert ilyen tényleg csak egyszer fordul elő a tűzoltó életében, ezért nem volt semmilyen bevált módszer, amihez nyúlhattak volna – árulta el Pirka Gergő. – Az első mindig a mentendő személy és a beavatkozó tűzoltó biztonsága. Fontos szempont, hogy a sérültnek ne okozzanak még több, illetve a meglévő sérülését ne súlyosbítsák a mentés során.
Új kihívások
Pirka Gergő elmondta új kihívást jelent a műszaki mentések terén a hybrid és az e-autók egyre nagyobb száma az utakon.
– Az új járművekben, hajtástól függetlenül, egyre több az elektronikusan működő berendezés, az autók karosszériájában a merevítők sokkal erősebbek, mint régen, több bennük a biztonsági berendezés, például a légzsákok száma is nőtt a korábbiakhoz képest. Az elmúlt évtizedben megjelent akkumulátoros feszítő-vágó berendezések, amelyek sokszor könnyítik a szűkebb, kisebb területhez való hozzáférést. Emellett nagyban segíti a műszaki mentések hatékonyságát, hogy egy applikáción keresztül elérhetőek számunkra a járművek paraméterei, a biztonsági, technikai felszereléseik és jellemzőjük, valamint az akkumulátoraik elhelyezkedése.
A vármegyét képviselő csapat tagjai: Pirka Gergő tűzoltó törzsőrmester (irányító), Szabó Marcell tűzoltó őrmester, Németh Károly tűzoltó törzsőrmester, Gyöngyösi Zsolt tűzoltó főtörzsőrmester, Varga Tibor tűzoltó főtörzsőrmester és Szabó Róbert Lázár tűzoltó őrmester (medic).