Felelősség a természetvédelemben

2024.01.07. 08:00

A kerecsensólyom lett az év madara 2024-ben – az európai állomány zöme Magyarországon és Ukrajnában található

A kerecsensólyom lett az év madara 2024-ben – közölte szerdán a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amely szerint a faj megőrzésében óriási a magyar természetvédelem felelőssége, mert a kerecsensólyom kontinentális szinten is kiemelkedő természeti értékünk.

Ollári Gergely

Fotó: Depositphotos.com

Az Európai Unióban élő állomány több mint 60 százaléka Magyarországon fészkel, világszinten pedig a Kárpát-medencei a faj egyetlen bizonyítottan stabil, enyhén növekvő állománya – hangsúlyozzák az MTI-hez eljuttatott közleményben, amelyben felidézik, hogy az MME 1974-es megalakulása óta kiemelt figyelmet fordít a kerecsensólyomra, ezért is lett a 2024-es MME 50 jubileumi év madara. Az európai állomány zöme Magyarországon és Ukrajnában található.

A kerecsensólyom nagy termetű, széles szárnyú, az egerészölyvhöz hasonló méretű és színezetű sólyom, Eurázsiában csak az északi sólyom nagyobb nála. Alapvetően ázsiai elterjedésű madár, ezen belül is elsősorban Kína, Mongólia és Kazahsztán területén él, az európai állomány zöme Magyarországon és Ukrajnában található.

Napjainkban a hazai állomány több mint kétharmada a nagyfeszültségű hálózat fém traverzeire telepített, úgynevezett “örök” élettartamú alumínium költőládákban, a nyestektől és az emberektől is védetten költ – olvasható a közleményben.

Portálunkon legutóbb három évvel ezelőtt írtunk a győztes madárfajról, akkor ugyanis egy Nemzetközi kerecsensólyom-védelmi konferencia házigazdája volt Magyarország. Az online eseményen négy kontinens huszonöt országából több mint százan vettek részt. Az egyik szervező, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. volt, akik akkor arról tájékoztatták lapunkat: a rendezvény célja az európai kerecsensólyom-állomány természetvédelmi helyzetének felmérése volt, valamint az Európai Unió 2006-ban elfogadott kerecsensólyom-védelmi tervének felülvizsgálata.

Ahogy az MME közleményben írja: Magyarországról az 1980-as években majdnem eltűnt a faj, akkor az ismert kerecsensólyom-párok száma alig tíz volt, az akkor kezdődő, az MME által koordinált természetvédelmi munkának köszönhetően viszont napjainkban ez a szám már 150 pár körül alakul – hangsúlyozza az egyesület közleményében.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában