na ugye

2020.07.19. 14:21

Ön fizetne 3 milliárd forintot egy kínai porcelán vázáért? (videó)

Hetvenmillió hongkongi dollárért (2,8 milliárd forintért) cserélt gazdát a Sotheby s aukciósház árverésén egy ritka 18. századi kínai porcelán váza, amely egy szekrény tetején porosodva, szabadon kószáló macskák között töltötte az elmúlt csaknem fél évszázadot.

Ön fizetne 3 milliárd forintot egy kínai porcelán vázáért? (videó)

Nicolas Chow, Chairman of Sothebys Asia, holds the Harry Garner Reticulated Vase, a lost masterpiece of Chinese porcelain produced in limited quantities between 1742 and 1743 for the Qianlong emperor, during a media preview at Sothebys in Hong Kong on June 26, 2020. - The vase is expected to fetch in excess of 70 million HKD (9.03 million USD) during its auction on July 11, Sothebys said. (Photo by Anthony WALLACE / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY MENTION OF THE ARTIST UPON PUBLICATION - TO ILLUSTRATE THE EVENT AS SPECIFIED IN THE CAPTION

Forrás: AFP

Fotó: Anthony Wallace

A Sotheby s szerint az „elveszett mestermű” egy Közép-Európában élő idős nő vidéki otthonából került elő – olvasható a CNN hírportálján.

A vázát, amelynek belső és külső fala is díszített, a Kínát több mint 60 éven át (1735-1796) irányító Csien-lung császár számára készítették 1742 körül.

A körte alakú, részben „rácsozott” díszítésű porcelán különlegessége a nyugati stílusú színezés és zománcozás. Az értékes műtárgyat egy Amszterdamban élő művészeti tanácsadó, Johan Bosch van Rosenthal fedezte fel, amikor a nyolcvanas éveiben járó nő elhívta őt az otthonába, hogy gyűjteménye értékét felbecsültesse.

Az aukciósház hivatalos YouTube-csatornáján elérhető videóban a szakember felidézi, hogy a nő otthonának egyik szobája tele volt kínai műtárgyakkal, amelyeket sok évvel korábban örökölt. „A négy macskája szabadon kószált a műtárgyak között” – mondta Van Rosenthal.

Hozzátette: a nő rámutatott egy részben aranyozott kínai vázára, amely az egyik szekrény tetején porosodott és amely nagyra becsült darab volt, mert tudta, hogy különleges és értékes.

A vázát a Sotheby s szakértői vizsgálták meg, akik

a kínai császári udvar archívumában szereplő egyik műtárgyként azonosították.

A vázát egykor a pekingi Tiltott Város részét képező Mennyei Tisztaság Palotájában őrizték és a császárt lenyűgözte a váza dizájnja.

A Sotheby s feljegyzései szerint a váza mindössze 44 fontért – ez ma körülbelül 467 ezer forintnak felelne meg – kelt el 1954-ben az aukciósház londoni fiókjában, majd még abban az évben ismét gazdát cserélt 80 fontért. A Harry Garner Hálós Vázaként (Harry Garner Reticulated Vase) ismert műtárgy arról a gyűjtőről kapta a nevét, akinek a tulajdonában volt az 1954-es aukció előtt.

A szombati árverés a Sotheby s hétnapos hongkongi tavaszi aukciósorozatának része volt: a tavalyi mutatóktól nagyjából 15 százalékkal elmaradó idei árveréssorozat összbevétele 3,22 milliárd hongkongi dollár volt.

Borítókép: a Harry Garner váza az aukción

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!