2017.09.05. 09:00
Sokan állnak tilosban a piacnál Mosonmagyaróváron
Csak az Iskola utcai önkormányzati területen több száz ingyenes helyen állhatnak meg az <br><br>autósok, és százhuszonhat fizetőparkoló is rendelkezésre áll. Mégis sokan parkolnak a tilosban a mosoni piackörnyékén.
„A mosoni kaotikus parkolással kapcsolatban a következőket tapasztalom: a rendészek már 1,5 éve egy kedves cédulát tesznek a tilosban parkoló autók szélvédőjére, figyelmeztetve az ingyenes parkolás lehetőségére (nincs bírság). Az ingyenes parkolóhoz vezető út nincs kellően kitáblázva. Ha az arra tévedő véletlenül megtalálja, forgalom- irányítás hiányában a Királydombon parkolók lezárják a bejáratot" – írta olvasónk.
Múlt szombaton reggel még viszonylag foghíjas volt az Iskola utcai ingyenes parkoló.
Az olvasói felvetéssel megkerestük Tóth Lászlót, a Városüzemeltető és Fenntartó Kft. parkolási csoportjának vezetőjét.
– Ha valaki nem talál ingyenes parkolóhelyet, az még nem jogosít fel arra, hogy a KRESZ-szabályok ellenében a tilosban álljon meg. A mosoni piac környékén 126 fizetős parkoló áll az autósok rendelkezésére. Munkatársaim akkor rónak ki pótdíjat, ha valaki érvénytelen jeggyel, bérlettel vagy jegy nélkül parkol ezeken a helyeken. Itt egyébként jellemzően kevés pótdíjat helyezünk ki – tudatta a parkolási csoport vezetője, akinek inkább az a tapasztalata, hogy aki ingyen akar megállni, az eleve nem választ fizetős parkolóhelyet. Sokkal inkább a „Megállni tilos!" tábla ellenében parkol le. Emiatt viszont piacnapokon, de főként szombat délelőttönként kaotikus állapotok uralkodnak az Ostermayer utca mindkét oldalán, a Munkácsy Mihály utcában. A Fürdő utca egyik oldalán fizetni kell a parkolásért, a másik oldalán nem szabad megállni.
Fontos viszont, hogy az önkormányzat néhány éve megnyitotta Iskola utcai üres telkét, ahol szintén ingyenesen lehet várakozni autóval. Valóban nincs ez a lehetőség kitáblázva, de ezúton is felhívjuk rá a figyelmet. Ide behajtani a Soproni utca és a Királydomb felől lehet. Itt egyébként 300–500 autó is elfér, de jellemzően 50–60 parkol, piacosok és vásárlók egyaránt.
Tóth László hozzátette: a kirótt pótdíjak száma felére csökkent az utóbbi években. 2012 óta az osztrák autósokon is be tudják hajtani, és néhány hónapja már a szlovákokon is. Aki szabálytalanul áll fizetőparkolóban, azt tizenháromszoros pótdíj megfizetésére kötelezheti a VÜF.
Ha ezt sem fizetik be, 60 napon belül kiküldenek egy levelet az óraíj negyvenszereséről, ezt követően három-négy hónapon belül fizetési meghagyással ennek az összegnek – az illetékekkel, ügyvédi költségekkel megemelve – a többszörösét. A mosoni piacnál egyébként jelenleg 240 forintos az óradíj, melyet csütörtökön és szombaton reggel 8 és délután 2 óra között kell kifizetnünk.
Főként az Ostermayer utca terhelt piacnapokon, hiszen mindkét oldalán sűrűn állnak az autók, gyakran a megállni tilos tábla ellenére is.
Néha figyelmeztetnek, máskor büntetnek is
– Amikor az Iskola utcai parkolót megnyitották, akkor heteken, hónapokon keresztül tájékoztattuk az autósokat, szórólapon és személyesen is erről. Aki rendszeresen jár a piacra, az nagyon jól tudja, hiszen már több mint egy éve nyitva van – veszi át a szót Nagy Mihály, az önkormányzati rendészet vezetője.
Elmondta: „A figyelmeztetéssel, bírságolással kapcsolatosan nem tudom, milyen tapasztalatai vannak az SMS-t írónak, hiszen ez az eljáró rendésznek a mérlegelési jogkörébe tartozik. Van olyan szituáció, amikor elég a figyelmeztetés és van, amikor szükség van a bírságkiszabásra, tehát nincs olyan, hogy kizárólag figyelmeztetnek."
Zárásként hozzátette: fő- ként a nyári időszakban szombatonként növekedik meg a forgalom a piac környékén, ami fennakadásokat okoz. A rendészek mellett a rendőrség és polgárőrség is megteszi a szükséges intézkedéseket.
„Szélmalomharc a szemetelők ellen a mosoni piacon" címmel a Kisalföldben augusztus 11-én írtunk arról, hogy örökös munkát adnak a szemetelők a piacon a VÜF-nek. Korábban egy olvasónk kétségeinek adott hangot, hogy itt mindennap takarítanának. Tóth László ezzel kapcsolatosan elmondta, vasárnap kivételével mindennap dolgoznak munkatársai a rendért. De olyan gyorsan nem tudnak takarítani, mint ahogy a szemetelők eldobálják a hulladékot. A csoportvezető kiemelte: a takarítás előtt és után is készítenek felvételeket, azaz dokumentálják a munkát.