2018. 10. 20. szombat - Vendel 9°C | 19°C Még több cikk.

Kézilabda EB: legyőztük Ukrajnát

Az ukránok elleni győzelemmel kezdte a középdöntőt a magyar női kézilabda-válogatott a dán-norvég közös rendezésű kontinensviadalon.

Középdöntő, 1. forduló, II. csoport (Lillehammer): Magyarország-Ukrajna 26-25 (14-12)

gól: Szucsánszki 6/1, Vérten 4, Kovacsics 4, Tóth 3, Bódi 2, Tomori 2, Bulath 2, Vincze 1, Szabó 1, Sopronyi 1, illetve Pidpalova 9/4, Manaharova 7, Borscsenko 2/1, Bahirjeva 2, Vascsuk 2, Batkova 1, Nyikolajenko 1, Zorja 1

Az első félidő szoros csatát hozott, egyik alakulat sem tudott két gólnál nagyobb különbséggel vezetni. A második játékrészt jól kezdték a magyarok, 18-14-re elhúztak, ám a 46. percben egyenlő lett az állás. A izgalmas hajrában végül sikerült minimális különbséggel nyerni. A hétfői pihenőt követően kedden 16:15-kor a szintén legyőzhető hollandok lesznek az ellenfelek, szerdán pedig a svédek következnek.

A magyaroknál először kapott lehetőséget az Eb-re utólag benevezett Tóth Tímea, aki eredetileg vállsérülése miatt maradt ki a keretből. Az ukránok nulla, a magyarok pedig két pontot hoztak magukkal a lehetséges négyből a középdöntőbe, így mindkét együttesre igaz volt, hogy egy újabb botlás halványította volna az elődöntős reményeket. A rivális a németek elleni, tízgólos, számára továbbjutást érő győzelemmel hangolt a mostani meccsre, míg a magyarok a norvégoktól elszenvedett, történelmi, 21 gólos vereséggel a hátuk mögött érkeztek a vasárnapi meccsre. A két csapat pontosan két hete, Tiszaújvárosban találkozott, akkor a hazaiak nyertek 30-27-re a Telenor Kupán, azon az összecsapáson szenvedett ujjsérülést Görbicz Anita, aki emiatt lemaradt a kontinensviadalról.

Mindkét kapus szép védéssel mutatkozott be, majd felváltva elkezdtek potyogni a gólok. A magyarok először a 8. percben vezettek, és Szucsánszki volt az első, aki duplázni tudott a meccsen. Manaharova és Vérten gyorsan lőtt két gólt, s továbbra is felváltva vezetett a két gárda. Éppen negyedórája zajlott a meccs, amikor Tomori bombájával először lett két gól a különbség (7-5), ám két Pidpalova-büntetővel megint jött az egyenlítés. Amíg a magyarok elosztották egymás között a találatokat, addig az ukránoknál csak Pidpalova és Manaharova jelentett veszélyt. A 24. percben Mátéfi Eszter időt kért, szerette volna, ha 10-10-ről még a szünetig ellép a csapata. Úgy tűnt, ez a terve nem válik valóra, mert három perccel később már az ukránok vezettek. A különbség lehetett volna nagyobb is, de Pálinger ziccert fogott.

Kovacsics alkalmi balszélsőként kétszer is villant, és mivel Tóth időntúli hétméterest rontott, a pihenőre 14-12-vel vonult el a magyar válogatott. A második félidőt emberelőnyben kezdte a Mátéfi-csapat, ám gól nem született, később pedig Szucsánszki büntetőt vágott a kapufára. Egy újabb létszámfölényes két perc alatt minden addiginál nagyobb lett az előny (38. perc: 18-14). Bulath sem úszta meg kiállítás nélkül, két ukrán gól jött válaszul, aztán a székesfehérvári Alcoában légiós Vascsuk is kiült két percre. Az utolsó negyedóra 20-19-es magyar vezetésről és Bulath második kiállításával kezdődött. Az egyenlítés nem maradt el, az pedig a 100. válogatottságát ünneplő Herren, illetve a kapufán múlott, hogy az ukránok nem fordítottak. Tomori is kiállítást kapott, ám még annak lejárta előtt visszament a pályára, így újabb két percet szabtak ki rá. Csodával határos módon ekkor sem fordított a rivális, ehhez Herr bravúrjai is kellettek. A cserekapus mutatványai lélekrombolóként hatottak az ukránokra, ám 24-22-nél, az 54. percben Bódit kiállították. Tomori – jóvátéve korábbi hibáit – szerencsés gólt lőtt emberhátrányban, de Vascsuk egalizált. Az izgalmas végjátékban Zorját kiküldték a bírók, Kovacsicz pedig kihagyott egy ziccert. Az ukránok időt kértek, ám végül nem sikerült pontot szerezniük.

Mátéfi Eszter szövetségi kapitány: "Nem játszottunk jól, de a legfontosabb a győzelem volt. A találkozó elején nem találtuk a ritmust, majd amikor összeállt egy ütőképes sor, akkor többször is elléphettünk volna, ám sorsdöntő pillanatokban hibáztunk. Így aztán a vége szoros lett, de az egyéni teljesítmények révén sikerült begyűjteni a fontos két pontot. Tetszett, hogy nagyon küzdött a csapat. Remélem, kedden jobban játszunk majd a hollandok ellen."

Korábban: Franciaország-Hollandia 23-21 (13-10) Később: Norvégia-Svédország 20:15

Az első ellenfél a második körben Ukrajna, amely pont nélkül érkezett a középdöntőbe – reméljük, a már Tóth Tímeával felálló magyar csapat nulla ponton is tartja a szomszédokat.

Két jó meccs után egy borzalmas: az igaz, hogy a női kézisek papírforma-vereséget szenvedtek a harmadik fordulóban a sokkal jobb norvégoktól, de a különbséget jobb lenne gyorsan elfelejteni... Főleg, hogy a középdöntőben a társházigazdánál könnyebb ellenfelek jönnek: először Ukrajna, amelyet az Eb előtti felkészülési mérkőzésen sikerült 30–27-re legyőzni. Az eredményt alighanem most látatlanban is aláírnánk – a győzelemhez a „vészbehívóval" érkező Tóth Tímea is segítheti a csapatot.

„Péntek este fél tizenegykor, a norvégok elleni meccs után hívott fel Mátéfi Eszter, de számítottam rá, hogy megkeres, hiszen korábban felvetődött, hogy ha minden rendben lesz velem, esetleg csatlakozom a válogatotthoz a középdöntő előtt. Az viszont kissé meglepett, hogy az utolsó pillanatra hagyta a döntést, de ez sem okozott különösebb problémát számomra, mert örömmel vállaltam az utat. Semmi gondom sem volt a könyökömmel a héten, százszázalékos edzésmunkát végeztem, még edzőmeccset is játszottam, igaz, utóbbi kevésbé mérvadó az Európa-bajnokságot illetően" – nyilatkozta a Nemzeti Sportnak az átlövő.

„Az erőnlétem rendben van, mert folyamatosan dolgoztam, lábmunkát végig végeztem, sőt úgy érzem, gyorsultam is. Remélem, hasznára leszek a csapatnak, örülök, hogy én is itt lehetek a lányokkal. Úgy érzem, elsősorban támadásban segíthetek az együttesnek, mert nagyon kevés az átlövésünk. Szeretném javítani ezt a statisztikai mutatót" – tette hozzá.

Az Eb záró hétvégéje előtt még lesz lehetőség a cserére, és Mátéfi Eszter szövetségi kapitány elképzelhetőnek tartja, hogy a pont az ukránok elleni Telenor-kupa-mérkőzésen megsérült Görbicz Anita is a csapat után utazik.

„A kézműtét után lábadozó Görbével is folyamatosan tartjuk a kapcsolatot, és még az is lehetséges, hogy a klasszis irányító is csatlakozik hozzánk" – mondta a szakvezető. Más kérdés, hogy Görbicz csak hétfőn kezdhet edzeni, labdát pedig még napokig nem foghat...

No de vissza a vasárnapi mérkőzéshez: Ukrajna hatalmas meglepetést okozva lépett tovább csoportjából, azt követően, hogy gyalázatos teljesítményt nyújtva kikapott Hollandiától (13–25) majd simán Svédországtól (25–33). Az ukránok a továbbjutásért Németország ellen játszottak, és mindenkit (leginkább a németeket..,) megdöbbentő 33–23-as sikert arattak.

„Senki nem hitte volna, hogy továbbjuthatunk a középdöntőbe, mi mégis ott vagyunk. A remek csapatszellem juttatott bennünket ide, és bár nulla pontról indulunk, talán nem a németek elleni volt az egyetlen meglepetés, amit szerzünk az Eb-n" – bizakodott Leonid Jevtusenko, az ukránok szövetségi kapitánya.

Mi csak egyet kérnénk: a meglepetést tartogassák mondjuk a két másik meccsükre...

NŐI KÉZILABDA EB, KÖZÉPDÖNTŐ, II. CSOPORT (LILLEHAMMER)