Időjárás

2024.03.22. 03:05

Mutatjuk, milyen idő vár a hétvégén a Kisalföldön - Nem múlt el a fagyveszély

Változékonyra fordul az időjárás a hétvégén, vasárnapra visszaesik a hőmérséklet.

Kisalföld.hu

Változékonyra és szelesre fordul az időjárás a hétvégén: pénteken és szombaton változóan felhős, olykor borult időre kell számítani. Szombaton még 16-21 Celsius-fok körül alakul a csúcshőmérséklet, majd egy hidegfront miatt vasárnapra 6-7 fokkal visszaesik és többfelé lehet eső, zivatar - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből

Péntek szakadozott és egyre inkább gomolyosodó felhőzet lesz felettünk, az északkeleti tájakon valószínű a legkevesebb napsütés, majd késő délutántól jelentősen csökken a felhőtakaró. Elszórtan - nagyobb eséllyel az ország keleti, délkeleti felén - valószínű kis mennyiségű eső, zápor. Az északnyugati szelet a Dunántúlon és a középső országrészben több helyen élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14-19 fok között alakul, de az északkeleti tájakon ennél néhány fokkal hidegebb lehet az idő.

Szombaton hajnalban a kevésbé felhős tájakon pára-, ködfoltok képződhetnek, amelyek feloszlanak. Napközben változóan felhős időre kell számítani több-kevesebb napsütéssel, majd a késő délutáni, esti óráktól jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég, északnyugat felől szórványosan elered az eső, záporeső. A déli, délnyugati szél sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik. Estétől a Dunántúlon északnyugatira fordul az áramlás, néhol viharos széllökések is lehetnek. A hajnali 1-8 fokról kora délutánra 16-21 fok közé emelkedik a hőmérséklet.

Vasárnap a hidegfront vastagabb felhőzónája kelet felé távozik, mögötte több helyen erőteljes lehet a gomolyfelhő-képződés, de általában többórás napsütés valószínű. Délelőttig a Dunától keletre még eső is várható, a front mögött szórványosan alakulnak ki záporok, néhol zivatar sem kizárt. Az északnyugati, nyugati szelet sokfelé erős lökések kísérhetik. A minimum-hőmérséklet jobbára 3-7 fok között várható, de a derült, szélvédett részeken hidegebb is lehet. A csúcsérték 9-15 fok között alakul.

Agrometeorológia: nem múlt el a fagyveszély

Bár a hét további részében enyhébb éjszakák várhatók, a fagyveszély nem múlt el, a jövő hét első felében ismét számítani lehet olyan éjszakákra, amikor 0 Celsius-fok alá csökken a hőmérséklet - írta a HungaroMet Zrt. agrometeorológiai elemzésében.

Azt írták: a mögöttünk álló hétben a hőmérséklet kissé alacsonyabban alakult a március első felében már megszokottnál, a sokéves átlagnál 1-3 fokkal volt melegebb. A hűvös levegő beáramlása már vasárnap elkezdődött, éjszakánként a hét első felében a derült, szélcsendes helyeken hűlt fagypont alá a levegő, szerdán pedig az ország túlnyomó része ilyen volt, ekkor helyenként mínusz 5 foknál is alacsonyabban alakult a hőmérséklet. Az 5 centiméteren mért talajhőmérséklet a múlt hét második felében már nagy területen meghaladta a 10 fokot, azóta azonban 7-9 fokra esett vissza.

Kevés csapadék csak a hétvégén hullott, a legtöbb helyen 5 milliméter alatt maradt a mennyisége. A talaj felszín közeli része március első felében sokfelé átnedvesedett, azóta azonban veszített nedvességtartalmából, az Alföldön és a Dunántúl keleti felén sokfelé kimondottan száraz. Ez az évnek ezen időszakában azért sem jó, mert a száraz felszínek fölött a derült, szélcsendes éjszakákon jobban le tud hűlni a levegő, mint a nedvesebb felszín fölött. A középső talajréteg még országszerte jó nedvességellátottságú, a fél méternél mélyebb réteg pedig továbbra is telített állapotban van - írták.

Az őszi vetések az enyhe télen megsínylették a tartós vízborítást, a belvízfoltokban már sokfelé kipusztultak. Azokon a területeken, ahol nem volt tartós belvíz, a növények már látványos fejlődésnek indultak, a kalászosok és az őszi káposztarepce szárba indult, utóbbin már megjelent a zöldbimbósvirágzat is.

Egyre több gyümölcsfa fakad, virágzik, több héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. Az elmúlt napok fagyos éjszakáin fagyvédelem nélkül a korai csonthéjasok jelentős fagykárokat szenvedtek. A növényvédelemre az idén különösen nagy gondot kell fordítani, mert a télen a kórokozókat és a kártevőket csak kis mértékben tizedelte meg a fagy - írták.

Hozzátették: az elmúlt egy hétben csak kevésszer esett, a számított levélnedvesség-tartam (amikor vizes volt a növények levélzete) alacsonyan alakult, a legtöbb helyen az időszak kevesebb, mint 10 százalékát tette ki, ami növényvédelmi szempontból kedvező, a gombás megbetegedések terjedésének ez a száraz időszak nem volt jó.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában