Foci VB 2014 Brazília

2014.07.04. 14:19

A cserekapus bejuttatta Hollandiát a legjobb négy közé

Costa Rica a 115. percben ébredt fel és kezdett el focizni, a tizenegyeseknél kettőt is rontottak, a hollandok végül 4-3-as győzelemmel jutottak a legjobb négy közé.

Munkatársunktól

Hollandia-Costa Rica 0-0 (0-0) - tizenegyesekkel 4-3

Negyeddöntő, Salvador, játékvezető: Ravsan Irmatov (üzbég).

Hollandia: Cillessen (Krul 120') – Kuyt, De Vrij, Vlaar, Martins Indi (Hüntelaar 105'), Blind – Wijnaldum, Sneijder, Depay (Lens 76') – Robben, Van Persie. Szövetségi kapitány: Louis van Gaal.

Costa Rica: K. Navas – G. González, Umana, Acosta, Gamboa (Myrie 79') – J. Díaz, Borges – Tejeda (Cubero 97'), Ruiz, Bolanos – J. Campbell (Urena 66'). Szövetségi kapitány: Jorge Pinto.

Sárga lap: Díaz (37'), Umana (52'), González (81'), Acosta (107'), Hüntelaar (111').

Tizenegyesek

5. pár: Umana lövését is védi Krul! Kiszenvedte Hollandia a győzelmet!

4. pár: Bolanos szemben Krullal, ő a másik oldalra lövi, a kapus arra megy, de nem éri el. 3-3. Kuyt laposan a jobb sarokba, Navas leköveti, de nem éri el. 4-3.

3. pár: González a Costa Rica-iaknál, ő belövi. Ezt az oldalt is érezte Krul, de nem érte el. 2-2. Sneijder sem sokat gondolkodott, 3-2.

2. pár: Ruíz a második, de Krul kivédi! 1-1. Robben a hollandoknál, nem finomkodik. 2-1.

1. pár: Costa Rica kezdi a lövést, Borges áll oda. Laposan ellövi a bal sarokba, Krul rajta volt pedig. 0-1. Van Persie a hollandoknál, ugyanoda lövi, mint Borges. 1-1.

Hosszabbítás - 2. félidő

120+2. perc: Vége a hosszabbításnak, tizenegyesek jönnek.

120. perc: Letelik a hosszabbítás, egy perc a ráadás. Kapuscsere a hollandoknál, Cillessen helyett Krul jön be.

119. perc: Újabb kapufa! Sneijder megint, de kijön a fölső lécről a labda!

118. perc: Holland szölglet, Robben labdáját kivágják, de a hollandoknál marad a labda.

117. perc: Cillessen véd hatalmasat, Urena !

116. perc: Bolanos szépen átrúgja a pályán a labdát.

115. perc: Costa Ricának ennyi idő kellett, hogy felébredjen. Most mintha játszanának. Bolanos most a bal oldalon cselezget, szöglet.

113. perc: Bolanos cselezgetett a tizenhatoson belül a kapu jobb oldalán, de végül csak kirúgják a hollandok.

111. perc: Kuyt indítja Hüntelaart, a beadásra kijön Navas, ütközés után a kapus kap szabadrúgást, Hüntelaar egy sárgát.

108. perc: Robben tekeri át a szabadrúgást a másik oldalra, de nem tud egy holland se belefejelni. Úgy tűnt, tisztázni tud Costa Rica, de megint Hollandia támad. Szöglet után kirúgás.

107. perc: Acosta kaszálja el Robbent, a negyedik játékos kap róla sárgát.

106. perc: Hüntelaar áll be Martins Indi helyére. Lassan már csak támadó lesz a hollandoknál.

Hosszabbítás - 1. félidő

105+2. perc: Kuyt a jobb szélről, Navas repül ki a beadásra, kiöklözi, majd lefújja a bíró az első félidőt.

105. perc: Acosta marad lent, de aztán hirtelen meggyógyul. 2 perc a hosszabbítás.

103. perc: Kezezést miatt holland szabadrúgás a jobb oldalról, úgy 30 méterről. Robben vállalja el, de lejön a falról a labda.

99 perc: Újabb les a holland oldalon, Van Persie kiugrásába sípolnak közbe.

97. perc: Cubero jön Tejeda helyett Costa Ricánál.

94. perc: Holland szöglet után Vlaar fejeli a kapura a labdát, Navas megint. A másik oldalról is jön a szöglet, de megint nincs gól. Navas jött ki rosszul a tömegbe, lent is marad.

91. perc: Folytatódik a mérkőzés.

2. félidő

90+4. perc: Még befújnak egy lest, jön a hosszabbítás.

90+2. perc: Van Persie tekeri kapura, Navas kiüti, a kipattanó a hollandoké, Blind adja be, négy holland nem tudja begyötörni!

90+1. perc: Robben most a tizenhatos másik sarkánál, Díaz buktatja, szabadrúgás.

90. perc: Négy perc lesz a hosszabbítás. A hosszabbítás előtt?

88. perc: Sneijder a bal oldalról tekeri be Van Persie-nek, aki hihetetlen módon, de kihagyja. Pedig csak bele kellett volna rakni a labdát.

84. perc: Újabb hatalmas holland helyzet, de megint kimarad a kavarodásban. Robben adja be jobbról, Acosta fejesét nem éri Navas, majd Van Persie lő jobbról, de Navas újra hatalmasat véd!

83. perc: Micsoda rúgás?! Sneijder teker a bal kapufára, centiken múlott. A kipattanót kirúgják végül a Costa Rica-iak.

81. perc: Robben indul meg most a bal oldalon, a tizenhatos sarkánál rántja le González, jár a sárga és a szabadrúgás.

78. perc: Robben menne szögletet rúgni, de cserélnek a Costa Rica-iak. Gamboa lába nem jött rendbe, hordágyon viszik le újra. Myrie jön helyette.

76. perc: Lens jön Depay helyére a hollandoknál.

75. perc: Sneijder tekeri be a kapu elé, Vlaar fejel, de nem tudja a kapu felé irányítani a labdát. Továbbra sincs gól.

70. perc: Gamboa ér le rosszul, Blinddel ugrottak egy labdáért. A bokája fáj, hordágyon viszik le, de nem cserélnek a Costa Rica-iak.

68. perc: Robben a szélen szaporázza meg, beadja középre majd indul ő is, leteszi neki Van Persie de Teyeda kivágja. Szöglet.

66. perc: Joel Campbellt hívja le Pinto, Urena jön helyette.

65. perc: Bolanos újabb szabadrúgása, most beadja a jobb kapufához, González érkezik rá, de fölé megy a fejes. Ez végre igazi Costa Rica-i helyzet volt.

62. perc: Bolanos célozza meg a bal felsőt szabadrúgásból, de úgy eltekerte, hogy se a sorfal, se Cillessen nem is mozdult rá.

60. perc: Campbell a tizenhatoson belül kapja, ketten védik, Depay elég erőteljesen, de nincs büntető.

58. perc: Robben még be tudja adni Kuytnek a kapu elé, de González kirúgja.

Foci vb 2014 negyeddöntő: Hollandia-Costa Rica. Fotó: MTI/EPA/AP (galéria)

55. perc: Holland szöglet, Robben-Van Persie után Blind fejeli rá Díazra a labdát.

53. perc: Robben laposan gurítja le jobbról középre a labdát, Sneijder érkezik rá, de eldurrant a kapu felett.

52. perc: Robben tolja be két védő közé a labdát majd nagyot zuhan. Umana gazdagodik egy sárgával.

51. perc: Van Persie háttal a kapuban csúsztat fejjel a védők mögé, Robben indul be, de jól jön ki Navas.

47. perc: Bolanos a szélen egyedül, bedobás. Cillessen szedi le a beadást.

46. perc: Folytatódik a mérkőzés, egyik fél sem cserélt.

1. félidő

45+1. perc: Marad Hollandiánál a labda az utolsó egy percben, de nincs több lövés, vége az első félidőnek.

45. perc: Robben a jobb szélen, Kuyttel próbálnak közelebb jutni a Costa Rica-i kapuhoz, de kirúgják a labdát. Egy percet hosszabbítanak.

42. perc: Van Persie ugrik ki, elindul a bal oldal felé, de Navas kirobban kapuból.

39. perc: Sneijder szabadrúgása tekeredik a fölső sarok felé, Navas vetődött, de nem ért volna oda, de a labda centikkel kerülte el a kaput.

37. perc: Robben megint a földön, most Díaz kaszálja el, ezért már jár a sárga.

35. perc: Bolanos szabadrúgását Borges fejeli középre, Martens Indi felszabadít. Robben megy a labdáért, Gamboa löki fel, szabad.

33. perc: Bolanos szabadrúgása úgy 30 méterről, Cillessen jól jön ki.

28. perc: Borges helyzetben a kapu előtt, de nem sikerül megcsúsztatni a labdát. Martens Indi fogta szorosan.

25. perc: Depay és Kuytnél is lest int az asszisztens, most legalább történik valami.

21. perc: Kuyt volt szemfüles a jobb szélen, beadja középre, körbejár a hollandoknál a labda, majd Van Persie, utána Sneijder lövi telibe Navast.

20. perc:
Cambell húzza meg a szélen, Depay rúgja ki a Costa Rica-i akciót, bedobás.

14. perc: Kuyt a jobb oldalról, kicsit hoszú, Gamboa fejjel tisztáz.

11. perc: Gamboa indul meg a szélen, de nem bírt az egy érkező ember a négy hollanddal.

8. perc: Holland szöglet, González fejeli ki.

7. perc: Van persie helyzetben, de rosszul veszi át a labdát a hosszú oldalon.

4. perc: Bolanos kap szabadrúgást, el is végzi, Campbell marad le centikkel.

2. perc: De Vrij íveli fel a labdát, de Robbennek magas, Navas rúghatja ki.

1. perc: Costa Rica kezdi a mérkőzést, de gyorsan a hollandokhoz kerül a labda.

Foci vb 2014 negyeddöntő: Hollandia-Costa Rica. Fotó: MTI/EPA/AP (Galéria)

22.00 - A hollandok a hagyományos narancssárga mezben, Costa Rica fehérben.

21.55 - A pályán a csapatok, kezdődnek a himnuszok. Előtte a csapatkapitányok, Bryan Ruiz és Robin van Persie olvassák fel szövegeiket a diszkrimináció ellen.

21.45 - A hollandoknál Wesley Sneijder felépült a sérüléséből, de Nigel de Jongnak befejeződött a világbajnokság, és Leroy Fer is kidőlt. A másik oldalon Keylor Navas válla rakoncátlankodott, de összedrótozták már, de Roy Miller lábával ezt nem tudták megtenni. A meccsen egy eltiltott van, Óscar Duarte.

Korábban

Jorge Luis Pinto tanítványai a csoportküzdelmek során három korábbi világbajnokot, Uruguayt, Olaszországot és Angliát megelőzve veretlenül jutottak a legjobb 16 közé, majd a nyolcaddöntőben közel egy órát emberhátrányban futballozva büntetőkkel búcsúztatták Görögországot, ezzel történetük során először jutottak a legjobb nyolc közé.

Érdekesség, hogy a kolumbiai tréner a szakma alapjait egy holland edzőtől, Rinus Michelstől "leste el", aki az 1980-as években a német bajnokságban szereplő Köln csapatát irányította, miközben Pinto a város egyetemén tanult.

"Azokban az években rengeteg időt töltöttem azzal, hogy néztem az edzéseit és beszélgettünk. Amikor éppen nem kellett órára mennem, rohantam a tréningekre és figyeltem, tanultam" - nyilatkozta Jorge Luis Pinto.

Amennyiben Costa Rica bejut az elődöntőbe, akkor 1930 után az első CONCACAF-zónából érkező együttes lehet a négy között, 84 évvel ezelőtt, az első világbajnokságon szereplő Egyesült Államokat követően.

A hollandok már a nyitókörben jelezték, hogy előzetesen kissé lesajnált csapatuk bizony komoly játékerőt képvisel, ugyanis 5-1-re ütötték ki a címvédő spanyolokat, majd az ausztrálokat és a chileieket is legyőzték, a nyolcaddöntőben pedig egygólos hátrányból az utolsó percekben fordítva diadalmaskodtak a mexikóiak felett. Louis van Gaal együttesére különösen jellemző, hogy vert helyzetből is képes felállni, ugyanis ezen a tornán már háromszor fordított, ezzel beállította a németek 1970-es rekordját.

Nem számít könnyű mérkőzésre Arjen Robben, a hollandok szélsője:
"Azt gondolom, a torna előtt nem sokan tippeltek volna arra, hogy Costa Rica továbbjut majd csoportjából, de bebizonyították, hogy milyen erős csapatuk van. Nagyon kemény összecsapás lesz, de mindent megteszünk majd, hogy ott legyünk az elődöntőben."

A narancsmezesek sorozatban másodszor, összességében ötödször juthatnak a legjobb négy közé, négy évvel ezelőtt, valamint 1974-ben és 1978-ban a döntőben szenvedtek vereséget, míg 1998-ban az elődöntő jelentette számukra a végállomást. Az Oranje két kulcsembere, Arjen Robben és Wesley Sneijder is egyaránt hat-hat világbajnoki góllal rendelkezik, így egyetlen találatra vannak az örökrangsorban élen álló Johnny Repptől.

A Hollandia- Costa Rica negyeddöntőt szombaton 22 órától rendezik Salvadorban.