Koronavírus

2020.02.13. 06:30

Hazatér a pannonhalmi férfi Kínából – fotók a járvány sújtotta országból

A Pannonhalmáról származó férfi öt éve járt először Kínában. Pálfi Jenő akkor németországi autóipari cég munkatársaként utazott az ázsiai országba. Állandó kiküldetésben három éve került Kínába, majd önálló vállalkozásba kezdett a Sanghajtól 160 km-re fekvő Wuxi városában. Beszélgetésünk apropóját a koronavírus adja, Jenő hetek óta a járvány „foglya”.

Szeghalmi Balázs

Pálfi Jenő szerencsére jól van, alig várja, hogy hazatérhessen Magyarországra.

Munka és tanítás nélkül

„Wuxiban nincs halálos áldozata a vírusnak, de több százan betegedtek meg. A koronavírus epicentrumától, Wuhantól 770 km-re van Wuxi. Ez kínai mércével nem túl nagy táv: másfél órás repülőútról van szó” – kezdte a pannonhalmi férfi.

Pálfi Jenő az utóbbi napok monotonitását helyi anekdotával írta le. „Kínai álom szerint az emberek enni, inni, aludni szeretnének, mert rengeteget dolgoznak. Most már azonban mindenki azt akarja, hogy véget érjen az álom, ami rémálomba fordult” – mondta Pálfi Jenő. A koronavírus miatt a gyárakban hetek óta nincs munka, a kínai újévi (január 25.) szünetet hosszabbították az iskolákban. Március elsejéig nem lesz tanítás. Néhányan ugyan ezen a héten már dolgoznak, de az általános munkakezdést ismét tolták Kínában.

Pálfi Jenő csak szájmaszkkal léphet a kínai Wuxi utcáira, a hőmérsékletét naponta többször ellenőrzik. Akkor is, amikor elhagyja otthonát és ez történik az üzletekben is.

Szabályok

„A bezártság a legrosszabb. Nem mehetünk, ahová akarunk. Ha kilépünk a lakótömbből, ellenőrzik a hőmérsékletünket. Ha élelmiszert vásárlunk, ugyanez vár ránk az üzlet előtt. Ha kilépsz az utcára, piros cetlit kapsz, amin szerepel, mikor hagytad el az otthonod. Az időpontokat ellenőrzik a város több pontján. Ha átléped a város határát, 14 napig nem térhetsz vissza. Ennyi időt kell karanténban tölteni” – hallottuk Jenőtől.

Ázsiában az emberek főleg utcai éttermekben esznek. Mielőtt a járvány felütötte a fejét, este mindig óriási volt a pörgés a sétálóutcákban, a bevásárlóközpontokban.

Óvintézkedésre van szükség az élet minden területén, az üzletekben is.

Szellemváros

„Ahogy az összes kínai város, Wuxi is szellemvárossá vált. Két óránál többet senki nem tölthet a szabad levegőn. Így alig lézengenek az utcákon. Ahol mindig lépésben haladt a forgalom, most könnyedén autózunk. Üresek a pályaudvarok, a repülőterek, az autópályák 90 százalékát lezárták. Magas kerítésekkel választják el a lakónegyedeket, útzárakat képeznek.

Drónokra szerelnek hangszórókat. Így szólítják fel az embereket, hogy viseljenek szájvédő-maszkokat. A felhőkarcolókra fénnyel vetítik a vírusról szóló friss információkat. Az ételfutárok az ételek hőmérsékletét feltüntetik a dobozon. Elvitelre adnak csak ételt úgy, hogy az ajtóra ragasztják a munkatársak hőmérsékletét. Katasztrófafilmeket idéz a helyzet” – közölte a pannonhalmi származású férfi. Majd hangsúlyozta: „rengeteg orvos, ápoló, közszolga teszi kockára naponta az életét, hogy a helyzet javuljon”.

Ellenőrzés a sztrádán.

Feltöltötték a készleteket

Kínában az üzletek többsége nem nyit ki. Ahol „kitartanak”, rövidített nyitvatartási idővel dolgoznak. Az élelmiszerárak emelkednek, az itthon is ismert levesbe áztatott száraztészták és a maszkok hiánycikknek számítanak.

„Olyan hírek terjedtek a hét elején, hogy az eddig működő boltok is zárják kapuikat. Nem tudjuk, mennyi az információ valóságtartalma, de inkább feltöltöttük a készleteinket. Szintén új hír, hogy a szeméttel is terjedhet a vírus. Így még jobban igyekszik mindenki figyelni a higiéniai szabályokra” – mondta Pálfi Jenő.

A pannonhalmi férfi szerint a legnehezebb a bezártsággal megküzdeni a járvány óta.

Hazatérés

„Mik a tervei?” – kérdeztük a pannonhalmi férfitől. „Évente utazom haza, idén februárban terveztem Magyarországra repülni. A rengeteg járattörlés, a biztonsági intézkedések miatt eddig úgy tűnt, meghiúsul a hazaút. A legfrissebb információk szerint pénteken sikerül hazarepülnöm Magyarországra. Remélem, nem lesz változás e téren” – búcsúzott Pálfi Jenő.

Ha hazatér honfitársunk, találkozunk vele és hírt adunk erről Olvasóinknak.

Pálfi Jenő szerencsére jól van, alig várja, hogy hazatérhessen Magyarországra.

Elhunyt az orvos, aki felfedezte a koronavírust

Elhunyt az a fiatal kínai orvos, aki először hívta fel a figyelmet a koronavírusra. A tragikus sorsú doktort eleinte rémhír-terjesztéssel vádolták a hatóságok. Kínában az emberek jobban bíznak a közösségi médiában, mert az állami média erőteljesen „szűri” a híreket a koronavírusról.

Az egyik kórház bejárata Wuxiban. A kapu fölötti vörös színű molinó figyelmeztet a koronavírusra.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában