„Hadiállapot” Tél tábornokkal megyénkben

2020.01.11. 07:04

A nagy havazáskor lánctalpasok vitték a betegeket, az élelmiszert 1987-ben - fotók

33 esztendeje ezekben a napokban olyan hófúvás, szélvihar és fagy csapott le szűkebb pátriánkra, amelyet az utóbbi évek enyhe januárjai tükrében talán el sem tudunk képzelni. Napokig katasztrófafilmekbe illő volt a helyzet megyénkben.

Szeghalmi Balázs

Lánctalpas honvédségi jármű szállította a beteget a győri kórházba a nagy havazás miatt. Fotó: Matusz Károly

Forrás: Régi Győr

Lapozzuk a sárgult újságlapokat, ám 1987. januárjának pillanatképei még most is vonzzák tekintetet. Fehérbe öltözött táj, hó fogságába esett autók, lánctalpas a mai Szent István úton Győrben. A katonai járműre azért volt szükség, hogy biztosítsa az utat a beteghez siető mentőnek.

Nem indultak a hókotrók

A rendkívüli küzdelem a zord időjárással egy héten át tartott. A havazás 1987. január 10-én, szombaton kezdődött. Az ítéletidőt az orkánerejű szél tette teljessé – az Alpokalján 115 kilométer/órás széllökést is mértek –, ami helyenként több méter magas buckákat emelt.

Hétfőn és kedden (január 12-13.) a fél ország nem jutott el a munkahelyére vagy az iskolába, szűkebb pátriánk is „megbénult”. A közútkezelő a főutak megtisztításával sem bírt, nemhogy a mellékutakéval.

„Az első hivatalos jelentésből megdöbbentő adatot kell idéznünk: 88 hókotró eszközből hétfőn reggel csak 13 (!) volt bevethető állapotban” – írta a Kisalföld 1987. január 13-án. Vagyis már akkoriban is inkább elméletben értünk el sikereket Tél tábornokkal szemben, ha őnagysága komoly támadásra szólította legfélelmetesebb hadtestét, a hófelhőket.

Emberfeletti küzdelem

A hóréteg január 19-re Győrben 44, Sopronban 36 cm-esre hízott. A legalacsonyabb hőmérsékletet január 13-án regisztrálták: Győrben –23,3 fok volt. Autóba ülni életveszélyes vállalkozás volt, buszra szállni reménytelen. A mentést irányítók az ítéletidő első napján kérték a hazánkban állomásozó szovjet katonákat, hogy segítsenek az élelmiszer, a kenyér és tej szállításában.

El kell ismerni: a vészhelyzet hárításában komoly segítséget nyújtottak a szovjet egységek. A termelőszövetkezetek munkatársai is emberfeletti küzdelmet folytattak 0-24 órában: minden hadra fogható gépet bevetettek a hóval szemben.

Fotók: Kisalföld

A helyzetet 1987. január 14-re, szerdára sikerült úgy-ahogy normalizálni, de az élet lassan állt vissza a rendes kerékvágásba. A 33 évvel ezelőtti januárról mindent elmond a következő két adat: 10-11 napnak kellett eltelnie, hogy mínusz 10 fok alá süllyedjen a hőmérő higanyszála. Összesen pedig 18 napon át esett a hó az örökre emlékezetes januárban.

Lánctalpas honvédségi jármű szállította a beteget a győri kórházba a nagy havazás miatt. Fotó: Matusz Károly (MTI/Régi Győr)

Közösségi retro

Közkedvelt múltidéző írásainkba még jobban bevonjuk Olvasóinkat. Kozma Endrével, a Régi Győr szerkesztőjével minden héten választunk egy győri, Győr környéki fotót, pillanatképet a múltból. Olvasóink ezt a felvételt mostantól – már a mai nap is – minden szombat délelőtt 9.30-tól láthatják a Kisalföld Facebook-oldalán, amihez várjuk majd kapcsolódó emlékeiket, történeteiket. Így szeretnénk összeilleszteni győri múltunk azon darabkait, amelyek összekötik közösségünket, amelyekre mindannyian büszkék lehetünk szüleink, nagyszüleink, családunk jóvoltából.

Arra is van lehetőség, hogy Olvasóink ajánljanak saját képeket a régmúltból. Ezeket a fotókat a [email protected] e-mail címre küldhetik, a levél tárgyába kérjük tüntessék fel: K2 retro.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!