TEKE(HIS)TÓRIA

2018.03.17. 17:56

...és az Oscar -t kapja:

Utolsó felvonásához érkezett a Női teke szuperliga bajnokság, a bajnoki záráson a budapesti BKV Előre együttesét fogadta az Ipartechnika Győr SE.

Péntek éjjel fogtam hozzá az aktuális blog bejegyzésem megfogalmazásához, kezdtem összeszedni a gondolataimat.  Amelyen utólagosan végigtekintve azt kell írjam, meglehetősen hosszú lesz. Készítsenek be popcornt, üdítőt és helyezkedjenek kényelembe mint a moziban mielőtt nekifognak az olvasáshoz!

A mérkőzés előtt szokás szerint átböngésztem az eredményközlőt, hogy kicsit ráhangolódjak a mérkőzésre és kicsit képbe kerüljek. Számomra ez a tájékozódást szolgálja, de ezt megteszik a csapatok szakmai stábjai is, akiknek az adatokból és a statisztikákból fontos következtetéseket kell levonni és a kiolvasott információk alapján fontos teendőik vannak, összeállítani a csapat sorrendjét, ami alapján kialakulnak a párok. Eddig erről még nem írtam, gondolván arra, hogy nem csak „szakmabeli” azaz tekés olvassa a bejegyzésemet, most erről is fellebbentem a fátylat. A mérkőzések elején a hazai szakmai stáb felírja a saját csapata hat gurítójának a nevét akik a kezdő csapatot alkotják.   Általában megvannak azok a kritériumok miszerint szeretnek gurítani a hölgyek, de persze lehet egyszerűen edzői döntés is ami szerint a táblára kerül a hat hazai név. Erre reagálhat a vendég csapat szakmai stábja. Megnézik a sorrendet és máris előtérbe kerülnek a statisztikák és elkezdenek kattogni a gondolatok. Jön a kérdés, akkor hogyan írjon a vendégcsapat. Nyílván minden adat a rendelkezésre áll, melyik játékos milyen fákat üt átlagban, ki milyen formában van a számok alapján nincs titok. Jön a taktikázás megpróbálni úgy írni, hogy a lehető legtöbb csapatpont kerüljön a saját csapatuk mellé. Nyílván tudni azt ki a legjobb játékos az ellenfélnél, jön az edzői kérdés ráírjam a legjobb játékosom és bízzak abban, hogy nyerni fog és ezzel nagyot lépjek a győzelem felé, vagy írjak oda egy közepes átlagú játékost és úgymond áldozzam fel azt a pontot, mert lehet a legjobbamat is megverné inkább én  hozzak el vele az ellenfél gyengébb képességű játékosa ellenében egy biztos pontot. A lehetőségek és a taktikázások tárhelye ilyenkor szinte végtelennek tűnik, mindig megy a morfondírozás, hogy jól írt e a csapat, de természetesen a statisztikák még nem játszottak le egy meccset sem, bárki bármit agyalhat előre minden az adott napon az adott pillanatban dől el, bárkinek lehet egy rossz napja és akkor a statisztikák mit sem érnek. Hat pontot osztanak szét a hat pár nyertese között, plusz két pontot kap a csapatszinten több fát elért alakulat, így ha például a párok 3-3 ra végeznek de a hazai csapat ütött több fát akkor 5-3 lesz a végeredmény.  Ezekből is látszik és azt kell írjam, jómagam azt tapasztaltam, hogy a tekézés az egyik legkülönösebb csapatjáték. Az ember egyedül van a panelen, egyedül kell kimászni a gödörből ha véletlenül becsúszik pár rossz gurítás. Itt nem lehet alibizni, itt nem lehet visszapasszolni, tovább passzolni a lasztit, hogy most köszi de én nem lövök kapura, és nem lehet bízni abban sem, hogy a kapus majd kivédi ha elengedtünk egy ellenfelet. A játékosok látják, ki hogyan áll egyénileg és csapatszinten ez mit jelent. Nagyon fontos, hogy ha a saját partija már nem nyerhető akkor sem adhatja fel, nem lehet kiengedni, mert kell a csapat fa  is, nem szabad sokkal kikapni, mert akkor nem csak a saját partija úszhat el egy embernek, hanem az egész mérkőzést is befolyásoló hátrányt gyűjthet össze valaki és akkor már csak abban lehet bízni, hogy majd a másik 5 játékos majd visszabillenti a fák mérlegét. Sokszor pár fán billeg a mérkőzés, nagyon hosszú a 120 gurítás, és végig észnél kell lenni, nem szabad kihagyni egy pillanatra sem, sokszor pár rossz gurítás eldöntheti a szettünk sorsát. Persze, hogy mit nevezünk rossz gurításnak az meglehetősen relatív. Sok esetben milliméterekről beszélünk. Sok esetben ennyin múlik egy nagyszerű kilences vagy egy szúró hármas, vagy négyes, ami a tarolásnál meglehetősen nem mindegy és rendkívül bosszantó tud lenni. Persze nálam sokkal szakavatottabbak tudnának teleírni könyveket a teke szakmai részéről és pszichológiájáról, lélektanáról én csak annyit tudok leírni, hogy valóban az egyik legizgalmasabb sport a teke és ezt egyszer mindenkinek látnia kellene, hogy a saját szemével győződjék meg erről.

Szóval most maradnék is az eredményközlő azon részénél amiből kiderül, hogy az utolsó fordulóban a negyedik helyre visszacsúszott győri csapat a hatodik budapestieket fogadja a két alakulat között ötpontos a differencia.  Együttesünknek a harmadik helyre kapaszkodásához már nem elég csak szimplán nyerni, ehhez az is kellene, hogy a harmadik tatabánya hazai pályán vereséget szenvedjen a 8, helyen található Ferencvárostól, valljuk be ennek vajmi kevés az esélye…

Lányainknak az aktuális versenykiírás szerint ha negyedik helyen végeznek akkor már csak a most útjára bocsájtott Magyar kupa küzdelmeiben lesz sansza kiharcolni a nemzetközi kupán való indulást, de sajnos jelen pillanatban még nem rajzolódott ki pontosan milyen úton kell ehhez haladni. Mindenesetre azt rögzíthetem, hogy a mai mérkőzés ennek a kupa menetelésnek már egy felkészülése lesz és az önbecsülésük visszaszerzése is a tét.

Ismét az ifik kezdik a mérkőzést, az eredményközlőn a tabellán a BKV ifistái az első helyen szerepelnek, de az eredményekbe jobban beleásva magam máris kiderült, hogy ez csak elvi első hely ugyanis a holtversenyben állnak a szintén 30 pontos Fradi ifistákkal, akiknek jobb az egymás elleni eredményük, így ha mindkét csapat nyer akkor is fradi az ifi bajnok. Kérdés lesz, vajon most pihentet e a BKV, kapnak e lehetőséget a tartalékok, vagy bíznak a csodában és a legjobb összeállításukban kezdik meg a gurításokat.

Ismét úgy döntöttem magammal viszem a laptopot, utólag kiderült jó döntés volt...

A szombat délelőtt már a csarnokban ér utol.  Kisebb késéssel indult a mérkőzés, a vendégek technikai okok végett később tudtak csak útra kellni, így bőven volt idő a mérkőzésre hangolódni.

Ifi csapatunk ismét Varga Petra és Börzsei Vanessza kezdő párossal kezdte a mérkőzést míg a budapestiek a meglehetősen jó erőket képviselő Soltész Zsófia, Berzsenyi Barbara kettőssel  kezdik meg a gurításokat.

Az első szettben Vanessza kisebb lemaradást szedett össze a telinél, de nagyon jól tarolt és pár szenzációs kilencessel bravúros 150 -el nyitott, plusz tízzel zárt.

Petra szintén jónak mondható 133 fával jelentkezett a játékba, míg ellenfele 103 -ig jutott.

Jól indult. A második szettben Petra kezdett ellépni, a BKV erre cserével reagált, érkezett Sinka Cintia. Vanessza egyik állást szerencsétlenül bontotta kicsit megakasztotta, jókor jött a csere miatti szünet.  Petra 133 -at gyűjtött a másodikban, plusz 35 -el zárta a felvonást. Vanessza 123 -ig jutott, ez a szett neki mínusz 12 -vel elment.

Harmadik szettben Petra remek 151 -el még hozzátett 17 előnyt a partihoz. Vanessza 118 -fát ütött  22 hátránnyal zárta azt a partit. Kristyán mester is cserére szánta el magát,  71 fa az előnyünk csapatszinten.

Pályán Lakatos Dominika, Vanessza helyett. Az állás megnyugtatónak tűnik, de nem nekem. Azért ez mindig izgalmas pillanat, amikor az ember gyereke gurít. De elfogultan is jó döntésnek tartottam a cserét, bár Vanessza szép fánál járt, de hisz mikor ha nem plusz 71 –nél adjunk lehetőséget a 16. éves játékosnak. Dominika a padról száll be, nem melegített... Huhhhh... Nem adják ezt ingyen. Tizenöt van vissza. Összesítésben 46 előny megvan még.  Fogynak a gurítások. Az előny is. 38. Dominikáéknál hat gurítás. Ellenfele kilences. Meleg lesz. Domi is kilencet borít. 44 az előny. Petráéknál kilenc van vissza. Petra ziccert szed le. Kettö Domiéknál a hátralevő. Vége náluk. Dominika 116, Zsófi 132. Összesen 51 az előny. Petruskáéknál 6 gurítás van még. 50 plusszunk van. Megvaaaaaaannnnn. Nagyon szép fával megvertük az ezüstérmest! Petra 544 fáig jutott, ez fantasztikus eredmény. Plusz 76 fa előnyt tett hozzá az eredményhez aminek összesítése után kiderült 1051-1005 -re nyertünk és ez 3-1 -es  végeredményt jelentett.

És akkor jön a fő attrakció. Kezdődik az első csapatok mérkőzése.

Nálunk pályán Bordács Dorottya és Frank Noémi, a BKV -s színeket  Soltész Katalin és Hergéth Beatrix képviseli. Dorka ismét nehezebben melegedett be, nagy tragédiáról természetesen nem kell tudósítanom, pár centimétert tévesztett néhány gurításnál a tarolásnál és ez eredményezte az első szett 8 fával való elvesztését. 136-144

Noémi remekül kezdett. Végig előnyben volt 149 fát gyűjtött. Eddig neki plusz 16 a csapatnak pedig öt az előnye.

A második szettben Dorkát elhagyta a szerencséje bár az elsőben sem volt jóban a fortunával. A tarolásnál kétszer is billegős nyolcast talált ami két guritás mínuszt eredményezett.  A partijuk felénél két szettpont és 23 fa a hátránya. Nem ledolgozhatatlan. Dorkának menni fog.

Noémi tovább folytatta a menetelést. A második szettben 148 szerepel a neve mellett és két szettpont és 32 az előnye.  Plusz kilenc a csapatfa. Közben szép lassan megtelik a lelátó, alakul a hangulat. Dorkának nyerni kell a következő két szettet. 20. dobásra ziccer ötös kap le. 21. -re jön egy kilences. Hoppá. 22. -re is. Alakul.A 23. csak 8 –as lett... Dolgozza le a hátrányát. Átpillantok Noémire. 17 -nél járnak. Öt fa az előnye ebben a szettben. Szúrt Dorka ellenfele, kettő hiba most ott. Dorka viszont most eksztázisban. 159 -et szorgoskodott. Ellenfele is tapad, nem tört meg. A negyedik szett dönt a pontjukról. Dorka hátránya már csak 7 fa. Zúg a mindent bele lányok! Noémi megnyerte a harmadik szettet is, így eldőlt már nála lesz a csapatpont. 50 fa előnnyel. Összességében plusz 43 -on állunk.

Az utolsó tarolásban összesen négy fát kell ledolgoznia Dorkának. Pokolian izgalmas. Tíz van vissza nekik. Dorka már előnyben. 5 fa. Utolsó öt gurítás jön. Hat fa az előnye. 27. re mindkettőjük telire kezd. Dorka hetes. Összeálló. Ellenfele kilenc. Mikor ha nem most persze...Dorka leszedi a kettőt. Ellenfele megint kilenc. Dorka is 29 -re. Kötéllből vannak az idegei? Mindenki itt van mindenki tapsol! Szúr ellenfele 29 -re. Dorka hetes a harmincasra. Megvan. 598 Dorkánál. Soltész Kata 593! Mi volt ez? Ez hihetetlen! Hatalmas mérkőzés volt. Bocsánat Noémitől, de most a másik pályákon volt a nagyobb figyelem. Közben Noémi csendesen begyűjtötte a negyedik szettpontot is. 580 -al zárt. Kettő null ide és 85 fa előnyben vagyunk!

Szenzációs kezdés.

A folytatásban középső sorunk a panelon. Ballók Csilla az egyes pályán, Domján Tímea a hármason. A BKV -nál Tóth Dorottya és Heimann Ibolya.

Tóth Dorottya nagy formában indított. Csilla az első szettben nem tudta tartani a lépést vele. 118 - 159. 41 fa hátrányt szedett be. Timinek is elment az első szett, 11 fával. Az ő első felvonásuk szoros volt, ide oda billegett az állás, egyelőre itt állapodott meg. Második szettek jönnek.  Hat gurítás ment le a második szettből mikor Kristyán mester cserélt. Csillát Csizmazia Katalin váltotta a győri oldalon. Második próbálkozása egy helikopter küldetésben csúcsosodott ki. Hoppá. A harmadik is. Így kell kezdeni Kata. 58 fát kellene behoznia, de legalábbis meglehetősen csökkentenie. A második szettben dráma kezdett kibontakozni. Timi beakadt. 110 -el zárt, ellenfele 158.  Kata 113 -at tudott felírni, a budapesti hölgy 148 -at. Pillanatok alatt megfordult az állás. A mérkőzés felénél járunk és 50 fa a hátrányunk. Mi van itt ma? Tovább tart a mélyrepülés. Utolsó szett jön a középső sorban. Sajnos a harmadikak is elmentek. Kata szép fát ért el, de ellenfele ihletett formában döntögette a bábukat. 140-154. Timi nem tudott közelebb lopózni. 130-148. Máris 82 fára duzzadt a fa hátrányunk összesítésben, és az állás csapatpontok tekintetében 2-2 lesz. Most jön az amiről az elején írtam. Itt most nincs más mint összeszorítani a fogakat és minden idegszállal az utolsó szettre koncentrálni, nem szabad több fa hátrányt beszedni. Nem szabad! Kellenek a jó gurítások, mintha nulláról indulna a mérkőzés. Pokolian nehéz függetleniteni magát az embernek az állástól de minden fa kell! Vége a második soros gurításoknak. Elment mindegyik szett. Timi 495 -el zárt. 83 fa hátránnyal. Kata és Csilla 501 -el 601 ellenében. Ez minusz 104 náluk. Összességében mínusz 101 a csapat hátránya. MÍNUSZ SZÁZEGY! Azt a mindenségét! Utolsó párosunk jön és a csillagok háborúja, de most a birodalom visszavág is jöhetne.

101 fát kellene ledolgoznia Sass Editnek és Járfásné Szabó Renátának Nagy Beatrix és Vonnák Noémi ellenében. Ez emberes feladat lesz. Meg kell csinálni. A 4-4 ért is iszonyatosan meg kell küzdeni ebben az állapotban ilyen hátránynál, te jó ég! . Megkezdődött a lehetetlen küldetés. Reni befejezte. 144 -129. Szettpont itt, csökkent a hátrány.

Editen a figyelem. 28. -ra egy szenzációs kilences. 29 -re is. Édes istenem! Nagy Bea szúrt. Itt is szettpont. 147-135. Összesítésben Mínusz 74. Most döntetlenre állunk. Nagyon sok van vissza. Meg lehet e ezt csinálni? Hatalmas küzdelem. Lehet ezt még fokozni. Második szett lementek a teli gurítások. Edit most plusz húsznál jár. Reni plusz hétnél. Már csak 40 fa a hátrány. Ki írta ezt a forgatókönyvet. Azonnal megfilmesíteni! És mi minden lehet még? Hat  gurítás van vissza. Edit kilenc!  Öt van vissza. Megint egy kilences! Most egy nyolcas. Extázisban a szurkolótábor. Reni is vezet. Izzad a tenyerem. Nagyon. De bírom a strapát :D

Edit 168 te atyaúristen! Negyven plusz ebben a szettben. Reni 139. Kilencet megint hozzátesz. Két szett van vissza. 120 iszonyúan nehéz gurítás. Jelenleg mínusz 25 fa. Mit csinálnak a lányok a hajrában, te szent habakukk!. Lehet e ezt bírni? Hölgyeim és uraim. 28 guritásra volt szükség ahhoz a harmadik szettben, hogy átvegyük a vezetést. Mi van itt ma? Zúg a mindent bele. Reni kilenc. Ez itt egy helikopter küldetés. Kezem lábam remeg és még hol a vége. Edit elhúzni látszik, megremegnek a pesti kezek. Itt van most a lélektani előny. Reni 20. -ra ismét szenzációs kilencest biggyeszt oda. Edit ekkor a 23. -ra kilencez. 27 -el vezetünk!!! Tartsunk ki, lányok.  Edit! Mit művel ez a lány! 172. Jól látják! Százhetvenkettő. És Reni? Nem is lehet ezt fokozni. 155.

Reni ziccer után

Harminc gurítás van vissza és 61 fa az előny!!! MIndenki itt van csendül fel a csarnokban, mindenki itt van és mindenki az ipteknek szurkol. Igen. Most a BKV játékosok meglehetősen magatehetetlenül szemlélik a derbi alakulását. Ismerjük ezt az érzést, de nem szerettük volna megszokni. Sokkal jobb így figyelni a mérkőzést. Meg kell tartani a fa előnyt. A helikopter küldetésünk célja ennyi. Ötödik gurításoknál járunk. 58 fa az előny!  Az utolsó tizenöt tarolások vannak hátra. Plusz 58 nál járunk.  23. -nál tartunk. Plusz 64!!! Nem tudom van e a tekéseknek védőszentje, ha nincs akkor ma valakit kinevezünk! Apropó. Ma Koppányiné Csillának szülinapja van. Ez egy tökéleletes ajándék lesz. Az isten éltessen erőben egészségben Csilla!  De mindazoknak akik ma itt voltak a csarnokban a lányok egy igazán emlékezetes mérkőzést ajándékoztak. Három van vissza mindkettőjüknek.  Plusz 83!  Reni befejezte. 581 -el zárt 517 ellenében. Edit is végzett. 646. Értik? HATSZÁZNEGYVENHAT ütött fa. 529 ellenfelénél. NYERTÜNK! 3401 - 3321. 6-2. S ha már úgy kezdtem írásom, helyezkedjenek el kényelmesen, mint a moziban, maradjunk a filmeknél.  Ma kérem szépen a lányok többek között a pályára varázsolták és megidézték címileg mindenképpen a Csillagok háborúját, Az ember tragédiáját, a Lehetetlen küldetést,  a Birodalom visszavágot és végül az Élet szépet. A mai forgatókönyvért az Oscart pedig kapja: ...  Nem sok tekemérkőzést láttam, van bepótolni valóm bőven, de azt hiszem a sokat megélt tekeszurkolók is többször is dörzsölték a szemüket. Ülve hordtunk ki egy infarktust, ezek után kiteszem a pontot írásom végére. Jön egy kis szusszanás. Szép volt lányok! És köszönöm!