2019. 04. 22. hétfő - Csilla, Noémi Még több cikk.

Női Kosárlabda Euroliga Final 4 - Sopron Basket-Jekatyerinburg 59-81 - fotók

Egy negyedik tartotta magát a soproni csapat, de a Jekatyerinburg ma megállíthatatlan volt.
1. perc

Elkezdődött a mérkőzés. A feldobás után a Sopron támadhat. A soproni tripla nem megy be, az ellentámadás végén viszont igen. Az első kosár a Jekatyerinburgé.

3. perc

Torrens is betalál. 7-0 már az oroszoknak. De megvan az első soproni találat is, méghozzá messziről. 7-3.

5. perc

Dupree eredményes ismét a Sopronnál. 10-5. Az oroszok háromszor is összeszedik a lepattanót a soproni palánknál. 12-5.

6. perc

Bekapott kosár után eladja a labdát a soproni csapat, de szerencsére kimarad az oroszok próbálkozása. Turnerrel zárkóznak a zöldmezesek. 14-9.

8. perc

Mindkét oldalon sikerrel zárulnak a támadások. 16-14. Turner egyenlít! 16-16. Casas már a vezetést is megszerzi a Sopronnak. 17-18.

9. perc

Turner remekel! 17-21.

10. perc

Letelik a támadóidő az oroszoknál, tripla a Sopronnál. 17-24. Időkérés a Jekatyerinburgnál. Rossz az oroszok próbálkozása, leperegnek az első játékrész utolsó másodpercei.

11. perc

Rossz az első orosz támadás a második negyedben, utána azonban mindkét oldalon pontszerzéssel zárul az akció. 19-26.

12. perc

Orosz tripla Torrenstől. 22-26.

13. perc

Soproni duplára triplával felel a Jekatyerinburg. 25-28.

14. perc

Soproni időkérés. Nincs újabb kosár egyik oldalon sem.

15. perc

Egy pontra zárkózik az orosz csapat. 27-28. Két sikeres orosz akció, de csak egy jó soproni. 31-30.

16. perc

Torrens harmadszor tud triplázni. 34-30.

17. perc

Jovanovics kosarával csökken két pontra a soproni hátrány. 34-32.

18. perc

Torrens ezúttal is próbálkozik, de nem talál célt.

19. perc

Ismét előny a Sopronnál, Zahui jóvoltából. 34-35. Aztán jön két gyors orosz kosár (az egyik tripla), amire csak egy soproni válasz jön. 39-37.

20. perc

Sikeres az orosz tripla. 42-37. Időkérés a soproniaknál. Az utolsó másodpercben hullik a kosárba Dupree dobása. 42-39.

21. perc

A harmadik negyed is elkezdődik, soproni támadással. Az akció nem jó, de az oroszoké sem, mert lejár támadóidejük.

22. perc

Rossz a triplakísérlet, és a Sopronnál marad a labda, de nem jó az újabb akció sem. Gyors kontra végén viszont eredményes a Jekatyerinburg. 45-39. Dobás nélkül ér véget a soproni támadás.

23. perc

Torrens betalál. Crvendakic nem különben. 47-41. Orosz támadóhiba.

24. perc

Megint csak az oroszok tudnak kosarat dobni. 49-41. Soproni időkérés. Griner betalál. 51-41. Kiperdül a gyűrűből a soproni dobás.

25. perc

Továbbra is csak a jekatyerinburgi kosarak jönnek, most épp Meesemanntól. 53-41.

26. perc

Casas ziccere éppcsak belefér a támadóidőbe. 53-43.

27. perc

Csak egy büntetőt értékesít Vandersloot. 54-43.

28. perc

Újabb időkéréssel felel a soproni vezetés az újabb orosz kosárra. 56-43

29. perc

Keményen védekeznek az oroszok, soproni büntetők jöhetnek. Csak az egyik jó. 56-44. Griner bezzeg elkapta a fonalat. 58-44.

30. perc

Jovanovics faultból is bedobja a duplát. Sajnos nem jön büntetőből a ráadás. 58-46. Orosz kosárra nem jön soproni válasz. 60-46. A Jekatyerinburg fejezheti be támadással a harmadik negyedet. Griner ezúttal nem talál a gyűrűbe.

31. perc

Orosz kosár, naná. 62-48.

32. perc

Jön a válasz. 64-50.

33. perc

Casas nem tudja bedobni. Jól védekezik Fegyverneki, támadhat ismét a Sopron.

34. perc

Dupree eredményes. 64-52. Orosz büntetődobások: csak a második megy be. 65-52. Nem jó a soproni akció.

35. perc

Jó az oroszok duplája. Jó a válasz is. 67-54. Az oroszok sem hagyják annyiban. 69-54. Triplakísérletre McBride-kosár a válasz: 72-54. Időkérés.

36. perc

Dupree próbálkozása megint nem jó, és hiába marad a Sopronnál a labda, nem tudnak vele mit kezdeni. Orosz kosár. 74-56

37. perc

Griner lerántja Zahuit, videóznak a bírók. Zahui bedobja a büntetőt, a soproni támadás egy duplával ér véget. 74-59.

38. perc

Vandersloot bedobja. 76-59. Időkérés az oroszoknál, 122 másodperc van hátra.

39. perc

Zahui ellen ítélnek a játékvezetők. A büntetők most nem jönnek be az oroszoknak. Rossz sajnos a soproni kísérlet is. Vagyejeva triplát dob. 79-59.

40. perc

Casas próbálkozása nem jó, az oroszok támadhatnak. Vandersloot dob egy duplát. 81-59. Mégcsak szerencséje sincs a Sopronnak. Orosz labdatartás megy innentől a meccs végét jelző dudaszóig.

Roberto Iniguez vezetőedző szerint nehezebb volt megismételni a elődöntőbe jutást, mint tavaly bekerülni a női kosárlabda Euroliga négyes döntőjébe, amelyet péntektől vasárnapig Sopronban rendeznek.

A játékosokon nagyobb volt a nyomás, és bár voltak az idényben nehéz időszakaink, ezeken át tudtunk lendülni, mert hittünk magunkban"

- jelentette ki az eseményt megelőző csütörtöki sajtótájékoztatón a tavaly Euroliga-ezüstérmes magyar klub trénere, majd hozzátette, büszke csapatára, hogy ismét bejutott Európa legjobb négy együttese közé, ugyanakkor ő ezúttal jobban örült volna, ha nem Sopronban van a Final Four.

A klub másként döntött, én pedig ezt természetesen tiszteletben tartom. Ha már így alakult, bízom abban, a szurkolóink ezúttal is sokat fognak segíteni"

- tette hozzá Roberto Iniguez.

A soproniak képviseletében jelen lévő Fegyverneky Zsófia kiemelte, nagyon boldogok, hogy egymás után második évben ott lehetnek a négyes döntőben.

Öt éve erre senki nem gondolt volna, egy álom vált valóra"

- fogalmazott a hazaiak csapatkapitánya. Hozzátette: tudják, milyen jó erőkből áll pénteki ellenfelük, a címvédő Jekatyerinburg, de egész évben keményen dolgoztak és edzettek erre a hétvégére, így készen állnak a feladatra.

Felkészültünk, hogy a legjobbunkat nyújtsuk. Meglátjuk, ez mire lesz ez elég"

- mondta Fegyverneky.
A pénteki elődöntőben 17 órától a 2017-ben bajnok orosz Dinamo Kurszk a 2015-ben első cseh USK Prahával találkozik, majd a Sopron Basket 20 órától csap össze a címvédő orosz Jekatyerinburggal.

Euroliga történelem

A női kosárlabda Euroliga 61 évvel ezelőtt indult útnak, s a legnagyobb magyar siker a BSE és a Sopron Basket ezüstérme 1979-ben, illetve 2018-ban.

A sorozat 1958 óta kezdődött Bajnokcsapatok Európa Kupájaként (BEK), az első idényt pedig a bolgár Szlavia Szófia nyerte, miután legyőzte a szovjet Dinamo Moszkvát a döntőben. A kezdeti időszakot a szovjet TTT Riga uralta, az első 19 kiírásból 16-ban lett első a mai Lettország fővárosában lévő klub - a Szófia tudott győzni 1963-ban is, illetve a csehszlovák Slavia Praha 1976-ban, a többi szezont 1977-ig bezárólag a Riga nyerte. A TTT mind a mai napig rekorder sorozatban 12 BEK-győzelmével (1964-75) és összesen 18 aranyérmével is, miután 1981-ben és 1982-ben is megnyerte a sorozatot a legendás Uljana Szemjonova vezetésével.

A 70-es évek második felétől a 90-es évek első feléig az olasz klubok nagy korszaka jött el: a Vicenza 5, a Como 3 alkalommal diadalmaskodott. Az 1977 és 1995 közötti 18 szezonban 11-szer olasz csapat ünnepelhetett. A következő 10 év leginkább a francia csapatokról, a Bourges-ról és a Valenciennes-ről szólt a szlovák Ruzomberok mellett, az elmúlt szűk másfél évtized meghatározó együttesei pedig a cseh (Brno, USK Praha), a török (Fenerbahce, Galatasaray), a spanyol (Salamanca, Valencia) és leginkább az orosz (Jekatyerinburg, Szpartak Moszkva, Kurszk) együttesek voltak.

Az első számú női kupasorozat 1977-ben váltott először formátumot a finálét tekintve, ettől kezdve ugyanis egyetlen mérkőzésen dőlt el a végső győztes kiléte, míg a korábbiakban oda-visszavágós rendszerben döntötték el, mely gárda viheti haza az aranyérmet. 1992-ben változott újra a lebonyolítás, ekkor rendeztek először Final Fourt, 1996 óta pedig női Euroliga néven zajlik a sorozat. 2012 és 2014 között Final Eightet, azaz nyolcas döntőt rendeztek, 2015-ben viszont a nemzetközi szövetség visszatért a négyes döntős rendszerhez.

Ami a magyarokat illeti, 1963-ban az MTK negyedik lett, 1979-ben pedig a BSE ezüstérmet szerzett, a budapestiek a döntőben a Crvena zvezdától kaptak ki 97-62-re. A BSE három évvel később épphogy lecsúszott a dobogóról, 1984-ben pedig a Tungsram is negyedikként zárt. Ezután 17 évig nem jutott ilyen magasságokba magyar női együttes, majd a 2000-es évek elején jött a Pécs emlékezetes korszaka: 2001-ben, a messinai négyes döntőben bronzérmet szerzett Rátgéber László csapata, 2004-ben hazai pályán megismételte ugyanezt (mindkétszer a cseh Gambrinus Brnót győzték le a bronzmeccsen Iványi Dalmáék), 2005-ben pedig negyedik lett Szamarában.

A Sopron az első Final Fourját 2009-ben vívta Salamancában, amikor a negyedik helyen végzett, miután a házigazda spanyol csapat (85-78) és a Jekatyerinburg (80-56) is jobbnak bizonyult a Krivacsevics Tijána, Honti Kata, Eördögh Edit, Horti Dóra, Amber Holt, Kathleen Macleod és Székely-Horváth Zsuzsanna fémjelezte együttesnél. A Sopronnál tavaly a szerb Jelena Milovanovic maradt hírmondónak a 2009-es keretből - az Európa-bajnok erőcsatár azonban jelenleg szülési szabadságon van, és szünetelteti karrierjét. A 2018-as négyes döntőben a csapat - a klub történetének legnagyobb sikerét elérve - 68-65-re legyőzte a török Yakin Dogu Üniversitesit, így fináléba jutott. Ott 72-53-ra kikapott az orosz Jekatyerinburgtól, s ezzel ezüstérmet nyert.

Az idén januárban ismét csatlakozott a soproni kerethez Honti Kata, a már visszavonult klasszis játékos ugyanakkor főként az edzéseken működik közre.
A női kosárlabda Euroliga soproni négyes döntőjének csapatai, a soproni keret és a csapat útja a Final Fourig:
Sopron Basket: alapítás éve: 1921
- legnagyobb sikerek: Euroliga-ezüstérmes (2018), Euroliga-4. (2009), Ronchetti Kupa-győztes (1998), 12x magyar bajnok, 8x Magyar Kupa-győztes
- vezetőedző: Roberto Iniguez (spanyol)
- a 2018/2019-es EL-szezon alapszakaszmérlege: 8 győzelem/6 vereség, a negyeddöntőben 2-0 a francia Bourges ellen
A Sopron Basket kerete

Fegyverneky Zsófia - mezszám: 4, született: 1984.09.29., magasság: 176 cm, EL-pontátlag: 5,6 pont