2025.05.09. 08:58
Ülőmunka és aranyér: Hogyan előzzük meg a kellemetlen tüneteket?
Az ülőmunka az utóbbi évtizedekben sokak életének meghatározó részévé vált. A számítógép előtt töltött órák, a mozgáshiányos életmód és az egyre stresszesebb munkakörülmények mind hozzájárulhatnak olyan egészségügyi problémák kialakulásához, mint az aranyér, más néven hemoroid.

Forrás: Istock
Na, de mi is az aranyér pontosan?
Az aranyér a végbélnyílás körüli vénák kitágulása, gyulladása, amely fájdalmas, viszkető és sokszor vérző csomók formájában jelentkezhet. Fontos megérteni, hogy minden embernek vannak aranyeres párnái, melyek szerepet játszanak a széklet és a gázok visszatartásában. A probléma akkor jelentkezik, ha ezek a vénás csomók kitágulnak vagy gyulladásba kerülnek.
A gyakori tünetek közé tartozik: égető érzés és viszketés a végbéltájékon, székeléskor véres széklet, nyomásérzet, idegentest-érzés, ülés vagy székletürítés során enyhe fájdalom.
Miért alakul ki?
Számos tényező hozzájárulhat az aranyér kialakulásához: Genetikai hajlam, Krónikus székrekedés vagy hasmenés, Rostszegény étrend, Elégtelen folyadékbevitel, Elhízás, Terhesség, Nehéz fizikai munka vagy súlyemelés, Dohányzás és alkoholfogyasztás, Stressz, Tartós ülőmunka.
Az ülőmunka az egyik legfontosabb rizikófaktor. Amikor hosszú órákon át ülünk mozgás nélkül, a vérkeringés lelassul az alsó testfélben is, különösen a medence és a végbél környékén. Ez fokozott nyomást gyakorol a vénákra, ami idővel az aranyeres csomók kialakulásához vezethet. A rosszul megválasztott irodai szék, tovább fokozhatja a problémát.
Megelőzési lehetőségek
A jó hír, hogy megfelelő életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk az aranyér megelőzéséért:
1. Mozgás beiktatása a mindennapokba
Már napi 20-30 perc séta is javíthatja a vérkeringést és csökkentheti a vénákra nehezedő nyomást. Különösen hasznosak a medencealapi izmokat erősítő gyakorlatok, valamint a futás vagy a nordic walking.
2. Munkahelyi ergonómia javítása
Az állítható magasságú asztal (pl. Okosasztal) segít abban, hogy időnként felálljunk és állva dolgozzunk, így megelőzve az órákig tartó mozdulatlan ülést. Az ilyen váltakozó testhelyzet tehermentesíti a végbél környékét is.
3. Helyes táplálkozás
A rostban gazdag ételek – például zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák – segítenek a székletet lágyan tartani, így csökkentve a székelés közbeni erőlködést. Fontos a megfelelő folyadékbevitel is: napi 2–2,5 liter víz ajánlott.
4. Rendszeres szünetek és tudatosság
Érdemes óránként legalább 5 percre felállni, megmozgatni a lábakat, esetleg elvégezni néhány nyújtógyakorlatot. Emellett figyeljünk arra is, hogy ne halogassuk a székletürítést, és kerüljük a hosszú ideig tartó, erőlködéssel járó WC-használatot.
Megelőzés modern eszközökkel
Az aranyér kialakulásának egyik fő kockázati tényezője a hosszú, megszakítás nélküli ülés. Ezért különösen hasznos az állítható magasságú asztal, amely lehetővé teszi a munka közbeni testhelyzet váltogatását – ülésből állásba, majd vissza –, ezáltal csökkentve az alsó testfél vénás nyomását és elősegítve a keringést.
Ha megbízható, ergonomikus és letisztult dizájnú megoldást keresel, akkor érdemes megismerkedned az okosasztal.hu kínálatával. Az általuk forgalmazott állítható magasságú asztal:
- csendes és finoman mozog,
- egy gombnyomással beállíthatók az ideális magasságra,
- memóriás, USB-s vezérlővel rendelkezik
- kiválóan illeszkednek otthoni irodába vagy munkahelyi környezetbe.
Egy jól megválasztott Okosasztal nemcsak a hatékonyságot és koncentrációt javítja, hanem hosszú távon segíthet elkerülni az olyan problémákat, mint a hátfájás vagy az aranyér.
Tipp: Kombináld a mozgástudatos munkavégzést más prevenciós szokásokkal (rostbevitel, hidratáltság, mozgás), és máris sokat tettél az egészséged megőrzése érdekében!