2024.12.17. 08:00
Két új helyiség nyílt a városházán: átláthatósági szoba és frakcióiroda
Frakcióirodák a városházán
A Közgyűlés a Szervezeti és Működési Szabályzat szeptemberi módosításával megteremtette a lehetőséget, hogy az újonnan, októberben felálló Közgyűlésben megalakuló frakciók frakcióirodát igényelhessenek maguknak. A Polgármesteri Hivatalnak az SZMSZ szerint a városháza épületében kell igény esetén kialakítania a frakcióirodákat, és az iroda nagyságának az adott frakcióba tartozó képviselők számához kell igazodnia: személyenként legalább 5 négyzetméter. A szabályok alapján a Fidesz-frakció 70 négyzetméteres irodát, a Tiszta Szívvel a Városért frakciója 15 négyzetméteres irodát igényelhet.
A Fidesz-frakció frakció¬iroda-igényét leadta, az iroda kialakítása megtörtént. A frakcióiroda nyitvatartásáról a Fidesz-frakció képviselőinél lehet érdeklődni.
Átláthatósági szoba
A Tiszta Szívvel a Városért frakció nem igényelt frakcióirodát, és kérte Pintér Bence polgármestert, hogy a frakcióknak járó irodahelyiséget más célra, az ígért átláthatósági szoba kialakítására használja fel. Az átláthatósági szoba a hivatal ügyfélfogadási idejében lesz felkereshető.
Az átláthatósági szoba működése a következő: a bent található számítógépre a szerződések kivonatai vannak feltöltve, úgy mint az önkormányzat honlapjának üvegzseb menüpontja alatt. Tehát olvasható lesz a szerződés megnevezése, típusa, tárgya, a szerződő fél megnevezése, a szerződés összértéke, a szerződés időtartama (kelte, számla fizetési határideje).
Ez azonban nem elég információ, éppen ezért jött létre ez a szoba és ezért fog ott ülni egy hivatali munkatárs, aki az adatkérő kérésére megkeresi magát a szerződést, és készít belőle egy részletes, tételes költségfelsorolást.
Tehát például, ha valaki korábban meg szerette volna tudni, hogy 2020-ban mennyiért lett felújítva a polgármesteri iroda, akkor eddig csak a felújítás összértékét ismerhette meg. Mostantól viszont a hivatal munkatársa át fog adni egy tételes költséglistát az érdeklődőknek, hogy ezen belül mennyibe is került például a függöny, vagy az adott bútor.
További előnye a szobának, hogy a közérdekű adatigényléssel szemben nem kell várni napokat, esetleg heteket az adatok kiadására. A szobában megismerhető adatok azonban csak az önkormányzattal és a polgármesteri hivatallal kapcsolatosak, az önkormányzati cégek szerződései még nem megismerhetőek ilyen módon. A szeptember 24-ei Közgyűlés SZMSZ-módosításával a tulajdonosi jogok átkerültek a polgármestertől a Közgyűléshez és a Közgyűlés által létrehozott bizottságokhoz. Az adatkéréseket, a szerződések nyilvánosságra hozását a Közgyűlés és a közgyűlési bizottságok tudják kezdeményezni.
(A cikk Győr Megyei Jogú Város Önkormányzatának fizetett hirdetése.)