Ország-világ

2019.02.13. 14:40

Óriás dobverőként veri a napszél a Földet körülvevő mágneses buborék dobját

Az űr nem csendes - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport.

Az űr nem csendes: amikor a Napból érkező nagy energiájú részecskék elérik a Földet körülvevő, védelmező mágneses buborékot, olyan hangot hallathat, mint egy óriási dobütés - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport.


A Nature Communications című szaklapban bemutatott tanulmány szerint a magnetopauza - az a

régió, ahol a napszélből eredő nyomás és a bolygó mágneses tere egyensúlyban van - a napból érkező plazmasugár hatására vibrál, felszínén a hullámok oda-vissza verődnek.

    

Az újonnan felfedezett hullám a felszíni hullámok egy típusa, melynek bizonyos határokra van szükségük a mozgáshoz - állapították meg a kutatók.

    

A tudósok a NASA Themis nevű missziója által gyűjtött adatokkal dolgoztak. A kétéves küldetés során öt egyforma szonda vizsgálta a földközeli űr fizikai folyamatait.

    

Amikor a plazmasugár, vagyis a "dobverő" eléri a magnetopauzát, felszínén hullámminták alakulnak ki, melyek pereme nyugodt, más részei azonban vibrálnak. A fix pontok a Föld mágneses pólusai közelében találhatóak, a hullámok pedig a magnetopauza felszínét rezgetik.

    

A magnetopauza mechanizmusainak megértése segíthet megvédeni a Föld műholdjait, telekommunikációs eszközeit és az asztronautákat a napszélben lévő részecskék káros sugárzásától.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában