Ország-világ

2019.02.03. 19:39

Akár 1,3 méterrel is emelkedhet a világtengerek szintje 2100-ig

Egyre több a rendkívül alacsony oxigéntartalmú tengeri terület, ahol már kétséges az élőlények életben maradása.

A korábban becsültnél nagyobb mértékben, akár 1,32 méterrel is emelkedhet a világtengerek szintje 2100-ig az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) új klímaváltozási jelentésének tervezete szerint.


A testület korábbi, 2013-as klímajelentése még legfeljebb 0,98 méteres tengerszint-emelkedést valószínűsített az évszázad végéig.

Az amerikai Országos Repülésügyi és Urkutatási Hivatal, a NASA által 2019. február 3-án közreadott dátummegjelölés nélküli légi felvétel az antarktiszi Thwaites-gleccserrol. Amerikai kutatók a föld egyik legnagyobb gleccsere alatt egy megdöbbentoen nagy, mintegy tíz kilométer hosszú, négy kilométer széles és 350 méter mély üreget fedeztek fel, amely az elmúlt három évben keletkezhetett; a beszivárgó sós tengervíz olvaszthatta ki. A kutatók számításai szerint 14 milliárd tonnányi jég olvadt el itt észrevétlenül. MTI/EPA/NASA/OIB/eremy Harbeck

A NASA által 2019. február 3-án közreadott dátummegjelölés nélküli légi felvétel az antarktiszi Thwaites-gleccserről.

Amerikai kutatók a föld egyik legnagyobb gleccsere alatt egy megdöbbentően nagy, mintegy tíz kilométer hosszú, négy kilométer széles és 350 méter mély üreget fedeztek fel, amely az elmúlt három évben keletkezhetett; a beszivárgó sós tengervíz olvaszthatta ki. A kutatók számításai szerint 14 milliárd tonnányi jég olvadt el itt észrevétlenül.

Fotó: MTI/EPA/NASA/OIB/eremy Harbeck


    

Az újabb jelentés tervezete szerint valószínűleg gyakoribbá válnak az "óceáni hőhullámok" is, az olyan jelenségek, amikor egy adott térségben szokatlan módon felmelegszik a tenger felszíne, a tűréshatár szélére sodorva a tengeri élővilágot.

    

A melegebb tengerfelszín és tengervíz növelheti az esők, az erős szelek és a ciklonok okozta nagy hullámzást.

    

Gyorsuló ütemben fogy a jég az Antarktiszon és Grönlandon a gleccserek olvadása következtében, és egyre több jel utal arra, hogy az észlelt változások visszafordíthatatlanok lesznek évszázadok távlatában - olvasható a tervezetben, amelyet a Kyodo News japán hírügynökség szerzett meg.

    

A jégtakaró gyors olvadása az egyik oka a tengerszint emelkedésének a tervezet szerint.

    

Egyre több a rendkívül alacsony oxigéntartalmú tengeri terület, ahol már kétséges az élőlények életben maradása - olvasható a tervezetben, amelyet szeptemberi közzétételéig még megvitatnak szakértők és kormányok is.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában