Háború

2025.05.17. 18:30

Korrupciós botrányok Ukrajnában: hová lett a pénz?

Kijev nagyjából 770 millió dollárt fizetett olyan fegyverekért, amelyeket soha nem szállítottak le.

Korrupciós botrányok Ukrajnában: hová lett a pénz?

Zelenszkij

Forrás: MTI/EPA

Fotó: -

A Financial Times oknyomozó riportjában megállapította, hogy 2022 óta Ukrajna 770 millió dollárt fizetett előlegekben olyan fegyverekért, amelyeket a külföldi beszállítók soha nem szállítottak le, miközben az ország összesen hat-nyolcmilliárd dollárt költött saját költségvetéséből fegyverekre - vette észre a Magyar Nemzet.

A lap vizsgálatának alapja azok a kiszivárgott ukrán kormányzati dokumentumok, bírósági iratok és több tucat interjú volt, amelyeket beszerzési tisztviselőkkel, fegyverkereskedőkkel és gyártókkal, valamint nyomozókkal készítettek.

Ukrajna csak két hónapra elegendő lőszerrel rendelkezett, amikor a háború kitört. A szokásos közbeszerzési eljárásokat felfüggesztették, a beszerzéssel megbízott tisztviselők pedig a feketepiacon kerestek fegyvervásárlási lehetőségeket. A köztisztviselők feladata lett, hogy sürgősen szerezzenek be fegyvereket, gyakran közvetítőkön keresztül. A nagy kereslet és az alacsony kínálat felverte az árakat, a szállítások pedig késedelmet szenvedtek vagy egyáltalán nem történtek meg. 

2022 áprilisában az Ukrspetsexport Szudánban 120 mm-es aknavetőket vásárolt  az FSB-hez és a PMC „Wagner”-hez kapcsolódó eladóktól. Ezen kívül több esetben Kijev előre fizetett ki nagy összegeket kevéssé ismert cégeknek olyanért, amelyeket soha nem kapott meg.

Az ukránok is elismerik a korrupciót 

A bűnüldöző szervek több tucat külföldi közvetítővel kötött szerződést vizsgálnak, és büntetőeljárást indítottak volt tisztviselők ellen, de vádat még nem emeltek.

A nyomozók szerint egyes magas rangú tisztviselők külföldi közvetítőkkel szövetkeztek a pénzek átterelésére, vagyis azok megtartására, elosztására.

Egyes külföldi közvetítők a bürokrácia miatt felhagytak az Ukrajnával való együttműködéssel. Ugyanakkor egyes ukrán vezetők szerint a közvetítők szerepe továbbra is fontos a zavartalan ellátás szempontjából, amely lényegében azt is jelenti, hogy a korrupciós ügyek további fenntartása mellett állnak ki.

A teljes cikkért kattintson IDE. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában