Ördögi tervek

2025.05.18. 07:05

Felülírnák az alaptörvényt a baloldali jogászok

A lengyel káoszt tekintik példának azok a közismert baloldali jogászok, akik az utóbbi hetekben össztűz alá vették az alaptörvényt. A már korábban is hangoztatott tervekre, miszerint egy baloldali többségű parlament kétharmados többség nélkül is alkotmányozhatna, ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász reagált, hangsúlyozva, hogy az alaptörvény módosítására kizárólag Országgyűlés kétharmados többségével van lehetőség.

Felülírnák az alaptörvényt a baloldali jogászok

A Magyar Péter ügyvédjeként is feltűnt Bárándy PéterBárándy Péter ügyvéd is az alaptörvényt kritizálta

Forrás: MTI

Fotó: Máthé Zoltán

Az alaptörvényt támadta a két közismert baloldali ügyvéd, a Klubrádiónak nyilatkozó Fleck Zoltán, valamint a a Medgyessy-kormány volt igazságügyi minisztere, a Magyar Péter ügyvédjeként is feltűnt Bárándy Péter is, aki a Magyar Narancsnak úgy fogalmazott,  hogy „kérdéses, hogy az alaptörvényből a nagyon gyorsan mellőzendő rendelkezéseket, amelyek nem alkotmányosak, hogyan sikerül hatályon kívül helyezni” – idézi fel a Magyar Nemzet. 

HZ1_9138
 

Fleck Zoltán már a 2022-es országgyűlési választásokat megelőzően kijelentette, hogy miután szerinte nem lehet jogállami módszerekkel leváltani a Fidesz rendszerét nagy valószínűséggel egy ’22-es ellenzéki győzelem után, időlegesen le kell mondanunk a jogállam tiszta érvényesüléséről – idézte fel a lapnak a baloldali jogászok terve kapcsán ifj. Lomnici Zoltán. 

Az alkotmányjogász emlékeztetett, hogy Bárándy Péter, Fleck Zoltán, Lengyel László, Vörös Imre „Demokráciát és jogállami alkotmányosságot!” címmel közölt közös esszéje alapján a terv lényege, hogy egy új, a jelenlegi ellenzék által leuralt Országgyűlésnek az első ülésnapján át kell vennie az Alkotmánybíróság jogkörét. Ezután a Lengyelországban most tapasztaltakhoz hasonlóan egy országgyűlési határozattal és a szükséges választói legitimáció hiányában, egyszerű többséggel érvénytelennek vagy semmisnek kell nyilvánítania az egész jogrendszer alapját képező alaptörvényt, illetve a rendszerváltás óta érvényben lévő kétharmados törvényeket.

Az alapvetően a politikai baloldalhoz köthető jogászok azon elképzelése, miszerint az alaptörvény kétharmados támogatottság nélkül is megváltoztatható vagy hatályon kívül helyezhető, súlyos jogállami és alkotmányos aggályokat vet fel. Az alaptörvény maga rögzíti, hogy annak módosítására vagy új alkotmány elfogadására kizárólag az Országgyűlés kétharmados többségével van lehetőség

– szögezte le ifj. Lomnici.

A szakértő szerint minden olyan próbálkozás, amely nem a kétharmados szabály alapján kíván új alkotmányos rendet létrehozni, alkotmányellenes lenne, és egyúttal sértené a magyar állam demokratikus működését és jogállami berendezkedését. 

Az ilyen kísérletek a hatályos jog alapján semmisnek tekinthetők, és hosszú távon alkotmányos válságba sodorhatják az országot.

Van egy fantasztikus külső példa, Lengyelország esete, ahol látszik, hogy a Tusk-kormányzat mindent megpróbál, hogy visszaállítsa a lengyel demokratikus jogállami berendezkedést

– mondta ifj. Lomnici, aki felhívta a figyelmet, hogy Magyar Péter ehhez hasonló véleményt fogalmazott meg, amikor korábban a szerinte „kétharmaddal bebetonozott pártfunkcionáriusok”, vagyis az Állami Számvevőszék, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vezetése, az alkotmánybírák, a legfőbb ügyész és a köztársasági elnök menesztésével kampányolt.

A további részleteket és a teljes cikket ITT tudja elolvasni. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában