2025.02.09. 07:58
Súlyos problémákat okozna az uniós országoknak Ukrajna csatlakozása
Az energetika csak egyetlen terület a sok közül, amely kapcsán az Európai Unió rendkívül komoly problémákkal szembesülne, ha Ukrajna is felvételt nyerne a közösségbe – jelentette ki a Magyar Nemzetnek Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágvezetője. A szakember szerint jelenleg még felbecsülni is lehetetlen, hogy mennyibe kerülne a háború sújtotta ország helyreállítása.

Rakétatámadás során megsemmisült hőerőmű Ukrajnában
Forrás: AFP
Fotó: Anatolii Stepanov
Miközben már javában zajlanak a csatlakozási tárgyalások az Európai Unió (EU) és Ukrajna között, egymás után látnak napvilágot az arról szóló elemzések, tanulmányok és szakértői vélemények, hogy északkeleti szomszédunk tagfelvétele katasztrofális következményekkel járna az EU-ra nézve. Egyebek mellett azt sem tudni, hogy a háború befejezésekor Ukrajnának pontosan hol húzódnak majd a határai, mekkora lesz a területe és a népessége.
Szintén Ukrajna csatlakozásával kapcsolatos súlyosabb aggályok közé tartozik, hogy a kohéziós forrásokból jelentősebb mértékben részesülő, kevésbé fejlett tagállamok rögtön nettó befizetővé válnának, a gazdák pedig gyakorlatilag minden EU-s országban rendkívül nehéz helyzetbe kerülnének.
Egyre dráguló helyreállítás
Jelenleg az energetikai szempontok önmagukban is elképzelhetetlenné teszik az ország tagfelvételét. – Az egyik legalapvetőbb probléma, hogy Ukrajna csatlakozása rendkívül nagy volumenű infrastruktúra-beruházást jelentene. Ehhez közel sem lenne elég az az alap, amelyet Brüsszel néhány hónapja létrehozott az ukrajnai energetikai infrastruktúra helyreállítására. Egyrészt eleve olyan csillagászati költségekről beszélünk, amelyeket az unió nem tudna finanszírozni, ráadásul a helyreállításhoz szükséges összegek folyamatosan növekedhetnek, hiszen a háborúban akár néhány hónap alatt is érhetik újabb károk ezeket a létesítményeket – jelentette ki a Magyar Nemzetnek Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője.
Kritikus energiahiány
Szavai szerint súlyos problémát jelent az is, hogy Ukrajna jelentős behozatalra szorul földgázból – a gáztárolóik töltöttsége tíz százalék körüli, ami kritikusan alacsony – villamos energiából, de még üzemanyagból is, az oda irányuló energiaszállítások miatt pedig EU-szerte jelentősen leszűkülne a kínálat ezekből a termékekből.
– A szűkös kínálat a magas energiaárak és az ezekből adódó feszes energiaellátás már most is komoly nehézséget jelentenek az unió gazdaságainak. Amint a Draghi-jelentés is rámutatott, a közösség versenyképességi kihívásai közül kiemelkedik, hogy egy európai vállalatnak négyszer-ötször annyit kell fizetnie a földgázért mint egy amerikainak. Ráadásul Ukrajna csatlakozása, valamint az újjáépítésből adódó megemelkedett energiaigény tovább szűkítené az EU-ban elérhető kínálatot – fejtette ki a szakember.
Villamos energiából például – folytatta – Ukrajna már most is kihasználja határkeresztező kapacitásaiból adódó lehetőségeit. – Ha az Európai Bizottság terveinek megfelelően tovább bővítenék ezt a vezetékrendszert és a kiszolgáló infrastruktúrát, akkor bizonyos időszakokban Ukrajna várhatóan fenntarthatatlanul sok energiát szívna el az EU-s piacról – mutatott rá Hortay Olivér, hozzátéve, hogy
Ukrajna csatlakozásával a veszélyhelyzeti protokollt is átírhatják (vagyis magasabb mennyiségben szabhatják meg azt a minimumot, amelyet földgázból vagy villamos energiából biztosítani kell az országnak hiány esetén), ami viszont az EU ellátásbiztonságát gyengítené.
Mindemellett az Ukrajnába irányuló import az egész unióban növelheti a villamos energia költségeit. – Ugyanis az ottani kereskedők a magas kereslet miatt drágábban tudják eladni, mint a szomszédos országokban. Ez pedig kihat a többi tagállamra is, viszont Ukrajnát jelenleg külső támogatók finanszírozzák, így nem érdekeltek abban, hogy elkerüljük ezt a helyzetet – vélte a szakember.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.