2021.04.27. 22:38
Idén is rendhagyó lesz a csíksomlyói pünkösdi búcsú
Már második alkalommal érinti a járvány az összmagyarság legjelentősebb ünnepét.
A hívek hangszóróból hallgatják a szentmisét a csíksomlyói kegytemplom udvarán a csíksomlyói búcsún 2020. május 30-án. A koronavírus-járvány miatt zarándokok nélkül lehetett csak megtartani az idei csíksomlyói búcsút.
Forrás: MTI
Fotó: Veres Nándor
A világjárvány miatt idén sem tudja fogadni a tömegesen érkező zarándokokat a csíksomlyói kegyhely pünkösdkor – számol be a Magyar Nemzet.
Az összmagyarság legjelentősebb keresztény ünnepét, a csíksomlyói búcsút 444. alkalommal szervezik meg – ám a tavalyihoz hasonlóan másodszor is rendhagyó formában.
– A csíksomlyói búcsú a világjárvány következtében sajnos nem úgy fog zajlani, ahogy mi szeretnénk, lesznek korlátozó intézkedések, a jelen törvénykezés szerint csak a helyiek vehetnek részt
– nyilatkozta a lapnak Molnár Sándor, a Romániai Mária Út Egyesület elnöke. Hozzátette: még nem született meg a döntés arról, hogy a hegynyeregben vagy a kegytemplomban tartják-e meg az ünnepi szentmisét.
A tavalyi évhez hasonlóan a települések, szervezetek imaszándékait – szalagokra írva – idén is csak kinevezett személyek, úgynevezett staféták fogják elvinni Csíksomlyóra a Mária út zarándokútvonalon keresztül. Molnár Sándor kifejtette, hogy tavaly több mint száz helyről érkezett szalag, amelyeket minden település esetében valamely vezető személy, például a polgármester vagy a pap kötötte a keresztre.
Kiemelte: Marosvásárhely és Brassó volt a két legtávolabbi pont, ahonnan eljutott imaszándék Székelyföldre.
– Idén ugyanúgy szervezzük meg ezt a szimbolikus zarándoklatot. Az emberek, akik megszokták, hogy évtizedek óta járnak a búcsúra, elküldik a szalagjukat a közösség nevében – magyarázta a Romániai Mária Út Egyesület elnöke.
A kijelölt zarándokok kerékpárral indulnak Máriapócsról, Nagyváradról, Szatmárnémetiből és Aradról, majd egy részük gyalogosan, lóval, illetve futva teszi meg az utolsó száz kilométert. A május 7-én induló staféták veszik át a többi település és szervezet imaszándékát is útközben. 2021-ben több mint kétszáz település csatlakozására számítanak a szervezők.
– A csíksomlyói búcsúnak összetartó, összefogó ereje van, ez a tömegekben nyilvánul meg – amikor nincs vírushelyzet. A szimbolikus zarándoklattal ugyanezt szeretnénk érzékeltetni: azzal, hogy Magyarország és egész Erdély területéről indítjuk a zarándoklatot, jelezzük az összetartozást
– hangsúlyozta Molnár Sándor.
Hozzáfűzte: már nem beszélhetünk kizárólag katolikus búcsúról, mivel rengeteg református és unitárius vallású hívő is részt szokott venni a szentmisén.
Aki nem lehet jelen a búcsún, illetve a zarándoklaton ebben az évben, az Erdélyi Mária Út Egyesület Facebook-oldalán nyomon követheti az eseményeket, és részvételi szándékát jelezheti azzal, ha kiteszi az egyesület által készített Csíksomlyó2021 keretet a Facebook-profiljára. Tavaly mintegy hatszázötvenezren figyelték az oldalt, ami jól szemlélteti, hogy milyen sokakat vonz Csíksomlyóra a közös, pünkösdi imádság – ismerteti a Magyar Nemzet.
Borítókép: A hívek hangszóróból hallgatják a szentmisét a csíksomlyói kegytemplom udvarán a csíksomlyói búcsún 2020. május 30-án
Ország-világ
- Orbán Balázs: tanuláskutató intézet alakult az MCC-ben
- Már huszonkétezer kamasz oltását kérték a szülők
- Völner Pál mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta a legfőbb ügyész
- V4-Franciaország csúcstalálkozót tartanak Budapesten
- Marokkó kulcsfontosságú a migrációval szembeni védekezés szempontjából (videó)