2016.07.20. 19:49
Kihalás fenyegeti a nagy fehércápák dél-afrikai populációját
Kihalás fenyegeti a nagy fehércápák dél-afrikai partoknál élő populációját az emberi beavatkozás, az óceán szennyezettsége és a genetikai diverzitás hiánya miatt - figyelmeztet egy szerdán megjelent tanulmány.
Mára mindössze 350-520 nagy fehércápa maradt a Dél-afrikai Köztársaság partjainál, fele annyi, mint azt korábban gondolták a szakemberek, akik az elmúlt hat évben, elsősorban a Fokvárostól 160 kilométerre fekvő Gansbaainál végeztek kutatásokat.
A Stellenboschi Egyetem tengerbiológusaként dolgozó Sara Andreotti szerint a dél-afrikai fehércápák száma ma már talán túl alacsony ahhoz, hogy a csúcsragadozók helyi populációja fennmaradjon.
Évente több ezer turista érkezik a dél-afrikai Nyugat-Fokföld tartományba, hogy cápaketrecekben alámerülve lesse meg az óceán elsőszámú ragadozóit; a cápák turistacsalogató ereje ellenére azonban mégis az ember jelenti rájuk az egyik legnagyobb fenyegetést.
A fürdőzőket és szörfösöket védő hálók több mint ezer nagy fehércápa halálát okozták harminc év alatt Durban partjainál, a 14 millió éves múltra visszatekintő csúcsragadozókra emellett a trófeahalászat és az óceánszennyezés is komoly fenyegetést jelent.
A tanulmány szerint a dél-afrikai nagy fehércápák populációjának genetikai diverzitása a legalacsonyabb az egész világon, ami sokkal problémásabbá teszi a szaporodásukat és növeli a betegségek valószínűségét.
A kutatók a hátuszonyuk alapján dokumentálták a térségben élő példányokat. Eredményeik szerint mindössze 333 szaporodásra képes egyed él a dél-afrikai vizekben, ami jóval kevesebb a "beltenyészeti depresszió" kialakulásának megakadályozásához szükséges 500 példánynál.
A természetes ellenséggel nem rendelkező nagy fehércápák eltűnése komoly hatással lehet az óceáni életre: a táplálékukként szolgáló dél-afrikai medvefókák számának megnövekedésével például csökkenne a halmennyiség.
A kutatók szerint Ausztrália, Kanada és az Egyesült Államok keleti partvonala mentén még mindig több ezer nagy fehér cápa úszkál.