A feketeerdői toronyóra is mutatja az időt

Százötvenöt éve emelték a feketeerdői hívek a Kisboldogasszony-templomot. Az elődök már akkor helyet hagytak a toronyban egy órának, ám azt végül egy helybeli adományozó jóvoltából végül csak nemrég sikerült beszerezni, s vasárnap szentelik fel.

Mészely Réka

Régi vágyuk teljesült a feketeerdőieknek: a település szívében található templomon toronyóra mutatja az időt. – Őseink 1863-ban emelték a Kisboldogasszony-templomot. Érdekesség, hogy már akkor kialakították egy leendő toronyóra helyét, ám annak beszerzésére mostanáig nem volt anyagi lehetőség.


Most viszont egy helybeli jó szívvel ajánlotta fel azt a jelentős összeget, melyből sikerült beszereznünk az istenházához illő, időtálló órát – tudtuk meg Gráczol Gézától, az egyházközség alelnökétől. Fivérével, Gráczol Imrével – aki sekrestyésként szolgál – együtt vezet körbe a szépen felújított templomban. Néhány éve ugyanis pályázati pénzből, közel 12 millió forintból korszerűsítették az épületet. A palatető előtte beázott, a szarufákat is cserélni kellett, s cserépfedést kapott.


Szemet gyönyörködtető ólomüveg ablakokat építettek be néhány család jóvoltából. Krisztus királyt, Mária mennybevitelét, továbbá Szent Erzsébetet és Szent Lászlót is megformálta az üvegművész. A hideg időszakban padlófűtés ad meleget, s tavaly óta digitális számkijelző mutatja, mely dalt éneklik a szentmisén. Korábban az elektromosan működő kis és nagy harang rendszerét korszerűsítették, nemrég óta pedig a lélekharangot sem kell kézi erővel megszólaltatni. A toronyóra beszerzésére mostanáig nem volt anyagi lehetőség.


A harangok egyébként negyed- óránként jelzik az idő múlását, melyet mostantól már az órán is követhetnek Feketeerdőn a templom előtt közlekedők. A toronyórát a vasárnapi szentmise keretében, délelőtt 11 órától szentelik fel. Az ünnepen Somfai Árpád plébános és Drobilich József nyugalmazott plébános szól a hívekhez. – A helyi önkormányzattal jó az egyházközségünk kapcsolata. A falu segít a terület gondozásában – tette hozzá végezetül az alelnök.

 

Szüleik után a Gráczol fivérek, Imre és Géza is támogatják munkájukkal a feketeerdői templomot, melyet ma már toronyóra is díszít.

Szüleik után a Gráczol fivérek, Imre és Géza is támogatják munkájukkal a feketeerdői templomot, melyet ma már toronyóra is díszít.


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!