Szilágyi István a győri színház egyik legemblematikusabb tagja volt
A művész közel 18 évig játszott a Győri Nemzeti Színházban. A társulat többször összefogott, hogy segítsen a nehéz körülmények között élő házaspárnak, felújították a lakásukat, adományt gyűjtöttek nekik.
Ha csak némán átment a színpadon, akkor is olyan hatást gyakorolt a közönségre, hogy mindenki elkezdett tapsolni
– emlékezett vissza Forgács Péter igazgató, aki számtalan szerepet adott a színészlegendának. – Végtelenül jószívű, elveszett kis ember volt. Magától ritkán szólalt meg, de ha az ember leült vele beszélgetni, a humor elapadhatatlan forrása volt. A győri színház egyik legemblematikusabb tagja volt. Számomra a legemlékezetesebb alakítást A tizedes meg a többiekben nyújtotta. A darabban mindössze néhány mondata volt, mégis az első felvonás után vastapssal ünnepelte a közönség.
Az igazgató azt is elmondta, hamarosan felveszik a kapcsolatot az özveggyel, mert a Győri Nemzeti Színház szeretné saját halottjának tekinteni az elhunyt művészt és segíteni a végső nyugalomra helyezését.
Bárány volt
Mostmár úgy tűnik áldozati bárány … Növényevő volt. A másik húsába soha nem harapott. Ropogós fűvel táplálkozott.
Először a Vígszínházban játszottunk együtt a Kakukkfészekben.
Az elmegyógyintézetben játszódó darabban csak súlyosan terhelt betegek mozogtak a színpadon, ki-ki hozva a felcicomázott színészi bolondkarakterét… Nem így Pityi … Akkor még lehetett dohányozni a színpadon, mindenki bőszen pofékelt. Pityi is … De mivel szerepe szerint kataton beteg volt, nemigen tudott foglalkozni a dohányzás legalapvetőbb biztonsági előírásaival …
Egyszer fel is gyújtotta magát:
Pityi te égsz!!! – üvöltöttük a takarásban. Épp akkor kellett kicsoszognia a színpadról.
Mindenki őt oltotta… Bujtor és Koncz és mi mindannyian hős tűzoltókként dicsőültünk meg…
Annyira beleélte magát a szerepébe, hogy a beleélésbe majdnem belehalt…
Aztán egy Zsurzs-film forgatásán találkoztunk. Lakájt játszott. Majdnem néma szerep. Statisztált.
Miért csinálod ezt, Pityi – kérdeztem Tőle.
Ne viccelj, jelentős szerep… Ő a besugó… – hárított…
Így lett a magyar filmművészet legfoglalkoztatottabb színésze…
Itt, Győrben meg számtalan együttlét színpadon, büfében… Számomra legemlékezetesebb a Tizedes Erdészében…
Kicsi szerep. Lényege a fiát félti/ menti… úgy megy ki a színpadról, hogy sírva ismételgeti a fia nevét.
Torokszorító volt.
Bárány volt, mondom… áldozati Bárány.
A Győri Nemzeti Színház teljes társulata nevében búcsúzik Szilágyi Istvántól
Maszlay István színművész.
MTI Fotó: Kallos Bea
Életrajz
Szilágyi István 1937. december 7-én született Gyomán. 1957 és 1961 között a Színház- és Filmművészeti Főiskolán tanult, diplomáját kézhez véve előbb Egerbe szerződött, néhány évig Párizsban élt, majd az Irodalmi Színpad (1970-1973), a Vidám Színpad (1973-1977), a Vígszínház (1977-1979), ezt követően egy évtizedig a Mafilm társulatának volt a tagja. A 90-es évektől nyugdíjazásáig, 2016-ig a Győri Nemzeti Színház tagja volt.
„Pityi” becenevét Básti Lajostól kapta a főiskolán, amit egykori osztálytársa, Sztankay István terjesztett el. Szilágyi Istvánt jellegzetes arca miatt pályafutása alatt elsősorban az epizódszerepek találták meg. Számos filmben és tévésorozatban szerepelt, még főiskolásként játszott az Égre nyíló ablakban (1959), ezt követte a nagy sikerű Mit csinált a feleséged 3-tól 5-ig című, Makk Károly által rendezett vígjáték (1964). Országosan ismertté 1968-ban Sipos úr figurájának megformálása tette a Bors című tévéfilmsorozatban. Egyik legnagyobb sikerét Csukás István Keménykalap és krumpliorr című (1978) népszerű filmjében aratta a plakátragasztó Lópici Gáspár szerepében. Saját becenevének köszönhette A Tenkes kapitánya népszerű tévéfilm-sorozatban (1964) a Pityik őrmester nevet, amelyet az író Örsi István az ő tiszteletére adott az általa játszott labancnak. Volt többek közt szélhámos (Az örökös, 1969), szakács (A halhatatlan légiós, 1971), őrmester (Bors Máté), pandúr (Talpuk alatt fütyül a szél, 1976), huszár (80 huszár, 1978), piócás ember (Indul a bakterház, 1979) és ékszerész (Zsaruvér és csigavér, 2001).
A könnyed szerepek mellett filmdrámákban is játszott: az Azonosítás, az Angi Vera, a Sztálin menyasszonya és A napfény íze című alkotásokban is láthatta a közönség. Hetvenéves kora után is kapott szerepeket, játszott a Szuromberek királyfi című mesefilmben, a Casting minden című zenés filmben, valamint a Véletlenül szándékos című krimiben, a Szomjas György által rendezett A Nap utcai fiúk című 1956-os filmben, és a 2009-i filmszemle versenyprogramjában is szereplő, Goda Krisztina által rendezett, Kaméleon című filmben. A színész igazi életterének a színházat tekintette, és azt vallotta, hogy nincs kis szerep. Pályafutása alatt a legnagyobb klasszikusok – többek közt Csehov, Dosztojevszkij, Steinbeck, Tennessee Williams – darabjaiban lépett színpadra. A szélesebb közönség filmes és színházi szerepei mellett reklámfilm-sorozatból is ismeri, a ’90-es években a Lottó reklámarca is volt.
2002-ben a Gobbi Hilda által alapított Aase-díjban részesült, 2003-ban Gobbi Hilda-életműdíjat kapott, 2009-ben pedig a magyar filmkritikusok Életműdíját vehette át. 2010-ben Kisfaludy-díjat, 2015-ben Kisfaludy Életműdíjat, 2016-ban Pro Urbe Győr díjat kapott.
Előzmények:
12.14 – A rendőrség hivatalos tájékoztatása:
A Budapesti Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központjába május 3-án 7 óra 34 perckor érkezett bejelentés arról, hogy Budapesten a XVII. kerületi X. utcában, egy családi házban egy férfi bántalmazza apját. A rendőrök a helyszínen elfogták a bántalmazót, a 49 éves Sz. Pétert, majd szemlét tartottak és megállapították, hogy a férfi halálát idegenkezűség okozta. A BRFK Életvédelmi Osztálya Sz. Péter ellen emberölés bűntett gyanúja miatt indított eljárást.
Szilágyi István az 1959-ben készült Égrenyíló ablak című filmben állt először kamera elé. Országosan ismertté 1968-ban Sípos úr figurájának megformálása tette a Bors című tévéfilmsorozatban. 1998-tól a Győri Nemzeti Színház tagja volt 2016-ban történt nyugdíjazásáig.
Legnagyobb sikerét az 1974-es Keménykalap és krumpliorr című tévésorozatban aratta a plakátragasztó Lópici szerepéért. A ’90-es években a Lottó reklámarca is volt, a filmklipekben jellemzően egy hatalmas kupac készpénz szertelenül boldog tulajdonosát alakította.
11.28 – A Bors úgy tudja, vasárnap hajnalban egy családi vitát követően a saját fia verte halálra Szilágyi Istvánt. Információik szerint a rendőrséget a színész felesége, Jolika értesítette, aki teljes pánikban szaladt át a budapesti, 17. kerületi házuk mellett üzemelő vegyesboltba. Az elmúlt években több alkalommal is beszámoltak az újságok arról, hogy a színész fia komoly alkoholproblémákkal küzd, a két férfi között rendszeres volt a tettlegesség. Szilágyi István fiát is a rendőrségen őrzik, a színész házánál ezekben a percekben is folyik a nyombiztosítás és a helyszínelés – írja a Bors.
Itt írtunk arról, amikor a győri Aurora zenekar arra kérte rajongóit, hogy segítsenek a méltatlan helyzetbe került színművészen. A Keménykalap és Krumpliorr Lópici Gáspárját mindenki ismerte, szerette, ezért is döbbentette meg az embereket, hogy anyagilag és egészségileg is milyen kétségbeejtő helyzetbe került. Az 1983-ban alakult győri punkegyüttes, Nincs térerő című dalában szerepelt Szilágyi István, innen a barátság a zenészekkel és az ismeretség a rajongókkal.
Korábban írtuk:
A Bors munkatársát egy XVII. kerületi lakos értesítette, miszerint a Facebookon több kerületi csoportban is arról „beszélnek ” az emberek, hogy az ismert színművész háza előtt mentőautók és rendőrségi autók állnak. A környező utcákat is lezárták.
A lap azt írja, a 82 éves Szilágyi István állítólag brutális gyilkosság áldozata lett.