Kék hírek

2015.08.31. 19:38

Fertőző betegségeket is összeehetünk a külföldi ínyencségekkel

Hiába csak a szemünk kívánja, gyakran olyan dolgokat is megeszünk egy egzotikus országban, amit egyébként sosem. A szakemberek szerint ezek komoly fertőzéseket okozhatnak, így az egyetlen megoldás a megelőzés, a védőoltások beadatása és a tudatos fogyasztás lehet.

Pavló Péter

Sokan esnek abba a hibába, hogy egy egzotikus országban végigkóstolják az idehaza ritkaságszámba menő vagy elérhetetlen ételeket. Márpedig tudomásul kell vennünk, hogy a szerveztünk, és az ott élők szervezete teljesen másként edződött az évek során, és az elsőre nagyon is gusztusosnak tűnő ételektől megbetegedhetünk. De mi az, amire feltétlenül oda kell figyelnünk?

A kulcsszó: megelőzés

– Az első és legfontosabb dolog – akárhová is utazzon az ember, – a megelőzés. Ma már minden országnál tudható, hogy az oda érkező turistákra milyen veszélyek leselkednek, és azok ellen milyen védőoltással lehet védekezni. A hasmenésről, gyomorpanaszokról a legtöbben már hallottak, ennél azonban sokkal veszélyesebb a Hepatitis A vírus, amit ugyanúgy elkaphatunk az elfogyasztott ételekkel és italokkal. Mivel a Föld lakosságának kétharmada fertőzött területen él, ezért indulás előtt néhány héttel nem árt beadatni az ellene készült oltást, amely védelmet biztosít a kórokozóval szemben – mondta el lapunknak dr. Rózsa Mária infektológus főorvos.

– Ha gyermekkel utazunk, a gyerekek ételeinek, italainak készítésénél ügyeljünk arra, hogy mindig felforralt vízzel dolgozzunk. Bár a nyers zöldségből készült saláták rendkívül hívogatóak tudnak lenni, abból se mi, se a gyerek ne fogyasszon. Ha úgy érezzük, nem bírjuk ki, hogy ne kóstoljuk meg az egzotikus gyümölcsöket, akkor fogyasztás előtt mindenképpen hámozzuk meg azokat – tanácsolja a szakember.

Mindent csak mértékkel

A nyaralás során hajlamosak vagyunk olyan dolgokat is megenni, amit korábban nem. Az étrendünkből alapvetően hiányzó ételek nemcsak a trópusi, egzotikus országokban jelenteken veszélyforrást, egy franciaországi luxusétterem is ugyanúgy gondot okozhat. Utóbbinál viszont elsősorban nem a minőség, vagy higiéniás szabályok be nem tartása vezethet rosszulléthez, hanem a saját szervezetünk.

 

Akár a fagylalttal is meggyűlhet a bajunk.

 

– A fertőző betegségek mellett a másik nagyon fontos, észben tartandó dolog, hogy a kagylók, csigák fogyasztása nem igazán a magyar étrendnek megfelelőek. Ezek is ugyanolyan veszélyesek lehetnek, ezek közül ugyanis sokat nyersen kell fogyasztani, ami a hazai gyomrot igencsak le tudja terhelni. Ilyen esetben ajánlott először apró adagot kérni, hogy kipróbáljuk, egyáltalán ízlik-e az elénk tett étel, illetve az is kiderül, hogy allergiásak vagyunk-e rá. Ha gyorsan, sokat fogyasztunk ilyesmit, komoly tünetek jelentkezhetnek – hangsúlyozza a szakember. A főorvos ugyanakkor mindenkit megnyugtat, akkor sem kell pánikba esnünk, ha a nyaralás során megbetegszünk.

A legtöbb országban, ahová utazhatunk, működik magyar nagykövetség, így ha nagyon súlyos egészségügyi problémáról van szó, ott tudunk segítséget kérni. Felkészületlenül sehová se utazzunk, az alapvető problémák – hányás, hasmenés – kezelésére mindenképpen vigyünk magunkkal gyógyszert. Ha tudatosan készülünk a nyaralásra, nem érhet bennünket negatív meglepetés – mondja Dr. Rózsa Mária.

Az ivással is óvatosan

A külföldi utazás során nemcsak az ételek, a folyadékok fogyasztásával is felelősséggel kell bánnunk, azok ugyanis szintén potenciális fertőzésforrások lehetnek. Sőt, egy fokkal még veszélyesebbek is, hiszen a megbetegedést nemcsak az elfogyasztott víz, hanem az abból készült italok is ugyanúgy okozhatják.

A szakember azt javasolja, ha külföldön vagyunk, soha ne igyunk csapvizet, sőt, még fogmosásra is palackozottat használjunk. Az italok, facsart gyümölcslevek pedig akármennyire is csábítóak, próbáljunk meg ellenállni nekik, mert nemcsak a fertőző májgyulladást kaphatjuk el tőlük, hanem más betegség kórokozóját is.

A jégkockákkal is óvatosan kell bánnunk, mert ha csapvízből készítik, szintén fertőző lehet. Ha csak tehetjük, kerüljük a fogyasztását, de ha mindenképpen szeretnénk, akkor csak és kizárólag felforralt vizet fagyasszunk le – hangsúlyozza a főorvos.

A fagylaltot sem árt mértékkel enni, ugyanis az elkészítéséhez alapanyagként szintén vizet használnak. Minden utazásra készülő páciensemnek azt javasolom, külföldön lehetőség szerint kerüljék annak fogyasztását. Ha valaki nagyon nem bírja nélküle, akkor semmiképp se utcai árustól vegye meg, inkább keressen fel egy cukrászdát. Bár az is hordoz magában némi veszélyt, bizonyos higiéniás szabályokat kötelező betartaniuk, így a megbetegedésre is kisebb az esély – mondja dr. Rózsa Mária.

Mi legyen a táskában?

Az infektológus szakember azt javasolja, mindenképpen legyen nálunk a hasmenést gátló szer, valamint olyan is, ami a bél nyálkahártyáját védi az irritációtól. Emellett olyan orvosságot is érdemes magunkhoz vennünk, ami segít a rehidratációban, vagyis nem hagyja, hogy a szervezetünk kiszáradjon. Ha viszont minden kötél szakad, és nem enyhülnek a tünetek, feltétlenül keressünk fel egy orvost.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!