2018.05.12. 08:13

Női kézilabda BL Final4 - Az ETO ellenfele a döntőben a Vardar Szkopje lesz - Bucuresti-Audi ETO 20-26 - Sok-sok fotó

Úgy jutott döntőbe az Audi ETO, hogy a bukaresti csapat végig futott az eredmény után. Egyszer sikerült egyenlíteniük, ám a végét az ETO bírta jobban.

CSM Bucuresti - Audi ETO 20-26 (10-12)

Női kézilabda BL, elődöntő, Budapest

Női kézilabda BL Final4 - CSM Bucuresti-Audi ETO 20-26 - Fotó: Mészáros Mátyás

A címvédő Győri Audi ETO KC 26-20-ra legyőzte a román CSM Bucuresti csapatát a női kézilabda Bajnokok Ligája elődöntőjében, a Papp László Budapest Sportarénában zajló négyes döntő szombati, első játéknapján. A mezőny legjobbja a győriek holland irányítója, Cornelia Nycke Groot volt, aki hét gólt szerzett. A magyar csapat ellenfele az orosz Rosztov-Don és a macedón Vardar Szkopje mérkőzésének győztese lesz vasárnap 18 órától.

A legeredményesebb játékosok: Groot 7, Oftedal, Görbicz 5-5, Amorim 4, illetve Neagu 6, Manea, Kurtovic 4-4, Mehmedovic 3

A győriek közül hárman hiányoztak: a cseh Jana Knedlikova bokasérülés, Tomori Zsuzsanna és a norvég Nora Mörk pedig térdműtét után gyógyul. Utóbbit benevezték a találkozóra, de csak azért, hogy testközelből, a kispadról nézhesse az elődöntőt. A kiváló hangulatú mérkőzés az ETO két góljával, illetve Isabelle Gulldén kihagyott büntetőjével kezdődött. Ambros Martín vezetőedző ezúttal nem irányítóként, hanem balszélsőként számított Görbicz Anitára, aki már a hetedik percben betalált, majd elhibázott egy hétméterest. A bukarestiek a 11. percben voltak eredményesek először, mert klasszis balátlövőjük, Cristina Neagu korábban három lövést is elrontott.

Mindezek ellenére a Győr nem tudott háromgólosnál nagyobb különbséget kialakítani, de ez nem a játékmesteren múlt: Nycke Groot remekül irányította a győrieket, ezzel nagyban hozzájárult a hatékony támadásokhoz. A szünethez közeledve a magyar csapat elkövetett néhány hibát - védekezésben is, de leginkább támadásban -, ennek ellenére két góllal vezetett harminc perc után, mivel a románok a hajrában kétszer is a kapufát találták el. A Knedlikova hiánya miatt jobbszélsőt játszó Mireya González egymás után két lövést elrontott, de társai sem céloztak már olyan pontosan, mint korábban, mivel az ellenfél egyre keményebben védekezett. Neagu vezérletével a 42. percben egyenlített a CSM Bucuresti (16-16), ezt követően azonban két győri találat, majd a cserekapus Kiss Éva jóvoltából egy hárított büntető következett, Görbicz pedig visszaállította a háromgólos különbséget.

A bukarestiek időkérése után a kapuba visszatérő Kari Aalvik Grimsbö két lövést védett, csapata az 51. percben először vezetett néggyel, majd tovább nőtt az előny (22-17). Négy perccel a vége előtt Eduarda Amorim az üres kapuba lőtt, ezzel eldőlt a meccs, amit végül hat találattal nyertek meg a szinte végig kiválóan védekező győriek.

1. perc

Az ETO kezdi a meccset. Grimsbö kezd a kapuban. Amorim góljával vezet a győri csapat. 0-1

5. perc

Kapufát dob Fjafjord, de hetest dobhat a Bukarest. Jön Kiss Éva, és ezúttal is velünk a kapufa!

7. perc

Görbicz betalál! 0-3. Neagu lő mellé, ismét jöhet az ETO.

8. perc

Neagu ismét mellé lő. Nyolc perce tart a meccs, és még mindig nem tudott gólt szerezni a román együttes.

9. perc

Amorim hát mögötti passza nem jó, a túloldalon belemenés Gulldénnél. Amorimmal szemben szabálytalanság, jöhet az első győri hetes. Görbicz sajnos kihagyja.

10. perc

Kapus nélkül támad a Bukarest.

11. perc

Mehmedovics góljára Görbicz azonnal egy rövidre lőtt góllal válaszol. 1-4

12. perc

Gulldén eredményes. 2-4

13. perc

Groot büntetőből talál a kapuba. 2-5. Időt kér a CSM Bukarest.

15. perc

Jörgensen lövését védi Grimsbö, a kapattanó azonban Kurtovicé. Ő meg belövi a ziccert. 3-5.

16. perc

Győri hetes, román kiállítás. Groot belövi. 3-6. Kapus nélkül támad a CSM, eredményesen. 4-6 Görbicz a szélről ismét eremdényes. 4-7

17. perc

Neagu lövése a sáncról pattan a hálóba. 5-7.

18. perc

Bódi még nem dobott gólt eddig, most azonban betalál. 5-8

19. perc

Grootot küldik ki két percre. Manea fordul be Broch mellett. 6-8

20. perc

M. González a pályán. Ő az, akinél belemenést láttak a horvát játékvezetők.

21. perc

Hiába talál a hálóba a román csapat játékosa, rálépett a vonalra. Kiegészül közben az ETO.

22. perc

Oftedal szép találatával ismét három gól az ETO előnye. 6-9. De csak rövid ideig: Gulldén dob ugyanis gólt. 7-9

23. perc

Neagu lövése a sáncról Grimsböhöz pattan. Althaus passza rossz, nincs újabb győri gól.

24. perc

González ellen nem biztos, hogy nem szabálytalankodtak...

25. perc

Amorim is a vonalra lép, mielőtt a hálóba lőtt. Neagu hetesével egy gólra olvad a győri előny. 8-9

26. perc

Groot dob nagy gólt. Kurtovic válaszol rá. 9-10

27. perc

Amorim gólja gyors választ jelent. 9-11

28. perc

Niombla fordul be egy jó bejátszás után. 10-11. Labdát szerez a bukaresti csapat, ám egyenlítés helyett a kapufán csattan a lövés.

29. perc

Groot büntetőből: 10-12

30. perc

Passzívból a kapufán csattan a bukaresti lövés. 16 másodperccel a vége előtt Martín időt kér. Amorimmal szemben szabálytalanság történik, időntúli szabaddobással ér véget a félidő: a labda a sorfalon csattan. Két góllal vezet az Audi ETO a félidőben.

31. perc

A második félidő Grimsbö védésével kezdődik.

32. perc

Broch lő a kapuba. 10-13

33. perc

Brochot küldik ki két percre. Jörgensen a szélről: 11-13

34. perc

Kapus nélkül támad az ETO, Görbicz "begurítja" a labdát. 11-14

35. perc

Neagu dob nagy gólt. 12-14

36. perc

Grubisic homlokkal véd. Aztán lábbal is.

37. perc

Bódi lövését védi a kapus, Broché a kipattanó, és az újabb gól is. 12-15

38. perc

A bal szélről eredményes a román csapat, ismét csak kipattanó után. 13-15. Amorim megsérül, a lábát kell ápolni. Oftedal dob nagy gólt. 13-16

39. perc

Mehmedovics lövése a hálóban. 14-16

40. perc

Neagu révén zárkóznak egy gólra a bukarestiek. 15-16

41. perc

Benéznek a horvát játékvezetők egy belülvédekezést a CSM-nél.

42. perc

Nem sikerül az egyenlítés egy rossz passz miatt, de sajnos újabb esélyt kapnak a románok, mert belemenés volt Oftedalnál. Kurtovic aztán betalál, és döntetlen az állás. 16-16

43. perc

Martín időt kér. Folytatódik a játék: Grubisic védeni tud.

44. perc

Amorim vissza tudott jönni. Belemenés a románoknál. Groot használja ki, hogy rosszul cserél az ellenfél. 16-17

45. perc

Broch blokkja jó, ismét támadhat az ETO. Amorim betörése ellen tehetetlen a CSM védelme. 16-18

46. perc

Büntetőt lőhet a CSM. Kiss Éva leszedi Neagu ejtését, a labda azonban marad a románoknál.

48. perc

Percek óta nincs gól. Az ETO támadásának végén Görbicz lő a kapuba. 16-19. Johansson, a CSM Bucuresti edzője kér időt.

49. perc

Kapus nélkül támadnak a románok. A jobb szélről Hagman lő, Grimsbö véd nagyot.

50. perc

Grubisic véd, a túloldalon meg Grimsbö. Martín kap sárga lapot. Továbbra is plusz egy fővel támad a CSM, belemenés miatt ér véget az akció.

51. perc

Hagman rántja le Amorimot, hetes és két perc. Groot bedobja. 16-20

52. perc

Hetes a túloldalon is. Kiss Éva jön ismét, Kurtovic túljár az eszén. 17-20. Bódihoz érkezik a labda, gól a vége. 17-21

53. perc

Nagyon jól védekezik az ETO. Közben lejár a kiállítás. Per Johansson ismét időt kér. Passzívban vannak a románok, négy passzuk lehet még.

54. perc

Neagu lövése a kapufáról megy ki oldalra. Groot utat talál a hatosig. 17-22

55. perc

Neagu végül betalál. 18-22. Oftedal jön. 18-23. Eladják a labdát a románok.

56. perc

Bódi majdnem labdát szerez. Megbosszulja magát az üres kapus támadás: rossz a román passz, Amorim pedig a saját szagattottunkról dob gólt - az üres kapuba. 18-24

57. perc

Kiállítás az ETO-nál. Manea ejti a labdát a kapuba. 19-24. Martín kér időt pont 180 másodperccel a vége előtt.

58. perc

Althaus beállóból, emberhátrányból. 19-25. Neagu kapufát dob.

59. perc

Oftedal tesz hozzá még egyet a góljai számához. 19-26. Manea beállóból. 20-26

20. perc

M. González a pályán. Ő az, akinél belemenést láttak.

31. perc

60. perc

Grimsbö véd még egy nagyot 20 másodperccel a vége előtt. Aztán véget ér a meccs.

35. perc

A hétvégén ötödik alkalommal rendezik meg a női kézilabda Bajnokok Ligája négyes döntőjét a Papp László Budapest Sportarénában, ahol harmadszor lehet aranyérmes a Győri Audi ETO KC.

Szombaton délelőtt az Európai Kézilabda Szövetség kihirdette a női Bajnokok Ligája 2017/18-as All Star-csapatát. A legjobb védőnek Tomori Zsuzsannát választották.

Előzmények

A győriek először 2013-ban nyertek BL-t, akkor még oda-visszavágós rendszerben került sor a fináléra. A következő évben vezették be a nőknél is a négyes döntőt, amelynek azóta rendre a magyar főváros ad otthont. Az első tornán a Győr bizonyult a legjobbnak, a másodikat magyar csapat nélkül rendezték, a harmadik alkalommal hétméteresekkel veszítette el a finálét a kisalföldi együttes a román CSM Bucurestivel szemben, tavaly pedig a macedón Vardar Szkopjét győzte le a döntőben, hosszabbításban.

A Vardar mind az öt tornán ott volt, de még egyszer sem jutott el a végső sikerig, az orosz Rosztov-Don pedig első alkalommal játszhat elődöntőt a BL-ben. A győriek a szombati elődöntő előtt hétszer játszottak a bukarestiekkel, egyszer kikaptak a rendes játékidőben - idén januárban -, a tavalyelőtti finálé döntetlenre végződött, ötször pedig győztek. A román csapat a dán Helle Thomsen irányításával kezdte az idényt, akit március közepén menesztettek. Utódja a svéd Per Johansson lett, aki tavaly is a BL-negyeddöntő előtt vette át az együttest. Az európai szövetség (EHF) honlapján úgy fogalmazott, játékosai a világ legjobbjai közé tartoznak, de ő azt szeretné, hogy csapatként is jobbá váljanak. "Nagyon jó játékosaink vannak, de most úgy tűnik, mintha egy kirakósjátékot kellene megoldanunk" - magyarázta.

A tréner szerint Magyarországon nem lehetnek favoritok a Győrrel szemben, s az esélyeket egyenlőnek látja. Kifejtette, tavaly nem tudtak olyan extrateljesítményt nyújtani, amellyel megakadályozhatták volna a Vardar sikerét az elődöntőben, a mostani idényben viszont keményen dolgoztak ezen. "A Metz elleni negyeddöntő első meccsén bizonyítottuk, hogy a világ bármely csapatának nehézségei lesznek, ha le akar győzni minket. A tavalyi elődöntő legfontosabb tanulsága, hogy az elejétől fogva összpontosítani kell, így kell hozzáállnunk a Győr elleni meccshez" - mondta Johansson. Az ETO spanyol vezetőedzője, Ambros Martín hat év után távozik a klubtól a mostani idény végén, és az orosz Rosztov-Don trénere lesz. A győriekkel 2012 óta három Bajnokok Ligáját, négy bajnoki címet és öt Magyar Kupa-sikert ünnepelhetett. Az 50 éves edző elmondta, rendkívül nyugodt, mert a sérülések ellenére sikerült a négy közé jutniuk. Tomori Zsuzsanna, a norvég Nora Mörk és a cseh Jana Knedlikova hétvégén sem játszhat, ő mégis magabiztosan várja a budapesti tornát.

"Tudom, milyen nehéz dolgunk lesz, de rendben vagyunk. Elismerem, nem vagyunk a legjobb formában, de most nincs itt az ideje a sajnálkozásnak vagy a siránkozásnak. Ki kell mennünk a pályára, és a lehető legjobban kell játszanunk" - nyilatkozta. Hozzátette, ebben a szezonban négy-öt alkalommal kellett átszerveznie az együttest, ráadásul azok, akik a közelmúltban tértek vissza sérülésüket követően, még nem tudják a legjobbjukat nyújtani.

Már nem is tudom, az elmúlt kilenc hónapban hányadik verziója a csapatomnak a mostani. De a legfontosabb, hogy sikerült teljesítenünk a kihívást"

- magyarázta. [namelink name="Ambros Martín"] úgy vélekedett, a sérülések szempontjából ez az eddigi legnehezebb idénye Győrben, a játékosokat pedig inkább emberileg, mint szakmailag tette próbára. "Ezt is túléltük, mert túlélők vagyunk. Csapatunk ereje éppen ezekből a problémákból ered, a legnehezebb pillanatokban ezek adtak erőt nekünk" - vélekedett. Úgy fogalmazott, mivel a négyes döntőben a végső győzelemhez két nap alatt két győzelem szükséges, a tornának nincs esélyese, bármi megtörténhet, a szezon eddigi részében mutatott formából sem lehet egyértelmű következtetéseket levonni. A vezetőedző kifejtette, a bukarestiek pihenhettek a négyes döntő előtt, és alaposan felkészülhettek, ők viszont a Ferencváros elleni, múlt szerdai bajnoki rangadó miatt ezt nem engedhették meg maguknak. "Nem volt időnk megfelelően felkészülni a tornára, de ha van egy százalék esélyünk a trófea megnyerésére, harcolni fogunk" - jelentette ki Martín, aki a középdöntőben lejátszott két meccs alapján úgy vélekedett, a CSM Bucuresti erősebb, mint korábban bármikor.

A négyes döntőbe jutott csapatok játékosai közül a román Cristina Neagu szerezte a legtöbb gólt (101) a BL mostani idényében, akit Martín jól ismer, hiszen ő a román válogatott szövetségi kapitánya is. "Ha jó napja van, megállíthatatlan, de ha szerez mondjuk 12 vagy 14 gólt, viszont a többi játékosukat megállítjuk, lehet esélyünk ellenük" - magyarázta. Érdekesség, hogy a svéd Isabelle Gulldén 14 gólt dobott a 2016-os BL-döntőben, amelyet a bukarestiek hosszabbítás után hétméteresekkel megnyertek a Győrrel szemben. Az EHF elemzése szerint a győriek a kemény és fegyelmezett védekezésre építik játékukat.

Az ETO büszkélkedhet a legjobb védelemmel a mezőnyben, ráadásul az egyik legeredményesebb támadójáték is a Győré. "A háromszoros BL-győztes remek példája annak, hogyan kell átalakítani a védelmet a gólszerzést szem előtt tartva" - vélekedett a szervezet honlapja. Az analízis szerint a győriek minőségi kézilabdát játszanak, a titkuk pedig abban rejlik, hogy mindezt pontosan és egyszerűen teszik. ACSM Bucuresti legnagyobb erőssége Cristina Neagu és Isabella Gulldén játéka. Előbbi a támadások befejezéséért, utóbbi a játékszervezésért felelős. Ha ők ketten szinkronban, egymást kiegészítve kézilabdáznak, bárkit legyőzhetnek, a védelmük azonban sebezhetőnek tűnik - tette hozzá az EHF szakértője.

A Győri Audi ETO KC szombaton 11. alkalommal játszik elődöntőt a női kézilabda Bajnokok Ligájában. A győriek eddig négy alkalommal (2007, 2008, 2010, 2011) a legjobb négy között búcsúztak, háromszor (2009, 2012, 2016) ezüst-, és ugyancsak háromszor (2013, 2014, 2017) aranyérmet nyertek. A magyar csapat ellenfele, a román CSM Bucuresti a harmadik elődöntőjére készül a legrangosabb európai kupasorozatban. Először, 2016-ban fináléba jutott, és ott hosszabbítás után hétméteresekkel éppen a Győrt győzte le, tavaly viszont kikapott a Vardar Szkopjétól.

A budapesti négyes döntő programja

szombat, elődöntők

Győri Audi ETO KC-CSM Bucuresti (román) 15.15

Rosztov-Don (orosz) - Vardar Szkopje (macedón) 18.00

vasárnap, helyosztók: a 3. helyért 15.15

döntő 18.00

A női kézilabda Bajnokok Ligája (korábban BEK) legeredményesebb klubjai, valamint a budapesti négyes döntők végeredménye: A legeredményesebb klubok: