2025.03.25. 16:30
A jelen és a jövő is szép a GYAC-nál
Remekül szerepeltek a Győri AC női asztaliteniszezői a ceglédi országos bajnokságon. Bálint Bernadett női párosban aranyérmet nyert, egyesben pedig második lett. Barcsai Sophie egyéniben bronzérmet, női és vegyes párosban pedig két ezüst érmet szerzett. A GYAC két sportolója döntőben is találkozott.

Bálint Bernadett Székelyföldön született és ötévesen kezdett játszani, édesapjával és bátyjával. Folyamatosan tagja volt a román korosztályos válogatottaknak, felnőttként azonban a szívére hallgatott, és a magyar színeket választotta a GYAC kiválósága.

Fotó: MTI/Szilágyi Anna
Megérte kivárni a magyar válogatottságot
„Öt évet kellett várnom a szabályok miatt, hogy Eb-n vagy Vb-n indulhassak magyar színekben. De megérte, hisz magyar vagyok – mondta Bálint Bernadett. Amikor az anyaországba költözött, már Németországi klubban asztaliteniszezett. Győrbe a kiváló parasportoló, Szvitacs Alexa csábította. A kétszeres paralimpiai bronzérmes kiválósággal egyébként az asztalitenisz Extraligában, női páros kategóriában közösen indulnak. Ilyenre az egész világon alig van példa, hogy parasportoló az épek között versenyezzen. Vigh Zsolt, a Győri AC szakosztályvezető edzője természetesen szívesen látta csapatában Bálint Bernadettet. „ Csak a legjobbakat tudom róla mondani. Szorgalmas, alázatos, remek csapatember. Az hogy egyéniben is döntőt játszhatott, önmagáért beszél. Egyértelműen csapatunk húzóembere” – mondta Vigh Zsolt. A szakosztályvezető azt is elárulta, Bálint Bernadett korszerű játékot játszik, nemzetközi szinten űzi a sportágat. A magyar rangsor második helyén áll jelenleg a magyar legenda, Póta Georgina mögött. Idővel előre léphet, azonban ezt nem úgy szeretné elérni, hogy kivárja amíg Póta Georgina visszavonul. „Nagyon szeretnék úgy magyar bajnok lenni egyéniben, hogy legyőzöm Ginát!” - mondt Bálint Bernadett.
GYAC-os döntő a női páros versenyben
A magyar bajnokságban viszont Nagyváradi Mercédesszel indul női párosban, akivel szintén régóta jó viszonyt ápolnak. „Elég könnyen felidegesítem magam, Merci pont az ellentétem. Ha idegesebb vagyok, tudja, hogy kell szólni hozzám. Nem csak technikailag, hanem mentálisan is kiegészítjük egymást.” Bálint Bernadett elmondta, mivel minél több éles versenyen szeretne indulni, ezért az erdélyi Nagykárolyban is rendszeresen asztal mögé áll. Elmondása szerint a címvédésért jobban megszenvedtek mint a tavalyi győzelemért, idegőrlő csatákból kerültek ki győztesen. A döntőben találkozott klubtársával, a Győri AC 16 éves tehetségével, Barcsai Sophie-val, aki Dohóczki Nóra oldalán jutott a fináléba. „Folyamatosan fejlődik, főleg mióta Győrben játszik. Jó volt két fiatal ellen játszani, de persze azért tett is ránk egy kis plusz nyomást. Nem volt könnyű ellenük nyerni” – mesélte az asztaliteniszező, aki ha egyszer visszavonul, edzőként maradna szeretett sportága mellett. Ehhez folyamatosan képzi magát. Az említett női páros döntő természetesen megmelengette Vigh Zsolt szívét. „Nagyon kellemes helyzetben voltam, hiszen biztos volt, hogy valamelyikük aranyérmet hoz haza” – mesélte a szakosztályvezető.

Nagy jövőt jósolnak Barcsai Sophienak
Vigh Zsolt azt is elmondta, a Győri AC ifjú tehetségétől, Barcsai Sophietól, nagyon sokat vár. „Egyértelműen nemzetközi top játékos lehet. Legkésőbb a 2032-es brisbanei olimpián nagyot alkothat. Remek versenyző, nagyon higgadt. A ki-ki helyzetekből, tízből kilencszer ő jön ki győztesen.” A tehetséges asztaliteniszező édesapja, Barcsai László hatására fogott először ütőt, aki a győri egyetemi csapatban játszott. A hétvégi sikereiről a tehetség elmondta, megkülönböztetett fontosságú helyet foglalnak el a szívében a felnőtt mezőnyben nyert érmek. „Úgy gondoltam, megpróbálom a legjobbat kihozni magamból. Nem kellett stresszelnem, nem volt veszítenivalóm. Egyszerűen csak elengedtem a kezem, és játszottam. Egyébként is szeretem a döntő szettes meccseket” – mondta Barcsai Sophie, akinek nagy álma az olimpiai szereplés. A fiatal játékos remek képességekkel rendelkezik. Balkezes, ráadásul a fonák oldalon rövid szemcsés borítást használ. Barcsai Sophie elmondta:
- A bal kéz alapvetően előny.
- Párosban kimondottan jó ha egy bal kezes és egy jobb kezes áll össze.
- A szemcsés borítás pedig azért praktikus, mert a kezdő szettek elején legalább 4-5 pont előnyt jelent, mire az ellenfelek meg tudják szokni.
- Nehezebben kiszámítható, hova adja a labdát.
A fiatal lány, igencsak felnőttes életet él. Folyamatosan ingázik Anglia és hazánk között. Walesben született, és angol állampolgársággal is rendelkezik.
Angliában is versenyzett, Magyarországra nyaranta utazott, edzőtáborozni. Itt figyeltek fel rá a magyar szakemberek, és rövidesen meghívót kapott a korosztályos válogatottakba. „Az elején nagyon nehéz volt, de megszoktam a sok utazást. A szüleim nem tudnak jönni velem. Itthon a nagymamámnál lakom. Magántanuló vagyok, így én tudom beosztani az időmet” – mondta a fiatal reménység, aki azt is elárulta, több versenyre és tanulmányi vizsgáira is készülnie kell a közeljövőben.
Az országos bajnokság női páros döntője: