2025.02.11. 06:45
Megyei foci - Ötven éve lett játékvezető, a kiváló sportembert köszöntötték
A vármegyei labdarúgó igazgatóság társadalmi elnöke, Bolla Péter és az MLSZ győri igazgatója, Horváth László a napokban köszöntötte elismert szövetségi ellenőrét. Bősze Gyula ötven éve lett játékvezető, a kerek évfordulóról emlékeztek meg.

Forrás: Facebook
A ma már MLSZ szövetségi ellenőreként dolgozó Bősze Gyula nevét, jellegzetes alakját ismerik a vármegyei labdarúgó pályákon. Az idősebbek még síppal a kezében figyelhették, a fiatalabbak a pálya szélén a korlát mellett jegyzetelve láthatják hétvégente. A napokban ünnepelte, hogy ötven éve lett játékvezető.

A kezdetek
A korábbi bíró így emlékezett a kezdetekre. „Fiatalkoromban Téten játszottam a járási másodosztályban. Kapus voltam, és 1975-ben megsérültem, és a sérülésem makacsul visszatért. Közben találtam egy felhívást a Kisalföldben, hogy a járási sporthivatal játékvezető tanfolyamot indít. A május elsejei öregfiúk mérkőzéseken a téti focipályán mindig beálltam vagy vezetni, vagy lengetni. Ezért úgy voltam vele, hogy miért ne?” - kezdte Bősze Gyula, akinek sosem szerepelt a tervei között korábban, hogy bíráskodásra adja a fejét.
„Annyi kötődésem volt a játékvezetéshez, hogy Palotai Karcsi bácsit egyszer elhívtam a középiskolába élménybeszámolóra, ő nagy hatással volt rám. Így indult a karrierem.” Bősze Gyula precíz ember. Minden mérkőzéséről jegyzetet vezet. „Van egy füzetem, mind a 2534 mérkőzést ebbe jegyzeteltem. Ha játékvezető voltam, ha asszisztens. Az első meccsemre két öreg rókával mentem, és be kell vallanom azt se tudtam hol vagyok. A Győrladamér – Töltéstava járási másodosztályú meccsen voltam partjelző. A zászlót tudtam lengetni, hellyel – közzel be is intettem valamit. Aztán ahogy telt el az idő, a nagy öregek segítségével gyorsan ment a beilleszkedés.”- mesélte a korábbi sporttárs, aki együtt dolgozhatott olyan remek sportemberekkel, mint Palotai Károly, Bay Ferenc vagy Kőrös László.
A legnagyobb meccsek
A nagy elődöktől tanulva, az amatőr osztályoktól egészen az Újpest – MTK Magyar Kupa mérkőzésig jutott, melyet karrierje csúcspontjának tart. „Olyan játékosok voltak a pályán, mint mondjuk az újpesti Véber György. Garami Józsi bácsi volt az Újpest edzője, Bicskei Berci pedig az MTK kispadján ült. De nagyon szép emlék a Zalaegerszeg – Fradi meccs is”- mesélte.
„Én nem tudtam különbséget tenni meccs és meccs között. Minden meccsre úgy készültem, mintha BL - döntő lett volna és mindegyiknek kiélveztem minden percét.” A legendás győri csapatról is szép emlékeket őriz. „Részese lehettem a Verebes féle ETO sikereinek, hisz számtalan edzőmérkőzésen fújhattam nekik. Az Austria Wien, a Rapid, az Admira Wacker, a Dinamó Bukarest, vagy a Slovan Bratislava ellen is vezethettem meccset nekik.”
Kalandok, sztorik
Természetesen nincs olyan játékvezető, akinek ne lenne egy kalandos sztorija. Bősze Gyulának nem csak egy van. „Nagyszentjánoson egyszer fejbe vertek esernyővel. Így visszagondolva még az is lehet, hogy jogosan, hiszen ez a kezdet kezdetén volt. De ha sarkítani akarom, akkor nem csak nekem kellett volna kapnom, hanem a másik kettőnek is. Volt olyan is, hogy olyan kíséretet kaptam, amilyen a minisztereknek se jár. Elől ment két rendőrmotor, mögöttük én Trabanttal, mögöttem meg egy rendőrautó. Így tudtak kimenekíteni a szurkolók elől. Ez egy NB III-as bajnoki után volt” - meséli nevetve a korábbi kiváló játékvezető. „Egyszerűen nem tudsz úgy vezetni, hogy mindenkinek jó legyen. Ha befogadó a közeg, akkor tudtok partnerként dolgozni, ha nem akkor csinálhatsz bármit. Egyszer a Soproni Postástól is rendőrségi UAZ-zal menekítettek ki. Amikor beültünk, oda fordult a rendőr. Azt mondta: Legszívesebben én is ütném magukat! Na mondom jó helyre kerültünk…”

Forrás: Facebook
A jelen kor problémáiról is megvan a véleménye
A kalandos élmények idővel persze megszépülnek, és ma már tud mosolyogni rajta Bősze Gyula is. De a modern idők is szültek problémákat. Nagyon megváltozott az amatőr labdarúgás. Véleménye szerint:
- Más lett a hozzáállás.
- Mind a csapatok, mind a játékvezetés részéről.
- Túl nagy szerepe van a pénznek.
"Van a vállalkozó, aki beletesz egy kis pénzt egy falusi csapatba, és azt gondolja, övé a világ. Amíg van pénz, van minden, aztán ha hirtelen megszűnik a pénzforrás, megszűnik a faluban a foci. Mert akik a pénz miatt játszottak ott, eltűnnek, a régiek pedig már nem mennek vissza, hiszen őket elzavarták”- mondta ki Bősze Gyula, ami sok futball szerető ember szívét nyomja. De kitért a következő játékvezető generációra is.
„A fiatal játékvezetők között kevés olyat látok, aki igazán elhivatott lenne, persze tisztelet a kivételnek. Az bánt, hogy tehetetlennek érzem magam, kívülről, ellenőrként nem tudok segíteni.” A sportember korábban játékvezető küldéssel is foglalkozott. Elmondása szerint amíg régen bevált módszer volt, hogy két rutinos szakember mellé osztottak egy fiatalt, ma már ezt nem minden esetben tudják megtenni. Sok esetben két pályakezdőnek kell helytállni, ami nem egyszerű feladat a legalacsonyabb osztályban. A sportember arról is beszélt, hogy szívesen segített mindig a fiataloknak, ha látta, hogy van értelme. „Kulcsár Katira nagyon büszke vagyok. Böcskey Balázst, és Horváth Zoltánt „ütöttem - vágtam” jó értelemben, és oda is kerültek, hiszen volt befogadókészség részükről.”
Örök szerelem a foci, ötven éve lett játékvezető.
Bősze Gyula nem tud elszakadni a focitól. Ellenőrként is ugyanolyan szenvedéllyel végzi munkáját, mint korábban játékvezetőként.
„Hétvégente két napon is megyek meccsekre, bár nem lenne kötelező. Már alig várom, hogy kezdődjön a bajnokság! Ezt a családom már tudomásul vette” – mosolyog. - „Néha megkérdezem magamtól, hogy kell - e ezt nekem csinálni, és mindig az a válasz, hogy igen! Vannak még ilyen „hülyék” szerencsére mint én. A játékvezetés, és a foci nem működhet „minarikedék” nélkül.”
A nagy példakép, Palotai Károly.