2025.02.24. 18:23
Fogyatékosnak lenni nem azt jelenti, hogy vesztesnek kell lenni – galéria
A győri Emberség DSE szervezésében ismét színvonalas esemény vitte a magyar parasport hírét. A fogyatékossággal élő sportolók iránti tisztelet és megbecsülés évről évre erősödik a magyar társadalomban – pont az ilyen rendezvényeknek is köszönhetően.
A Magyar Parasport Napját 2018 óta minden évben február 22-én ünneplik. A dátum választása szimbolikus, hiszen 1970-ben éppen ezen a napon alakult meg a Mozgásgátoltak Halassy Olivér Sport Clubja, az első hazai, fogyatékossággal élő sportolók klubja.

Fotó: Csapó Balázs
Idén eme jeles nap alkalmából még múlt héten a győri Emberség DSE a Péterfy-iskolában, illetve Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen is jelen volt, míg hétfőn a győri Audi Hungária Iskolaközpontban tartották meg a parasport napját.
Az Emberség DSE elnöke, Kertész Tamás vezetésével inkluzív testnevelésóra vezette fel a rendezvényt, melyben a győri Bárczi Gusztáv-iskola tanulói, valamint a Széchenyi-egyetem Apáczai karának rekreációs, tanító és gyógypedagógógiai-tanító hallgatói működtek közre. Ezen felül a sportos délelőtt érzékenyítő játékokat próbálhattak ki az intézmény tanulói, illetve a megnyitót követően a kétszeres paralimpiai bronzérmes Szvitacs Alexa asztaliteniszezővel ütögethettek a gyerekek.
Kertész Tamás elmondta: nagy örömére szolgál, hogy egyre szélesebb körben terjed el az a mottó, hogy a mozgás mindenkié. Ebben a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) mellett a média is nagy szerepet játszik, sokat tesz minden résztvevő azért, hogy a fogyatékossággal élők társadalmi integrációja minél szélesebb körű legyen.
A magyar parasport napját ünnepelték Győrben
Fotók: Csapó Balázs
Tisztelet a fogyatékossággal élő sportolóknak
A megnyitón Kósa Roland, Győr alpolgármestere elmondta: ezek az események a szemleletformálásban, a társadalom inspirálásában játszanak fontos szerepet, és erősíti azt, hogy legyen valaki ép vagy fogyatékossággal élő, aki akar, az tud is sportolni. A város befogadó, igyekszik mindenki számára egyenlő feltételeket teremteni, ehhez megvan a kellő infrastruktúra, és a sport révén tulajdonképpen minden akadály legyőzhető.
Andreas Gering, az intézmény főigazgatója – aki maga is beállt a gyerekek közé pingpongozni – úgy fogalmazott: a sport egyesít, összeköt bennünket. Olyan emberekkel volt módja megismerkedni, akik más kihívásokkal küzdenek, mint az épek, ezért pedig nagy tisztelet jár nekik.
Vincze Ottó a Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében arról beszélt, hogy volt sportolóként mindig is kiemelten kezelte, hogy mindenki számára teremtsük meg a lehetőséget, hogy jól érezze magát, hogy sportolhasson. A parasport napja olyan, mint egy szülinap, ilyenkor csak róluk szól minden, és ez erőt ad a folytatáshoz. Fontos, hogy a gyerkeknek példaképei legyenek, és ezek az emberek, akik sokkal nehezebb helyzetből felálltak, erre tökéletesen alkalmasak.
Petzné dr. Tóth Szilvia, a SZE-AK dékánhelyettese kiemelte, hogy az egyetem, a kar hallgatói évek óta részt vesznek ezeken a lélekmozgató rendezvényeken, fontosnak tartjuk és támogatják, hogy hallgatóik minél szélesebb módszertani szempontokkal ismerkedjenek meg a képzés során.
Szabó László, az MPB elnöke úgy foglalta össze a parasportot:
fogyatékosnak lenni nem azt jelenti, hogy vesztesnek is kell lenni...
A protokoll után a résztvevők megismerhették a Győri Atlétikai Club kétszeres paralimpiai bronzérmes asztaliteniszezőjének, Szvitacs Alexának az életét, és a bátrak asztalhoz is álltak a kiváló sportolóval.