Évzáró

2024.12.11. 14:08

Győri kajak-kenu – A hatvanéves klub idén az ezredik magyar bajnoki címet is begyűjtötte – galéria

Hatvanéves klubot ünnepelték a győri Richter-teremben. A győri kajak-kenu idén is eredményes évet zárt, többek között az ezredik magyar bajnoki aranyérmet is begyűjtötték a versenyzők, akiket majdnem kétórás műsorral ünnepeltek.

Újabb fontos mérföldkőhöz ért a győri kajak-kenu. A helyi klub idén hatvanéves, így a hagyományos évzáró ünnepibb hangulatban telt.

Győri kajak-kenu
A győri kajak-kenut ünnepelték, Kósa Roland alpolgármester (balra) és Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő között a klub két olimpikonja, Takács Kincső és a tokiói aranyérmes, párizsi bronzérmes Kopasz Bálint.
Fotó: Krizsán Csaba

A műsort Meronka Mira produkciója vezette fel, az IPSF rúdsport-világbajnokság idei 19. helyezettje, a győri Vertical Fitness versenyzője saját koreográfiát adott elő. A sportoló nemcsak Párizst idézte meg, de megmutatta, hogy a sportban az erő és az elegancia milyen harmóniát képes varázsolni a színpadra.

Ezt követően Ábrahám Csaba elnök, Weisz Róbert társelnök beszélt arról, hogy az elmúlt hatvan évben egy dolog nem változott: lehettek bármilyen nehézségek, a győri kajak-kenu nagy család maradt.

Schmidt Gábor, az MKKSZ elnöke, sportért felelős államtitkár, Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő és Kósa Roland, Győr alpolgármestere is méltatta beszédében az egyesületet, mely idén harmadik lett a honi klubok rangsorában.

Weisz Róbert beszédében elmondta ennek az évtizednek minden éve hozott valami kihívást számukra.

"Először a coviddal és annak a kezelésével kellett megbirkózni, azután jött az energiaválság, meg kellett tanulnunk ehhez is alkalmazkodni.

Idén újra régi ismerős köszönt be hozzánk, bár nem hívtuk: kiöntött a Mosoni-Duna, mely még az épületbe is benézett. A károkat – szerencsére nem túlzottan sokat – orvosolni kellett.

Jöhetett a nagytakarítás, fertőtlenítés, ki kellett festeni az öltözőket, konditermet, sőt, utóbbiban a padlóborítás is cserére szorult. A 60 éves filmünkben is szerepelt a Kisalföldi Presztízs-díj, amit a közösségi szerepvállalásunkért kaptunk. Annak idején azért vehette át náhai elnökünk, Kadler Gusztáv az elismerést, mert az egyesület számára nemcsak a sport fontos, hanem a nevelés is. Azt mondták: aki itt a csónakházban nevelkedik, az odafigyel a másikra, szívesen segít. Ezeket az értékeket hatvan éve őrizzük, ápoljuk és továbbra is fontosnak tartjuk, éppen ezért hálásak vagyunk, ha ezt felénk is viszonozzák. Hat éve egy díjat is alapítottunk, hogy kis odafigyeléssel megköszönjük a segítők önzetlen munkáját. Természetesen ahogy azóta mindig, idén is átadjuk az év szülője, segítője díjat. Idén is nehéz volt erről dönteni, mert nagyon erős volt a mezőny. Az edzők javaslata alapján az idei kitüntetettek Szabó Péter, Szalay Richárd és Tóth Péter lett" – mondta a klubvezető, aki kiemelte: az eredményességük, a fennmaradásunk öt pilléren nyugszik.

"Kiemelt támogatónk a győri önkormányzat. Mi ezt azzal igyekszünk meghálálni, hogy folyamatosan visszük a város jó hírét szerte a világban. 1999 óta nincs olyan év, hogy ne hoztunk volna aranyérmet valamelyik világversenyről, az elmúlt húsz évben folyamatosan ott vagyunk a szakosztályok közötti pontverseny dobogóján. A szakosztály 60 éves történelmében 6 olimpiai, 41 világbajnoki, 50 Európa-bajnoki és 277 magyar bajnoki aranyérmet szereztek felnőtt versenyzőink, emellett számtalan ezüst- és bronzérmet nyertek a kajakosok és a kenusok. A második pillért az jelenti, hogy bekerültünk a kiemelt vidéki sportegyesületek közé. Ennek köszönhetően nemcsak a szakmai programjainkat tudtuk megvalósítani, hanem új eszközöket, hajót, motorost, hajószállító utánfutót és egy új mikrobuszt is tudtunk vásárolni. 2007 óta a szakosztály névadó szponzora a Graboplast, és kiemelten támogatta klubunkat idén is a Patent Security. A negyedik pillér a szövetség, mellyel és a Csay Renáta Regionális Akadémiával együttműködve, új pályázati források bevonásával tovább tudtuk növelni a költségvetésünk stabilitását. Az ötödik pillér pedig a versenyzőink családja. Szakosztályunk a szülők támogatása, a tagdíjak nélkül sem tudna jól működni" – tette hozzá Weisz Róbert.

Ezt követően a szakmai díjak átadása következett. Az egyesület az alapítás 60. évfordulója emlékére Vén Lajos mesteredzőnek és Vajda Vilmos korábbi szövetségi kapitánynak – aki az alapítás idején a magyar szövetség szakfelügyelője volt – adott át egy-egy emlékplakettet. Vajda Vilmos nem tudott itt lenni, neki később juttatják el az elismerést.

A győri kajak-kenu idei különdíjasai

  • Különdíjat adott át a sokszoros maratoni világbajnok Csay Renáta, az ő választottja a legjobb ifjúsági lány versenyző, Gombás Alíz lett.
  • Az olimpiai bajnok Kopasz Bálint különdíját a legjobb ifjúsági fiú versenyző, Ivancsó Tamás vehette át a sportolótól.
  • Az olimpikon Takács Kincső különdíja az eredményes és szorgalmas munkájáért a gyermek lány korosztályban versenyző, Huszár Liának jutott.
  • Erdélyi Tamás a fiúknál díjazott egy sportolót, Ódor Rajmondot.
  • Az egyesület különdíja az 1000. magyar bajnoki címért pedig Hoffer Eszteré lett, aki a Kadler Gusztáv Maraton Magyar Bajnokságon C I női serdülőben, a 10 km-es távon győzött az idén.
  • Simon Róbert Balázs sem érkezett üres kézzel, beszéde után különdíjat adott át a maratoni országos bajnokság kölyök kategóriájában győztes Németh Ádámnak.

Ami az idei esztendőt illeti, Kopasz Bálint és Takács Kincső révén két induló is volt a párizsi olimpián, közülük Kopasz az egyetlen győri színekben induló magyar sportoló, aki éremmel tért haza Párizsból, harmadik lett kajak egyesben.

A klub tíz-tíz versenyzője állt rajthoz a maraton világ- és Európa-bajnokságon. Közülük Erdélyi Tamás és Boros Adrián világbajnoki bronzérmükkel koronázták meg a maratoni évadot. A kajak egyesben pedig két olyan versenyző képviselte a vb-n hazánkat, akik itt nőttek fel, és a gyorsasági szakágban is letették névjegyüket. Kolozsvári Brúnó a maraton világbajnokságon egyéniben elért helyezésével kvótát is szerzett a jövő évi Világjátékokra.

Erdőssy Csaba nem csak a maratoni szakágban jeleskedett. A gyorsasági vb-n 5000 méteren elért 4. helyezése azért is nagy eredmény, mert a nemzetközi szövetség törekvése az, hogy ez a versenyszám bekerülhessen az olimpiai programba.

Varga Olivér és Aradi Bátor párosa is jól mutatkozott be a felnőttek között, számukra a következő évek hozhatják meg az áttörést. Az utolsó éves ifi versenyző, Ivancsó Tamás nagy csatákat vívott és szerezte meg első nemzetközi érmeit.

A női kajakosoknál Czéllai-Vörös Zsófia idén Európa-bajnokságról hozott érmeket egyéniben és párosban is, ahol Csay Renáta tavalyi visszavonulása után Kiszli Vandával állt rajthoz.

Egy másik női páros, a még serdülő korú Hudi-Kadler Panni és Zatykó Panka pedig valósággal meglepte a világot. Három évvel fiatalabbak, mint az ifi mezőny nagy része, ennek ellenére olyan rutinosan és jól versenyeztek, hogy sem az Európa-bajnoki, sem a világbajnoki mezőnyben nem találtak legyőzőre.

Kenus vonalon is sikerült kijutni a maraton világversenyekre, Hoffer Eszter, Varga Flóra és Szmandray Benedek révén, akik tisztességesen helyt tudtak álltak az egyes hajók küzdelmeiben.

Az esemény végén a szakosztály legeredményesebb sportolói is jutalmat kaptak a legkisebbektől az idősebbekig.

A meghívott fellépők egyike a Hoppáré Együttes volt, mely négy nagyszerű dalt is előadott, köztük egy saját szerzeményt, amit most hallhatott először a közönség.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában