2024.05.30. 07:43
120 év zöld-fehér szívvel - Vajon mi áll az ETO népszerűsége mögött? - Erre kerestük a választ
Rég nem látott örömben volt részük az ETO szurkolóinak vasárnap éjszaka: a drukkerek együtt ünnepelték a játékosokkal a csapat NB I-be jutását.
Az ETO csapata 1916. május 28-án, miután 9-0-ra kiütötte az Óbudát.
- A sorsdöntő Ajka elleni mérkőzésre megtelt a Széchenyi tér: a győri zöld-fehér szurkolók óriáskivetítőn buzdították kedvenceiket és újra hitet tettek az ETO mellett.
- Ez a „szerelem” immáron 120 esztendeje tart, amit a XX. század borzalmai, gazdasági csődök sem tudtak tönkretenni. Vajon mi áll az ETO népszerűsége mögött?
- Többek közt erre kerestük a választ Biczó Zalán ETO-szurkoló helytörténésszel győri múltidéző podcastsorozatunk új adásában.
- Érdekesség, hogy az ETO első együtteseinek tagjai főként vasesztergályosként keresték a kenyerüket, s munka mellett jártak meccsekre, edzésekre.
- Töretlen népszerűség – Már a 20. századi elején szájról szájra jártak az ETO-meccsek Győrben.
Először az elsőosztályban
Biczó Zalán, a Széchenyi-egyetem könyvtárosa, helytörténész maga is lelkes ETO-szurkoló, nem véletlenül érkezett zöld-fehér mezben stúdiónkba. Győri múltidéző csapatunk állandó tagjának az ETO-ról írt munkássága hiánypótló; Zalán a város legnépszerűbb egyesületének történetét az 1904 és 1945 közötti korszakban kutatja, két kötetét adták ki a hősidőkről.
Az első 60 évről alig-alig találni információt a világhálón, az ETO Wikipédia oldalán bő három mondat szól erről az időről. Holott már az 1936/1937-es szezonban kivívta a jogot az ETO arra, hogy az elsőosztályban mutassa meg tudását. Erről a fegyvertényről, az akkori labdarúgásunk erejéről sokat mond, hogy egy évvel később, az 1938-as világbajnokságon döntőt vívhatott a magyar válogatott az olaszok ellen.
A legendás mozaikszó
„Az 1904-ban alakított győri klub eleinte a vagongyári Egyetértés Dal- és Társaskör tagozataként működött. A kereken 120 éves múlt az egyik legjelentősebb a hazai labdarúgás térképén. Viszonyításképp említem, hogy a Ferencvárost öt évvel korábban, 1899-ben alapították.
Az ETO már a kezdeti időkben remek eredményeket ért el, a csapat híre szájról szájra járt a városban. A gyors népszerűséghez – túl a remek győzelmeken – nagyban hozzájárult az a jól kiejthető mozaikszó, ami az egyesület nevéből, az Egyetértés Torna Osztályból formálódott” – hallottuk.
Amit először az ETO adott Győrnek
Biczó Zalán kiemelte azt a fontos szerepet, amit a város történetében Győr lakói először az ETO-tól kaptak meg. „Az ETO mérkőzései jelentettek az első olyan találkozási pontot Győrben, ahová mindenki, gazdagok és szegények egyaránt örömmel mentek. A társadalmi határok lebontásában óriási jeletősége van a csapatnak.
Az ETO színre lépése előtt elképzelhetetlen volt a városban a 19. század végén, hogy kifinomult hölgyek és urak gyári munkásokkal közösen, hangos szóval buzdítsák kedvenceiket hétről hétre. Ezek a 20. század eleji alapok napjainkban is kitartanak, s úgy vélem, komoly szerepet játszanak az ETO töretlen népszerűségében” – hangsúlyozta Biczó Zalán.
Angol idegenlégiósok a hősidőkben
A vagongyár felemelkedése biztosította a csapat stabil támogatását. Szó nem volt azonban akkoriban még profi futballról, legfeljebb kis mellékesről, amit a pályán mutatott játékukkal szerezhettek meg a labdarúgók. Beszédes tény, hogy az ETO első együtteseinek tagjai főként vasesztergályosként keresték a kenyerüket az üzemben, s munka mellett jártak meccsekre, edzésekre.
„Már 1910-ben és 1913-ban vidéki bajnoki címet nyert az ETO, s még az első világháború első felében is komoly játékerőt képviselt a csapat. Akkoriban területi elven szerveztek négy bajnokságot a Monarchia területén. Az ETO főként a Sopronnal, a Szombathellyel, a Tatabányával vívott emlékezetes meccseket, de a győri zöld-fehérek fociztak pozsonyi, sőt bécsi gárdák ellen is.
Az 1900-as években eleinte az egykori Szentháromság közkórház melletti réten volt az ETO-pálya, majd a '10-es években már a Mosoni-Duna partjához közel, a mostani Városrét területén fogadta az ellenfeleket az ETO. Érdekesség, hogy az első világháború végéig három angol labdarúgója is akadt az ETO-nak. A Nottinghamből érkezett fiatalemberek szülei dolgoztak a városban, s váltak meghatározó tagjaivá az együttesnek” – mondta Biczó Zalántól.
Mindig felálltak a padlóról
A '20-as évek nem sikerültek túl jól az ETO-nak, ám a harmincas években újra megtalálta a góllövő cipőket a gárda. Úgy tűnik, ebben mindig bizakodhatnak a győri zöld-fehér szurkolók. Története során többször került hullámvölgybe az Egyetértés Torna Osztály, de végül mindig felállt a padlóról a csapat. Immáron 120 éve.
kisalfold.hu podcast
- 40 év Győr város szolgálatában – Prédl Antal, a Győr-Szol Zrt. nyugdíjba vonuló vezérigazgatója volt podcastunk vendége
- Fogyatékossággal élők – Ebben a két napban minden az érzékenyítésről szól a győri Széchenyi-egyetemen – podcast
- Hallgassa meg! Könyv Győr legendás levéltárosairól
- Vonzó az IT-szektor a fiatalok körében – Kovács Eszter, a Logiscool Sopron vezetője volt podcastunk vendége
- Legendás bűnügyek és sportolók könyvbe foglalva – Sudár Ágnes újságíróval beszélgettünk