Interaktív kiállítás

2025.05.11. 19:00

Történetek, amik összekötnek – Interaktív kiállítás, ahol önmagunkat is megismerhetjük

A kultúrák közötti találkozások nemcsak különbségekről, hanem kapcsolódási pontokról is szólnak. Az Interkulturális Szálak kiállítás a mindennapok felől közelít meg olyan kérdéseket, mint az identitás, a közösséghez tartozás és a kulturális sokféleség.

Süli Amarilla Luca és a Flow Generáció csapata május közepén nyitják meg Interkulturális Szálak - Történetek, amik összekötnek elnevezésű interaktív kiállításukat a győri Generációk Művelődési Házában. Ősszel álltak neki a szervezésnek, nem sokkal azután, hogy hazaérkeztek Thaiföldről. A bemutatott történetek, fotók, interaktív elemek thaiföldi utukba engednek betekintést, személyes nézőpontjaikon keresztül – teret adva a reflexióknak, a párbeszédnek és a találkozásoknak.

Az Interkulturális Szálak kiállítás a mindennapok felől közelít meg olyan kérdéseket, mint az identitás, a közösséghez tartozás és a kulturális sokféleség.
Az Interkulturális Szálak kiállítás a mindennapok felől közelít meg olyan kérdéseket, mint az identitás, a közösséghez tartozás és a kulturális sokféleség. 
Fotó: Czika Mátyás

Utazásból kiállítás

– Az volt a kiindulópontunk, hogy saját perspektívánkat, tapasztalásainkat újrafogalmazzuk az út után, mindezt olyan formában, aminek bárki a részese lehet. Emellett, szerettük volna szórakoztató formában edukálni az embereket – osztotta meg lapunkkal Süli Amarilla Luca, az esemény egyik főszervezője.

Több, mint húsz fős a csapat, aki a kiállításon dolgozik, de lehet még csatlakozni. Ugyanis, az interkulturális szálak elnevezésnek megfelelően számos installáció készül fonalakból. Az összekötő szál szimbóluma több helyen megjelenik az interaktív programokban is. Ahhoz, hogy a fonalinstallációk létrejöhessenek, indítottak egy projektet: bárki behozhat egy gombolyag fonalat a Generációk Házában elhelyezett gyűjtőkosárba, és ezt a szervezők beleszövik (szó szerint és átvitt értelemben is) a kiállításba.

A kiállítás alapját Czika Mátyás fotográfiái képezik.
Fotó: Czika Mátyás

Május 20-án este 6 órakor nyitják meg a kiállítás kapuit, ahol a bemutatkozáson, beszélgetésen kívül fényjátékkal, táncbemutatóval és játékkal is készülnek Amarilláék.

– A kiállítás alapját Czika Mátyás fotográfiái képezik, de emellett szerettük volna, ha többféle impulzus is érheti az látogatókat. Adta magát az interkulturalitás témájának fonalakkal történő vizualizációja, mert Adrian Holliday és Sara Amadasi kutatásai szerint: blokk és szál-narratívákkal fogalmazzuk meg gondolatainkat a kultúrákról és saját identitásunkról. Ezt a különbséget szeretnénk vizualizálni az egyik fő interaktív elemünkkel, ahol például a nemzeti hovatartozás kategóriáját mint blokk-narratívát, és vele szemben egy személyes történetet arról, amikor egy új helyzetbe kerültünk, mint szál-narratívát értelmezünk. A játékban reflexiós kérdések segítségével végiggondolhatjuk saját magunkról, hogy kik is vagyunk valójában, ha blokkokkal, és ha szálakkal meséljük el – részletezte Amarilla a bécsi egyetem oktatástudományi mesterszakos hallgatója.

A kiállítás célja, hogy ne a különbségeket hangsúlyozzuk, hanem a párhuzamokat fedezzük fel. Ne kész válaszokat keressünk a kultúrára, hanem kezdjünk el kérdezni és figyelni, személyes történeteken keresztül közelítsünk.

– Az egyik leglátványosabb elemünk egy plafoninstalláció lesz, amely a thai templomokban látható megszentelt fonál újragondolt változata.
Fotó: Czika Mátyás

– Az egyik leglátványosabb elemünk egy plafoninstalláció lesz, amely a Thai templomokban látható megszentelt fonál újragondolt változata. Azt szimbolizálja, hogy mind összeköttetésben állunk egymással – árulta el a szervező.

Azt is hozzátette: hét interaktív elemmel találkozhatnak a kiállításra kilátogatók. Emellett a közel egy hónapos kiállítás alatt workshopok és előadások sorozata várja azokaz az érdeklődőket, akik szeretnének jobban elmélyedni a témában. Az eseményen való részvételt elsősorban fiatal felnőtteknek, felnőtteknek ajánlják.

A kiállítás ingyenesen látogatható, a rendezvény külön programjai regisztrációhoz kötöttek.

– Szeretném összekapcsolni 

  • a művészetet, 
  • a szórakozást, 
  • a közösséget 
  • és az oktatást. Eszméletlenül élvezem a tanulást, ennek szeretetét szeretném átadni másoknak is. Úgy gondolom, erre nagyon jó lehetőség a játékos és a közösségi tanulás. Igyekszem ezt lehetővé tenni itt Győrben – zárta a beszélgetést Amarilla.
 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában