2025.05.22. 11:30
Élettörténetek a holokauszt árnyékában
A Holokauszt Nemzetközi Emléknapján indították a pályázatot, mára pedig létrejött az az ötvenes lista, amelyből kiválasztják az élet.történet. hat díjazottját. A fődíj egymillió forint.
Csaknem kétszáz pályázat érkezett az élet.történet. projektre. Az Esterházy Magyarország Alapítvány és partnerei által meghirdetett pályázatra 16-22 év közötti fiatalok írásait várták. Mára létrejött az az ötvenes lista, amelyből kiválasztja végül a Freeszfe Egyesület által delegált háromtagú zsűri – Németh Gábor, Szőcs Petra és Upor László – a hat díjazottat. A fődíj egymillió forint, a második hétszázötvenezer, a harmadik ötszázezer, a negyedik és ötödik helyezett százötvenezer forintot nyer a holokauszt pályázaton. A Fővárosi Önkormányzat pedig százezer forintos különdíjat ad át június 13-án.

A Holokauszt jegyében készültek az írások
A május 2-i határidőig 199-en küldték be jeligés élettörténetüket a január 27-én, a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján indított projektre, amelynek alapját egy, az 1930-as években Vilniusban zajlott életrajzi pályázat adta az ötletgazda Horváth Patrícia számára.
A 18-30 ezer karakteres írások a legbizakodóbb reményeknél is színesebb és részletesebb képet mutatnak a fiatal generáció mindennapjairól, érzéseiről, jövőképéről, megjelenítve nemzedékük közös gondjait családtörténetektől társadalmi problémákig.
A Kárpát-medence minden részéből, falvakból és Budapestről, határon túlról és magyarországi nagyvárosból töltötték fel írásaikat a résztvevők, akiknek élettörténete a jelennek és jövőnek is tanulságul szolgál.