2025.03.04. 14:09
Húshagyókedden bohócjárásra indultak a mihályi legények – videó, fotók
Évszázados, húshagyókeddi hagyományuk szerint bohócjárásra indultak kedden reggel a mihályi legények, hogy megkenjék a lányokat, asszonyokat. Korommal kenik be arcukat, védve őket a rontástól és jósolva nekik a bőséget, ez a bohócjárás hiedelme.
Volt nagy sivítás, visongás és riogás kedden délelőtt Mihályiban, bohócjárás idején. Húshagyókedd lévén ugyanis, a helyi legények és gyerekek útra keltek, hogy korommal kenjék meg a lányokat és asszonyokat. A bohócjárás hagyományát éli ilyenkor a falu: kergetik a telet, bőséget hoznak a településre és igyekeznek megvédeni a rontásoktól. A legények az ötszáz éves szokás szerint járnak el ma is, ahogy a menet szereplői is ugyanazok, mint évszázadokkal ezelőtt.

A bohócjárás élő hagyomány
Sümeghy Zsolt húsz éve, az újrakezdés óta résztvevője a bohócjárásnak, és pár évet hagyott ki egyetemi tanulmányai miatt.
Bohócjárásra indultak a mihályi legények
Fotók: CS.K.A.– A felvonulás egy lakodalmas menet, amivel végigmegyünk az egész falun. Meglátogatjuk a lányokat, akik vendégül látnak bennünket, de felkeressük az intézményeket, cégeket, az iskolát és óvodát is. Ez egy régi-régi hagyományunk, amire büszkék vagyunk, és amit nem engedünk a feledésbe. Egy kisebb megszakítás ugyan volt az 1990-es években, de aztán a táncos közösség a kétezres évek elején újra elkezdte a bohócjárást. Azóta töretlenül útra kelünk minden évben, húshagyókedden. Ez egy olyan népszokás, amit érdemes fenntartani és folytatni. Mindannyian nagyon élvezzük. Közösségépítő szerepe is van, hiszen összetartó és egymást segítő csapat a miénk. Eddig szinte minden évben hamuzsákos voltam, idén viszont, mivel kezdő harmonikás vagyok, a zenésznek segítek be – mutatta be menetüket Sümeghy Zsolt.

Rábaközi látnivaló
A mihályi asszonyok számítanak a kormos kenésre és csak ímmel-ámmal menekülnek, amikor a hamuzsákosok üldözőbe veszik őket. Ki itallal, étellel jutalmazza őket, mások egy zsebpénzt dugnak a csoport zsebébe. Csitei Gábor, Mihályi polgármestere, a néptáncos közösség vezetője a mohácsi busójáráshoz és a mohai "tikverőzéshez" hasonlította a bohócjárás hagyományát. A Rábaközben nincs hasonló népszokás. Mihályiban húsz fiatal keni a lányokat, asszonyokat, a menetben meghatározott szerepek vannak. Vannak a kapuugrálók, a bohócok, magyar ruhások, a menyasszony és a vőlegény, a koszorúslány, a vőfély, az öregasszony, a kéményseprő, a tollas zsidó, a drótostót, a medve, a medvetáncoltató és a harmonikás. A községbe valószínűleg Burgenlandból került a XIV.-XV. században a szokás, egy odavaló inaslegény ismertette meg a helybeliekkel.