Évforduló

2025.01.09. 14:37

Szász Endre 99 - A Győri Nemzeti Színház porcelánfalai emlékeznek a legendára

Január 7-én ünnepelte volna 99. születésnapját Szász Endre (Csíkszereda, 1926. január 7. – Mosdós, 2003. augusztus 18.) Munkácsy Mihály-díjas festő, grafikus, látványtervező grafikusművész. Szász Endre két monumentális alkotása régóta díszíti a Győri Nemzeti Színházat, az alsó nézőtéri bejárók mellett 1978-ban Hollóházán készült két porcelánképe látható.

Szász Endre egyik ikonikus alkotása Győrben. Fotó: Csapó Balázs

Szász Endre gyermekkorától kezdve természet után rajzolt. Tizenöt évesen volt első kiállítása. Az 1950-es években koholt vádak alapján egy évet börtönben töltött. Szabadulása után könyvillusztrációkat készített, 1951 és 1960 között 600 könyvet illusztrált.

Szász Endre
Archív felvétel Szász Endréről.

Szász Endre Amerikában vált világhírűvé

1964-ben Omar Khajjám Rubáiyát című könyve az ő illusztrációival a British Museum nemzetközi pályázatán bekerült a világ harminc legszebb könyve közé. Látványtervezője volt az Egri csillagok című filmnek. 1970-től magyar állampolgárként Torontóban, majd az USA-ban élt, ekkor lett világhírű. A világ több nagyvárosában rendezett kiállításokon csodálhatták meg a látogatók egyedi motívumait, jellegzetes, allegorikus fejdíszt viselő nőalakokkal díszített porcelánjait, ékszereit, kristályait.

Porcelánfestésben teljesedett ki

Csaknem húsz év után végleg visszatért Magyarországra, mert mesteriskolát szándékozott alapítani a tehetséges itthoni fiataloknak. A Hollóházi Porcelángyár stúdiójának megalapításával tervét részben meg is valósította, itt születtek meg világviszonylatban is egyedülálló falképei. Ötven "porcelánfalat" készített, de különleges forma- és színvilágú vázákat, dísztárgyakat is. A hatalmas porcelán faliképek megalkotásakor a nyers, öt milliméter vastag porcelánra szórópisztollyal fújta rá a festéket, azután égette ki nagy gondossággal a lapokat. Így készült a Győri Nemzeti Színház előcsarnokának arany-fehér porcelánfala is.

Sokat, és mindig azonos napi program szerint dolgozott: Minden éjjelét a festészetnek szentelte, alkotókedve töretlen volt, a legjobbat szerette volna kihozni magából. Nemcsak rajzolt, festett, hanem bútort, ékszert is tervezett. Művészetének egyediségével és újszerűségével új stílust teremtett a magyar képzőművészetben, bár látványos sikerei heves vitákat váltottak ki a művészettörténészek körében.

A magyar képzőművészet egyik legkülönösebb, legerőteljesebb egyéniségének művészetét 1965-ben Munkácsy Mihály-díjjal ismerték el. Művészi életútja elismeréseként 1992-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjét, 2003-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét. A nevét viselő egyesület 2011-ben emlékmúzeumot nyitott utolsó lakóhelyén, a várdai kúriában.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában