2024.12.17. 09:06
Ódon kastély – Óvja új tulaja Ikrény büszkeségét – Fotók
Új tulajdonosa van az ikrényi kastélynak. A Straight Invesment Zrt. pedig a korábbi tudományos dokumentáció és értékleltár című anyag aktualizálására és kiegészítésére kérte fel Erős Erika győri műemléki szakértőt, aki több alkalommal tartott már előadást a nemes kastély múltjáról, sorsáról.
Fotó: Molcsányi Máté
A tégla és kő vegyes falazatú magtár mellett áll a lakóépület, maga a kastély, amely az utóbbi években már zárva volt, építési területként utóbb már kerítéssel védték. Újdonság, hogy a tulajdonos kért és kapott örökségvédelmi hatósági engedély arra, hogy állagmegóvásként leszedje a veszélyes tetőszerkezetet és a záró fafödémet, mert már mindkettő helyenként lyukas volt, és az épület egyes részei emiatt életveszélyessé váltak. A veszélyes állapot fennáll a magtár épületnél is, aminek a felső padlásfödém deszkázata korábban a műemléki szakértő alatt az ötödik emeleten beszakadt, aki így jobb lábbal becsúszott a padlózatba. A kastélyban a szétcsúszott fedélszék nyomta szét a falakat. A régi helyett új vasbeton födém készül, ez stabilizálja az oldalfalakat, végleges megoldást nyújtva a szerkezet ezen problémáira.
Kastély - Üresen maradt
Az ikrényi kastély eredeti ura a Lamberg-Merán család volt, majd a második világháború és az államosítást követően az államé lett, aztán az önkormányzaté, volt benne sokáig iskola, a rendszerváltás után pedig magántulajdonba is került. Egyszobás minilakásokat is kialakítottak benne a földszinten az oktatási intézmény mellett. A régi grófi hálótermekből az emeleten tantermeket alakítottak ki. Az iskola megszűnte után a kastélyépület üresen maradt, idővel a lakókat is elköltöztették, immár hosszú évek óta elhagyatott, és megkezdődött a pusztulás.
Vadkacsákra vadásztak
Ifj. Merán Fülöp gróf Magyarországról való távozása óta 2021-ben bekövetkezett haláláig Grácban élt, a család Csókakőhöz, Mórhoz, és a Székesfehérvár melletti Zámolyhoz kötődött, Ikrényben a vadászkastélyuk volt 1945 előtt, a környék adottságaiból adódóan leginkább vadkacsákra vadásztak errefelé. A későbarokk kastélyt az ikrényi önkormányzat egy mezőgazdasági cégtől 2010-ben vette meg, célként a település idegenforgalmát lendítette volna fel. Erre azonban nem volt pénzük, végül 13 millió forintért adták el a magáncégnek tavaly. Ennek az interneten fellelhető adat szerint a nettó árbevétele tavaly 145 millió forint volt, fő működési területe az ingatlanügynöki tevékenység, vezérigazgatóként Auer Károly van bejegyezve.
Díszkert és kártyaház
- Ikrény azért létezhetett és fejlődhetett, mert a Lambergeknek volt itt a birtoka, nyáron a kastélyban tartózkodtak - jegyezte meg Erős Erika. A lakóépület alatt kis pince rejlik, majd két szint következik és a padlástér. A magtár öt szintes, ebből három teljes értékű, kettő pedig ott is padlásszintet jelent. Különlegesség, hogy a magtár épület északi homlokzati oldalán egy tardosi kőtábla emlékeztet arra, egykor, egészen pontosan 1888. július 25-én tűz volt a magtár épületben, és Kossovics Mátyás tiszttartó fia, Kossovics Pál uradalmi írnok leesvén az emeletről, halálát lelte. A legalsó magtárfödém boltozott, szilárd téglafödémes, majd felette faszerkezet következik. A gyönyörű díszkertben kártyaházat is építettek, ez is megvan még, persze nem a legszebb pompájában. A kastélyban kápolna is működött egykoron, ifj. Merán gróf emlékei szerint egy alacsonyabb helyiségben, a kastélynak a magtártól távolabbi részén, a földszinten.
Ódon kastély – Óvja új tulaja Ikrény büszkeségét
Fotók: Molcsányi MátéMúltidéző
A kastély az 1775-1787 közötti időkben épülhetett (korábbi előzmény ábrázolása 1761-ből ismert), miután a község egy részét 1777 körül Lamberg Volrad szerezte meg. A későbarokk kastély alapterülete 513 négyzetméter eredetileg, földszinti helyiségeinek csak egy része boltozatos, a többi síkfödémes, emeleti részének folyosójáról 7 nagyobb, teremszerű szobába lehetett belépni. A műemléki védettségű kastély egy része alatt boltozatos pince húzódik. Az ikrényi birtok a csókakői uradalom része volt, melyet Hochburg János 1691-ben vásárolt meg a kincstártól, akinek családját a Győri Káptalan 1692-ben iktatja birtokába. Az ikrényi birtokot 1713-tól a század közepéig Bíró István bérli.