Segítik a fejlődésüket

2024.12.19. 07:00

Felkarolják, és támogatják a tehetséges diákokat – Képgaléria, videó

Jó látni, mennyi tehetséges diák van Győrben. Még jobb látni, hogy elismerik, díjazzák és segítik őket. Megtartotta a Széchenyi István Egyetem Tehetségsegítő Tanácsa és a HANGBÁZIS az ifjú tehetségek támogatásának díjátadó ünnepségét.

Fotó: Molcsányi Máté

– Első alkalommal rendeztük meg az ifjú tehetségek  számára az ünnepséget, ahol a legeredményesebb tanulókat díjaztuk. Meghívásos pályázat alapján választottuk ki a tehetséges diákokat. A Hild, a Jedlik, a Széchenyi egyetem és az egyetem balett iskolája küldhette be a pályázatot. Szeretnénk ezt a későbbiekben folytatni, hogy támogatni tudjuk a tehetséges növendékeket – mondta el Hujber Julianna, a Széchenyi István Egyetem Tehetségsegítő Tanácsa köznevelési és szakképzési koordinátora.

Ifjú tehetségek díjazása Győrben.
Ifjú tehetségek díjazása Győrben.
Fotó: Molcsányi Máté


– Amikor elkezdtük építeni a Hangbázist, már akkor gondoltunk a jövőre. Arra, hogy ezt a helyet, amit megálmodtunk, ne csak a profik használják, hanem azok a tehetséges fiatalok is, akik már az iskolapadban bebizonyították rátermettségüket. Nekik szeretnénk segíteni, hogy fejlődhessenek – mondta el Takács András, a Hangbázis egyik tulajdonosa. A támogatás lényege, hogy a Hangbázis kitárja előttük a kapuit, a díjazott diákok használhatják az ott lévő profi felszereléseket fotózásra, podcast készítésre, zeneszerzésre, zenélésre.

Ifjú tehetségek díjazása Győrben. Takács András és Hujber Julianna jelentette be a díjakat.
Ifjú tehetségek díjazása Győrben. Takács András és Hujber Julianna jelentette be a díjakat.
Fotó: Molcsányi Máté

Ifjú tehetségek:

  • Hangszeres zene - klasszikus gitár: Fülöp Júlia Paula (Nemzeti Tehetség Központ Minősített Tehetség Műhely Győri Szakképzési Centrum Hild József Építőipari Technikum)
  • Ének: Ódor Laura (Nemzeti Tehetség Központ Minősített Tehetség Műhely Győri Szakképzési Centrum Hild József Építőipari Technikum)
  • Hangszeres zene – zongora: Nikodém Barnabás (Nemzeti Tehetség Központ Minősített Tehetség Műhely Győri Szakképzési Centrum Hild József Építőipari Technikum)
  • Fotó: Széchenyi István Egyetem Tánc- és Képzőművéseti Iskola, Szakgimnázium és Kollégium 12. évfolyam balett növendékek
  • Podcast: Lakatos Attila (Győri Szakképzési Centrum Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Technikum és Kollégium)
  • Zeneszerzés: Banczalovszky Márk Széchenyi István Egyetem Villamosmérnöki Kar

Fülöp Júlia Paula, a Hild József Építőipari Technikum 10. osztályos tanulója. Salgótarjánban született, két zeneiskolában is részt vett alapfokú művészeti oktatásban. Elsősorban a csornai Kerényi György Alapfokú Művészeti Iskolában, ahol rajz, később gitár, zongora, ének, és elektromos gitár tanulmányokat folytatott és folytat mai napig. Itt jár kórusba, illetve több zenekar, többek között a Rubato InCorde aktív tagja, ami hatalmas megtiszteltetés számára. Ezeknek is köszönhetően a zeneiskolai évek alatt már sok helyen bemutathatta tudásomat. 
 

Gitárból több tanárom is volt, de Molnár Leventének és Stummer Mártonnak köszönhetek a legtöbbet, akik rengeteg versenyre eljuttattak, akár külföldre is. Vannak saját darabjaim, az egyikkel már sikerült elérnem díjat egy zeneszerző versenyen. Kicsi koromtól érdekelt a zene, a zeneírás és boldogsággal tölt el, ha azt megmutathatom valakinek. Ezért is hatalmas öröm ez a lehetőség! 

– mondta Júlia.

Ifjú tehetségek: Fülöp Júlia Paula.
Ifjú tehetségek: Fülöp Júlia Paula.
Fotó: Molcsányi Máté

Ódor Laura, a Hild József Építőipari Technikum 10. osztályos tanulója. 10 éve jár a balatonfűzfői Irinyi János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti iskolába magánénekre. Már kiskorában érdekelte a zene és amikor 6 éves lett, beiratkozott ének órára és emellett fuvolázni is megtanult. – A zene szeretetét édesapámtól láttam és tanultam meg, mivel az ő is zenész, akárcsak a nagypapám volt. Négy évvel ezelőtt kerültem be egy zenekarba, mint az egyik frontember, és rá másfél évre ki is jött az első saját dalunk. Bár azóta a zenekar felbomlott, de én továbbra is fellépek az iskolám, kollégiumom és művészeti iskolám rendezvényein. Máshonnan is kaptam már felkéréseket, mint például idén szeptemberben a veszprémi ifjúsági fesztiválra, ahol rászoruló családnak gyűjtöttünk pénzt. Mindig érdekelt az ének mellett a dalírás és idén nyáron feldolgozások mellett elkezdtem saját dalokon is dolgozni, ezért is örülök ennek a lehetőségnek – mesélte magáról Laura.

Ifjú tehetségek: Ódor Laura
Ifjú tehetségek: Ódor Laura
Fotó: Molcsányi Máté

Nikodém Barnabás,  a Hild József Építőipari Technikum 10. osztályos tanulója. A stúdiózás már régóta nagyon közel áll a szívéhez. A győri Richter János Zeneművészeti Iskolában tanult csellózni, majd orgonálni, és itt kezdett el először saját vonós darabokat, később pedig zongoradarabokat írni, amelyeket először a testvériskolájukban, az ógyallai Építészeti Technikumban mutathatott be. Mindezek mellett hétvégenként két templomban, Győrságon és Bőnyben teljesít kántori szolgálatot. 

Úgy érzem, ezek felvétele hatalmas élmény lenne számomra és talán egy másik világba való betekintést is jelentene 

– fejezte ki örömét a díjazott diák.                                                      

Ifjú tehetségek: Nikodém Barnabás
Ifjú tehetségek: Nikodém Barnabás
Fotó: Molcsányi Máté

       

A Széchenyi István Egyetem Tánc-és Képzőművészeti Iskola, Szakgimnázium és Kollégium 12. osztályos balettos növendékei
Az intézményben eltöltött évek alatt ezek a tehetséges növendékek számos hazai és nemzetközi megmérettetésen vettek részt, ahol elismeréseket, díjakat kaptak a felkészítő mesterekkel folytatott közös munka eredményeként. A legkülönbözőbb táncstílusokban csillogtatták meg tudásukat már nagyobb közönség előtt is, olykor a Győri Balettel közös produkciókban is remekül helyt álltak, bizonyítva ezzel magas szintű képzettségüket, alázatos szakmai felkészültségüket. Általános vélemény, hogy mint szakmai, mint emberi szempontból készek a professzionális táncos lét kihívásainak leküzdésére és a sikeres pálya elérésére. A fiatalabb korosztályok számára követendő példa lehet magaviseletük és szakmai hozzáállásuk. Évfolyamvezető balettmesterük Salga-Gerencsér Gabriella.

Ifjú tehetségek: A Széchenyi István Egyetem Tánc-és Képzőművészeti Iskola, Szakgimnázium és Kollégium 12. osztályos balettos növendékei, balettmesterük Salga-Gerencsér Gabriella.
Ifjú tehetségek: A Széchenyi István Egyetem Tánc-és Képzőművészeti Iskola, Szakgimnázium és Kollégium 12. osztályos balettos növendékei, balettmesterük Salga-Gerencsér Gabriella.
Fotó: Molcsányi Máté

Lakatos Attila István, a Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Technikum és Kollégium tanulója több robotot is kifejlesztett és megépített a középiskolás évei alatt, és továbbra is több projekten dolgozik. A 13. évfolyamon tanuló diák 2020/21. tanév óta vesz részt a Magyar Innovációs Szövetség által rendezett Országos Tudományos és Innovációs Olimpia döntőjén. A több éven át fejlesztett és frissített épületenergetikai felmérő robotjával a 2022/23-ban megrendezett versenyen 3. helyezést ért el, a további években megrendezett versenyeken kiemelt dicséretben részesült. Legújabb robotja, a Moduliser,  többféle modullal felszerelhető robot, ami azt jelenti, hogy egy robot más-más modullal más feladatot tud ellátni. A legutóbbi versenyén való részvételhez olyan modult fejlesztett ki, amely kifejezetten az autóiparban, illetve más, kapcsolódó szakterületeken nyújthat segítséget, mint akár a katasztrófaelhárítás.

Attila részt vett a Neumann Nemzetközi Tehetségkutató Programtermék versenyen, ahol 2020 -ban 4., míg 2021 -ben 5. helyezést ért el, illetve 2022 -ben a Széchenyi István Egyetemen indult a Tudományos Diákköri Konferencián, ahol 2. helyezett lett, és továbbjutott a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferenciára, ahol műszaki tudományi szekcióban különdíjban részesült kiemelkedő munkájáért. 

A diák 2024 nyarán Londonban töltött két hetet, ahol több mint 80 ország 500 fiatalja közül a Magyar Innovációs Szövetség delegáltjaként képviselte hazánkat a Londoni Nemzetközi Tudományos Ifjúsági Fórumon (London International Youth Science Forum).

Ifjú tehetségek: Lakatos Attila István.
Ifjú tehetségek: Lakatos Attila István.
Fotó: Molcsányi Máté

Banczalovszki Márk a Széchenyi István Egyetem 2. éves villamosmérnök hallgatója. Már több éve érdekli a zeneszerzés. – Eleinte csak egy egyszerű vágóprogramot használtam alap modulokkal, majd mikor már kezdtem kinőni, váltottam  komolyabbra, ami már sokkal több lehetőséget kínált számomra. Beépített hangszerek (zongorák, orchestrális hegedűk, dobok, gitárok) és beépített modulok sokasága (EQ, compressor, echo, reverb, distortion) segíti munkámat. Projektjeim során ezekből válogatok, de ha például gitár vagy dobok kellenek a zenémbe, azt én veszem fel, ugyanis van egy akusztikus és egy elektromos gitárom és az itthoni eszközökkel keltett hanghatásokat is beleteszem a zenémbe. Több saját zenét is kiadtam már (Youtube  és Soundcloud). A filmek betétdalait nagyon szeretem, és jövőbeli terveim között szerepel, hogy filmek háttérzenéit szerezzem – mesélte Márk.                                                                     

Ifjú tehetségek: Banczalovszki Márk
Ifjú tehetségek: Banczalovszki Márk
Fotó: Molcsányi Máté
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában